44 Horror, een griezelverhaal op de planken 9 CHECK DIT! Willem Kniknie studeerde geschiedenis en werd via omwegen concertpro grammeur. Als directeur van MuziekPodium Zeeland (MPZ) haalt hij musici van wereldfor maat naar de provincie. Muziekverzamelaar „Bij het Brabants Dagblad was ik muziekjournalist. Ik was en ben nog steeds een fanatiek muziekverzame laar. Mijn interesse in muziek is nogal breed, van klassiek tot en met pop. En zo ontwikkelde ik als autodi dact toch een bepaalde deskundig heid. In mijn eigen podium in Til burg brachten we nieuwe muziek, al ternatieve jazz en pop. Die bagage nam ik mee toen ik muziekprogram- meurwerd." Brabantse Zeeuw „Ik ben noodgedwongen een forens. De A58 is de rechte, monotone weg tussen thuis, Tilburg, en werk, Veere. Het Zeeuwse landschap maakt de reis voor mij aangenaam, ik houd van het Zeeuwse landschap, ik fiets daar graag of maak soms een ommetje met de auto. Liefst in de meer afgele gen gebieden, zoals Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en Zeeuws- Vlaanderen. De film Zeeland Suite, die door Vrije Geluiden van de VPRO is uitge zonden, gaat over het Zeeuwse land schap: van de Hedwigepolder tot Burgsluis. Op verschillende locaties in de open lucht vonden optredens van jazzmusikanten plaats. Die loca ties heb ik zelf uitgezocht. In de zo- jazz-gebied naar Zeeland te halen. Ik vind het spannend om musici tijdens hun grote Europese tours ook voor Zeeland te strikken." Ontspanning „Ik vind ontspanning in muziek en voor mij mag dat ook Stravinsky, Bar- tók of Boulez zijn. Ik ga als het kan luisteren naar Het Zeeuws Orkest, dat enorme kwaliteitsimpulsen heeft gekregen onder leiding van Ivan Meylemans. En natuurlijk naar optredens van violist Mathieu van Bellen, ons Zeeuws-Vlaamse super talent, waarop voorlopig geen rem lijkt te staan. Verder ben ik een ste vige lezer. Ik lees nu Het Tumult van de Tijd van Julian Barnes en het zal je niet verbazen: het gaat over de Russi sche componist Sjostakovitsj." Cafés „Ik zit heel graag op het terras van Desafinado in Middelburg, maar daar is de laatste tijd weinig van gekomen. Ik zou dat meer moeten doen. En ik heb in de provincie ook geweldige authentieke cafés ontdekt waar ik graag vertoef, zoals Het Verdronken Land en In het zicht der Schelde dichtbij Hedwigepolder. Dat is bijna erfgoed, iets om te koesteren en na tuurlijk te bezoeken." Ik vind het spannend om musici tijdens hun grote Europese tours ook voor Zeeland te strikken Nieuwsgierig „Ik ben een nieuwsgierig iemand en met mijn brede muzikale interesse zou ik mijn programmering nog meer divers willen maken. Ik denk dan aan niet-westerse muziek. Maar in de praktijk blijkt klassieke muziek het beste te werken, vanaf de donkere middeleeuwen tot en met heden daagse muziek en jazz natuurlijk. Dat staat nu even op een laag pitje, maar we komen met de jazz dubbel en dwars terug in 2017-2018. De klassieke concerten doen het prima, ook al wordt het publiek grij zer. Met jazz trekken we de oudere jongeren. Ik heb een zekere handig heid om grote namen op klassiek en Zeeland „Ik houd van het Zeeuwse publiek. Zeeuwen zijn ogenschijnlijk nogal gereserveerd, maar er is geen warmer en enthousiaster publiek dan het Zeeuwse. Ik waardeer ook hun recht- voor-zijn-raaphumor. Katinka Pol derman is daar een kei in. Zij brengt samen met Jorrit Tamminga en Paul en Menno de Nooijer het muziek theaterstuk De Klok, dit najaar." mer van 2017 organiseert MPZ drie muziektentfietstochten door Zeeuws-Vlaanderen, Tholen en Walcheren, waar onder andere het Aurelia Saxofoon Kwartet zijn medewerking aan verleent." donderdag 9 februari 2017 PC 'Katinka Polderman vind ik een kei' Jeanette Vergouwen Willem Kniknie: „Zeeuwen zijn ogenschijnlijk gereserveerd, maar er is geen enthousiaster publiek dan het Zeeuwse." foto ruben oreel In de serie van MPZ treden de drie Noorse zangeressen van het Trio Mediaeval op: Andrea Fuglseth, Anna Maria Friman en Berit Opheim. Zij maken een vocale reis door mid deleeuws Europa. Muziek uit IJs land, Engeland, Scandinavië en Zuid Europa. Middeleeuwse carols, volksliederen, meerstemmige im provisaties en Italiaanse lofliederen. Zondag 12 februari, in de St. Ja- cobskerk Vlissingen om 15.30 uur. Naam voorstelling: Horror Wie: Jakop Ahlbom Genre: horror, toneel Leeftijd: vanaf circa 14 jaar Waar: Theater de Mythe, Goes Wanneer: woensdag 15 fe bruari, 20.00 uur In een verlaten land huis gebeuren rare dingen, foto sanne peper kantjes, met spectacu laire films. Maar ook met goochelen en acro batiek. En met mime, want dat was uiteinde lijk de basis van zijn theateropleiding. Die elementen komen terug in Horror. Een verhaal dat zichzelf vertelt, in beelden. Zon der veel tekst. Dat al leen al daardoor ver baast en verrast. Dat mag je verwachten van Horror. Een bijzonder decor, veel geluidsef fecten. En heel veel suspense. Dus een beetje stressbestendig heid is wel gewenst. Wat Jakop Ahlbom graag doet, ook in deze, wederom succesvolle voorstelling, is de grens opzoeken tussen het normale en het abnor male. Dat is altijd span nend en intrigerend. Een ideale voorstelling voor wie ook zo in el kaar zit. Wie houdt van horror. En wie bij voor keur 14+ is. Alles op de we reld bestaat in maten en soor ten. Van hamburger tot smartphone. Dat geldt dus ook voor griezel verhalen. Als je ze leest, wordt het niet gruwelij ker dan je fantasie aan kan. Als het een film is, kan je op de heftigste momenten altijd nog denken dat het maar nep is. Maar wat als je het voor je ogen ziet gebeuren? Dat ervaar je dus in Horror. Een griezelver haal op de planken. Een jong stel en hun beste vriend belanden in een verlaten landhuis. Dat het er unheimisch uit ziet, hebben ze eerst niet in de gaten. Maar al snel blijkt dat het er niet pluis is. Soms zitje op het puntje van je stoel van spanning (als een losse hand zich weekla gend over het podium wringt) en soms met open mond van verba zing (bij de zoveelste persoonswissel). De maker Jakop Ahlbom heeft veel met horror, met donkere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 52