Minnaars Christian en Anastasia creatiever in bed Op eenzame hoogte tussen de kinderbouwstenen 7 Duivels dilemma bepaalt epos SILENCE hangen. Kon hij het verhaal van Endo voldoende recht doen? Ook waren er talloze praktische obstakels, zoals juridisch gesteggel over de filmrechten en beoogde hoofdrolspelers die opeens niet meer beschikbaar waren of te oud waren geworden voor hun rollen. De financiële aspecten vormden een ander struikelblok. Japan was als filmlocatie veel te kostbaar, vandaar dat Scorsese uitweek naar Taiwan. Zijn hoofdacteurs - Andrew Garfield (Spider-Man) en Adam Driver Star Wars: The Force Awakens) die de twee jezuïeten vertolken - namen genoe gen met een voor hun begrippen laag salaris. Gezien de ontberingen die zij tij dens de opnamen moesten doorstaan - beide acteurs vermagerden sterk - is Martin Scorsese hen eeuwig dank baar. Voor de Amerikaan is Silence, zo liet hij in diverse interviews weten, in deze fase van zijn leven de belang rijkste film die hij kon maken. Een van de thema's is: hoe blijft iemand zijn religie trouw, als hij zelfs over het leven van anderen moet beslis sen? In dit geval simpele, analfabete Japanse christenen die ten dode zijn opgeschreven als zij hun geloof niet afzweren. In een interview liet Scorsese, die zichzelf nog steeds katholiek noemt, weten wat hij met zijn film hoopt te bereiken. „Er mankeert veel aan de georganiseerde religie. Maar wat blijft er van de mensheid over als wij alleen in materiële zaken geloven en niet in spirituele?" The LEGO Batman Movie Fifty Shades Darker Verwacht geen hoogdravend drama in de tweede film van de erotische Fifty Shades-serie. Nog steeds stijgt het verhaal amper uit boven het niveau van de Bouquet- reeks, wel heeft deze film iets meer te bieden dan de vorige. Regisseur James Foley heeft een thrillerelement toegevoegd dat verwachtingen oproept over het laatste deel. De praktijken van miljardair Christian (Jamie Dor nan) hebben de jaloezie opgeroe pen van een voormalige mede werker. Ook een ex-geliefde (Kim Basinger) wil terugslaan. Verder draait Fifty Shades Darker vooral om de opbloeiende liefde tussen Christian en Anastasia (Dakota Johnson). De vrijpartijen zijn nog steeds pittig, maar som mige erotische scènes roepen vooral de lachlust op, zoals het moment waarop Christian zijn minnares dwingt om met twee zilveren balletjes in haar intieme delen een restaurant te bezoeken. In erotisch opzicht zijn de beide minnaars creatiever geworden. Diepgravend wordt het niet, maar daar zullen de liefhebbers van de boeken zich ongetwijfeld niet aan storen. -A.Z. Na Batmans succes in The Lego Movie (2014) krijgt deze held een eigen filmavontuur. Herhaaldelijk redt Batman Gotham City eigen handig van kwaadwillen. Op straat wordt hij toegejuicht, maar thuis, als hij als erfgenaam Bruce Wayne z'n bordje kreeft in de magnetron schuift, is hij een zaam. Dan verandert alles: terwijl De Joker z'n uiterste best doet om Batman te tergen, moet onze solovlieger voor het eerst samen werken met anderen. Helaas kent Batman de betekenis van dat woord niet. Er zijn talloze verwij zingen naar comicbookverhalen te ontdekken. De visuele verwijzingen naar vin tage Batmanproducties zijn erg geslaagd. Tïissen alle bombasti sche - soms ietwat vermoeiende - actiescènes door, blijken juist enkele minimalistische momen ten, waarin Batman op zichzelf aangewezen is, het sterkst. - Marieke Nieuwdorp donderdag 9 februari 2017 GO Rodrigues (Andrew Garfield, links) lijkt in de film qua uiterlijk steeds meer op Jezus, foto filmdepot DRAMA Regie: Martin Scorsese. Hoofdrollen: Andrew Gar field en Adam Driver Het wordt de Portugese priester Rodrigues (Gar field) heel eenvoudig ge maakt door zijn 17de- eeuwse Japanse kwelgees ten: plaats je voet op een afbeelding van Jezus - als teken dat je het christelijk geloof afzweert - en je mag in vrijheid verder leven. Het dilemma, dat regisseur Scorsese gepaard laat gaan met veel creatieve Japanse martelmethoden, snijdt als een samoeraizwaard door de ziel van de jezuïet. Kan hij van zijn volgelingen - eenvoudige boeren - eisen dat zij kiezen tussen hun leven en het katholieke ge loof? Scorsese neemt ruim de tijd om zijn verfilming van de roman van Shusaku Endo te ontvouwen. Het maakt zijn film er niet toegankelijker op. Integendeel, Silence neigt naar langdradigheid, een zonde waarvan je Scor sese normaal niet kan be tichten. Ook de symboliek die hij opvoert - Rodrigues begint in gevangenschap niet alleen qua uiterlijk steeds meer op Jezus te lij ken - werkt soms ave rechts. Er is zelfs een Ja panse Judas in Rodrigues' gelederen om de bedoeling van Scorsese nog meer te onderstrepen. Silence is niet het meester werk waarop iedereen had gehoopt. Het lijkt er sterk op dat Scorsese verdrinkt in zijn eigen religieuze voor stelling. -A.Z. DRAMA Regie: James Foley. Hoofdrollen: Dakota Johnson, Jamie Dornan en Kim Basinger De liefde tussen Christian en Anastasia bloeit op. fotoap ANIMATIE Regie: Chris McKay Hoofdrol: Will Arnett

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49