Liedjes die willen vermurwen f 1 Koud buiten, dus blijf binnen ZONDER GENADE 2 0 Cd Tinariwen uit Mali Popmuziek Ze bestormden de hitlijsten in de jaren 60 en staan volgende week met Johan Derksen in de Stadsschouwburg in Middelburg: de pioniers van de Nederpop. Uitgelicht Elke kunstenaar schnabbelt wel eens. Maar er zijn niet zo veel artiesten die 'adverte ren' met het maken van liedjes op maat. Dat Elke Vierveijzer dat wél doet, zegt waar schijnlijk heel veel over haar liefde voor teksten. 'Prachtige, haast literaire teksten', dat is ook waar ze om geroemd wordt. In haar huidige programma Zonder genade (waarvan ook een cd bestaat) hoor je de ene prachtige tekst na de andere. Blauwdruk bijvoor beeld, waarin Elke zingt over hoe beklemmend het leven in een gezin kan zijn en wat een moeite het kost om je daarvan los te maken. Of anders Saartje, een aangrijpend liedje over een meisje van 7 dat zich verantwoordelijk voelt voor het oplossen van de ruzies van haar ouders. Over hoe ze dan 's morgens vroeg, vol kleine rampen en totale mislukking, hun lievelings- spaghetti maakt om hen te verrassen en te 'ver murwen'. Je moet van staal zijn om daar niet door gegrepen te worden. Hoewel ze jong is (en pas in 2014 afgestu deerd aan de theateracademie) heeft Elke al een verdienstelijk pad achter zich. Als je tussen coryfeeën als Diederik van Vleuten, Lenny Kuhr, Raf Walschaerts, André Manuel en Astrid Seriese een hommage mag brengen aan zanger Bram Vermeulen... Als je met succes een 4-sterren liedjespro gramma kunt maken Voor Elke mag overzo'ngeweldige tekstzanger als Maar- het grootser, tenvanRoozendaal meeslepender, (om te janken zo mooi), dan ben je al dramatischer en grote, en met koor en sterk lied als de mu ziek dat ook is. Ook daar ligt Elke's passie. Een kleinkunstenaar moet het, zoals de naam zegt, vaak in het klein doen. Soms met pianist, soms zelf op gitaar. Voor Elke mag het grootser, mee slepender en dramatischer, ze droomt van koor en orkest. Maar Zonder genade is in zijn betrek kelijke eenvoud toch echt een pareltje van Ne derlandstalige liedkunst. CD TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Ik ben zwaar teleurgesteld in Zeeland", is de eerste op merking die Johan Derksen maakt wanneer ik hem vraag naar zijn show De pio niers van de Nederpop. Die is donderdag 16 februari in de Stadsschouwburg in Middelburg te zien. „In vrijwel alle uithoeken van Nederland zijn we bijna uitverkocht, maar niet in Zeeland. Dat is een uni cum. De mensen die thuisblijven, zullen er spijt van krijgen; een betere jaren 6o-muziekshow zullen ze nooit meer te zien krijgen", zegt hij stellig. „We hebben de zangers van Golden Earring, The Shoes, The Motions, The Clarks en Johnny Kendall and the Heralds. Allemaal pioniers van de Ne derpop die dit jaar voor de allerlaatste keer in de schouwburgen te zien zijn." Johan Derksen, die de hits van deze Nederlandse muzikanten gedurende de show aan elkaar praat, was hoofd redacteur van Voetbal International en is voetbalanalist bij RTL. Hij komt re gelmatig in het nieuws vanwege zijn ongezouten, harde uitspraken over de meest uiteenlopende thema's. Toch is deze expert op voetbalge- bied niet uit het niets de muziekwe reld in geduikeld. Zijn echte passie is muziek. Hij werkte vroeger bij een platenmaatschappij en thuis heeft hij een enorme muziekcollectie. Volgens de verzekering staan er ongeveer 25 duizend cd's in zijn woning. Voor het televisieprogramma Derksen On The Road, dat in 2014 op Ik wilde mijn muzikale helden van vroeger een eervol afscheid geven RTL 7 te zien was, ging hij op zoek naar de Nederlandse zangers die vijf tig jaar geleden de hitparades domi neerden. Na deze ontmoetingen be sloot Derksen zijn helden van vroe ger samen te brengen in een theater show: johan Derksen en de pioniers van de Nederpop. „Ik wilde mijn helden van vroeger een eervol afscheid ge ven met een tour langs volle schouw burgen." In 2015 startte de tournee met en kele tientallen voorstellingen. Inmid dels is de tour verlengd naar ruim honderd optredens. „De theaters vra gen nog steeds om die show. Voor de zangers is het natuurlijk fantastisch. Vroeger domineerden ze de hitlijsten en waren ze hardwerkende jongens, maar ze zijn altijd bestolen door hun management. Ze hebben niets aan hun succes overgehouden. Nu krij gen ze een eervol afscheid." Topfit Mensen die denken dat deze arties ten vijftig jaar na hun gouden jaren oud en versleten zijn, slaan de plank volledig mis, volgens Derksen. „Dan snap je er helemaal niets van. Het is geen verzameling van zielige, oude mensen die op het podium staan. Deze rockers zijn topfit. We hebben alleen maar artiesten die top preste ren en goed bij stem zijn. Anders zouden ze niet in de show zitten." Voor de oudere jongeren vormen de optredens daarom een feest der herkenning. „Hun hele leven komt tijdens zo'n avond voorbij. Hun eer ste liefde of verkering, alle proble- donderdag 9 februari 2017 Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over verschillende genres. Wat: Zonder genade van Elke Vierveijzer Waar: Fizi, Zierikzee De Verwachting, Ritthem Wanneer: 9 februari 10 februari, 20.15 uur Maar een lied is na- Orkest tuurlijk pas een Reageren? uitenfhuis@persgroep.nl i Elke Vierveijzer. fotowillem nijssen Elbow, Little Fictions De aangename stem van zanger Guy Garvey op een energiek Elbow-album. The XX, I see you Minimalistische en ruimtelijke Indiepop op het derde album van dit Engelse trio. Earth Fire, Memories Een 10 cd's tellende boxset met alle albums van deze Nederlandse popformatie. Bron-, Platomania s Nu de winterkou weer terugkeert, heeft Vivian de Gier redenen genoeg om lekker binnen te blijven en onderuit te gaan bij het nieuwe aanbod. PZ De Malinese band Tinariwen, afkomstig uit de Sahara, TINfEïEN bestaat al sinds 1979. Ze hebben de laatste tien jaar ook in de Verenigde Staten en Europa flink aan naamsbe kendheid gewonnen. De groep Toeareg-muzikanten brengt op de nieuwe cd Elwan weer de aanstekelijke combinatie van traditionele muziek en stevig gitaarwerk, een genre dat hen op de kaart zette. Tinariwen heeft nog niets aan kracht ingeboet. Verschijnt morgen bij Wedge. Gouden 'oudjes' Janneke Koster 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44