0) 6 Meesterlijke observeringen in een minimalistische wereld Silence Meer dan 25 jaar deed Martin Scorsese over de verfilming van de religieuze roman 'Silence'. De regisseur-gespecialiseerd in gangsterdrama's - ziet zijn film over het lot van twee jezuïeten in zeventiende eeuws Japan als misschien wel zijn belangrijkste werk. FILMNIEUWS Top 5 in de bioscoop Nu in de bios The Handmaiden Live by Night Manchester by the Sea Ster uit Stranger Things in Godzilla Vin Diesel wil film over Groot egisseur Martin Scorsese (74) heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij als kind missionaris I wilde worden. Het is Ier - gelukkig voor de filmcultuur - nooit van gekomen. Maar religie blijft voor de filmmaker een onuitputtelijke bron van inspira tie. Het katholieke geloof duikt in een of andere vorm altijd op in het oeuvre van de voormalige mis dienaar. Zelfs in zijn gangsterfilms - van Mean Streets tot Goodfellas - zijn religieuze symbolen en invloeden in hun bloederigste uitingen duidelijk waarneembaar. Zijn meest religieuze film is The Last Temptation Of Christ (1988). Die werd hem niet in dank afgenomen door voornamelijk Amerikaanse con servatieve christenen, die hem het liefst persoonlijk wilden kruisigen. Vooral de scène waarin Christus (Willem Dafoe) hangend aan het kruis in een droom seks heeft met Maria Magdalena (Barbara Hershey) zorgde voor een lawine aan woe- Wat blijft er van de mensheid over als wij alleen geloven in materiële zaken? dende reacties, waardoor deze vrij postige visie op het leven van Jezus zonder meer de meest omstreden film uit het oeuvre van Martin Scor sese is. Silence zal minder tongen in bewe ging brengen en is zeker geen schan daalfilm zoals The Last Temptation of Christ. De verfilming van de door de Japanse schrijver Shusaku Endo ge schreven roman bevat weliswaar gruwelijke martelingen die twee Por tugese jezuïeten in i7dc-ceuws Japan moeten ondergaan, maar belangrij ker is hoe hun geloof op de proef wordt gesteld. Scorsese las Silence toen hij in de film Dreams (1990) van Akira Kuro sawa de bijrol van Vincent van Gogh moest spelen. In de trein die hem door Japan vervoerde op weg naar de filmset, las hij de eerste hoofdstuk ken van het boek dat meteen grote indruk op hem maakte. Molensteen Het kostte de regisseur veel tijd om het project van de grond te krijgen. Scorsese twijfelde of hij in staat was om het boek van Endo naar behoren te verfilmen. Het script bleef jaren lang als een molensteen om zijn nek Paterson Buschauffeur in een middelgrote stad lijkt een saai beroep. Telkens de zelfde route, passagiers en gesprek ken met collega's. Toch weet Pater son (Adam Driver) zijn leven kleur te geven. Onderweg werkt hij aan zijn gedichten. Soms in zijn hoofd, soms in zijn aantekeningenboekje. Het uitgangspunt van Paterson, ook de naam van een industriestadje, is simpel. Regisseur Jim Jarmusch is de meester van de kleine observering en dat maakt deze film zo bijzonder en aangenaam. Paterson is in geen enkel opzicht monotoon. Met kleine scènes schetst Jarmusch een minimalistische we reld die gereflecteerd wordt in de ge dichten van Paterson, die zelfs over lucifers mooie zinnen bedenkt. Adam Driver is in zijn vertolking van de titelrol helemaal in zijn ele ment. Hij maakt van deze poëet een man die het leven op een relaxte ma nier aan zich voorbij laat trekken. Zelfs thuis, waar zijn vriendin de ene na de andere artistieke oprisping op hem loslaat. donderdag 9 februari 2017 GO Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (-) The Great Wall €523.944 2 (1) Ron Goossens €321.369 3 (-) Sleepless £304.445 4 (8) Demain tout Commence €287.926 5 (3) Split €216.804 DRAMA Thriller in drie hoofdstukken over een ingewikkeld misdaadverhaal dat in het Zuid-Korea van de jaren 30 is gesitu eerd. Een huishoudster wordt verliefd op de vrouw die zij eigenlijk moet in palmen. Veel erotisch geladen scè nes. GANGSTERFILM Ben Affleck regisseert zichzelf als een gangster die na het overleven van de Eerste Wereldoorlog furore maakt in Boston en Miami. Zijn liefde voor het verkeerde meisje (Sienna Miller) brengt hem in problemen die zijn on dergang inluiden. DRAMA Casey Affleck, Bens broer, speelt een getraumatiseerde man die met zijn fa milieverleden wordt geconfronteerd als zijn broer overlijdt. Hij speelt zijn rol zeer ingehouden met af en toe een uitbarsting die hard aankomt. ACTIE De talentvolle actrice Millie Bobby Brown, die dankzij haar rol als Eleven in de Netflixserie Stranger Things werd ontdekt, heeft haar eer ste filmrol ge kregen. De 12- jarige Brown zal te zien zijn in Godzilla: King of Monsters. De film verschijnt in 2019 in de zalen. FANTASY Volgens acteur Vin Diesel zou zijn Guardians of the Galaxy- personage Groot, een pra tende boom die drie woorden kan zeggen, wel eens een eigen film kunnen krij gen. Ook regis seur James Gunn zou dat zien zitten: „Ik weet dat hij dat dolgraag doet. Ik denk dat zo'n spin-off erg in teressant zou zijn. Groot is zo mysterieus", zegt Diesel. E 1 Scorsese neemt het geloof op de proef Ab Zagt 44 Martin Scorsese TRAGIKOMEDIE Regie: Jim Jarmusch. Hoofdrollen: Adam Driver en Golshifteh Farahani -A.Z. A Buschauffeur Paterson (Adam Driver) bedenkt zelfs over lucifers mooie zinnen, foto filmdepot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48