rsss-* PVV'er verliest zaak tegen partij SSS-sra» 3 Werkdruk en onvoldoende gekwalificeerd personeel zorgen voor onrust Méér zien cultuurvakanties BOTSING OVERWEG Ongeruste personeelsleden van tbs-kliniek De Kijvelanden in Poortugaal bij Rotterdam hebben de directie maanden geleden gewaarschuwd voor een ernstig incident. Dat incident gebeurde afgelopen vrijdag: Michel T. (44) stak een 25- jarige socio-therapeut neer met een schaar. De man overleed twee da gen later. Uit onderzoek van dag blad De Stentor blijkt dat T. twee keer eerder een justitieel medewer ker heeft aangevallen, waarvan één keer met een klauwhamer. Beide slachtoffers overleefden het. Ook viel hij een medegevangene aan. Het Kijvelanden-personeel heeft in een officiële melding aan de di rectie gevraagd om maatregelen te gen de enorme werkdruk. Op be paalde afdelingen is al tijden sprake van onderbezetting of niet vol doende gekwalificeerd personeel. „Er is nooit op de juiste manier op gereageerd", zegt een medewerker. Door onvoldoende personeel op de afdelingen ontstaat onrust onder de patiënten. De onrust zorgt voor spanningen bij de gedetineerden die psychisch niet in orde zijn of als gevolg van hun medicijnengebruik een ander voorstellingsvermogen hebben. Ze vertrouwen op den duur elkaar niet meer of kunnen niet voor zichzelf instaan. „Zo doende kan het op een afdeling ineens tot een uitbarsting komen." Opvallend is dat De Kijvelanden deze week een nieuwsbericht op haar website heeft geplaatst waarin wordt gemeld dat het aantal fysieke geweldsincidenten tussen patiën ten en personeel in de kliniek in 2015 is gestegen in vergelijking met het jaar ervoor (van vier naar twaalf). 'Dat is mede het ge volg van nieuw be leid rondom aangif ten', luidt de uitleg van de kliniek. 'Elk incident wordt bin nen 24 uur nabe sproken, waarbij te vens bepaald wordt of aangifte van een strafbaar feit moet worden gedaan. Door die werkwijze ont staan meer aangiften. Daarnaast zien wij in de afgelopen jaren toe genomen problema tiek van tbs-patiënten. Dat leidt in sommige gevallen tot toename van gedragsproblemen o. en incidenten'. Om geweldsincidenten te voor komen, wordt er volgens de kliniek streng gecontroleerd op het bin nenbrengen van voorwerpen en drugs. Ook hebben patiënten min der vrijheid na incidenten. poging doodslag niet klauwhamer omdat Stn|J Patiënten en perso neelsleden spreken te gen dat die aanpak werkt. Gisteren meld den zij al in deze krant dat er amper controles plaatsvinden. Ook bij het opschorten van vrijheden zetten zij vraagtekens. „Een grote mond opzetten kan je je verlof kosten. Van dat soort maatre gelen worden de ge detineerden niet rus tiger", zegt één van hen. Daarnaast schamperen ze over de jonge leeftijd van een groot deel van het personeel. „Er werkt hier jong spul zonder levenserva ring tegenover patiënten hun vader hadden kunnen die zijn." De Kijvelanden wil niet ingaan op de kritiek van de werknemers, maar erkent in een schriftelijke ver klaring dat de werkdruk hoog is. 'Vooral het werken met de zware patiëntendoelgroep in deze bevei ligde werkomgeving is heel speci fiek. De Kijvelanden heeft hier oog voor en doet er alles aan het perso neel zo goed mogelijk te ondersteu nen en op te leiden om die unieke betrokkenheid van onze medewer kers te bewaren'. Gewelddadig Michel T., de man die de socio-the rapeut doodstak, viel in 1998 een bewaker van de Zwolse gevangenis aan met een klauwhamer. Hij zat daar vast voor behandeling van zijn vriendin. In 2004 viel hij een bewa ker aan in de tbs-kliniek in Balk brug. Ook sloeg hij daar een mede gevangene met een biljartkeu. Voor de aanval in Zwolle werd hij in 1999 veroordeeld tot achttien maanden voor poging tot doodslag en tbs. T. had toen al een gigantisch strafblad. Hij kende een nare jeugd en werd verwaarloosd. Zijn vader had twee gezinnen, was extreem gewelddadig en zou vrouwen pros titueren. T. zag voor zijn ogen hoe zijn moeder werd mishandeld. De medewerker claimde een forse schadevergoeding omdat hij zei te zijn gepest op de werkvloer en ge bukt ging onder een 'absurde werkdruk'. Uiteindelijk greep de medewerker zelfs naar antidepres siva om dit 'te kunnen volhouden'. De Haagse rechtbank heeft gis teren echter bepaald, dat de mede werker onvoldoende bewijs heeft aangeleverd om te bewijzen dat de PVV 'ernstig verwijtbaar han delde'. Zeker is dat de medewerker de klachten tweemaal aan de kaak stelde bij een leidinggevende van de fractie, maar de medewerker verzuimde weer aan de bel te trek ken toen de situatie niet verbe terde, zo oordeelt de rechter. Er is in ieder geval geen schriftelijke vastlegging van. Volgens de PVV'er vertrok hij overigens niet bij de PVV, omdat sollicitaties op niets uitliepen. „Ik draag het stigma van PVV'er mee," zei hij bij de rechtszitting. De rechter vindt dit echter geen grond om een schadevergoeding toe te kennen. Wel laat de Haagse recht bank de PVV bruto 11.633,33 euro betalen aan 'transitievergoeding'. Tegen de beslissing is geen hoger beroep mogelijk. De ex-PW'er zegt tevreden te zijn. „Mijn cliënt heeft genoegdoening gekregen, want de PVV wilde hem niets ge ven. Erger nog, ze dreigden zelfs met schadevergoeding", zei zijn raadsman Frans de Klein gisteren. „Hij is vooral blij dat hij van de dwingelandij van de PVV verlost is." De rechtszaak van de andere PVV-medewerker loopt nog. In die casus zijn klachten wel vaker schriftelijk vastgelegd. Bovendien bleek in onderzoek door de Ar beidsinspectie dat er sprake is van misstanden bij de PVV, met het oog op overtreden van de arbeids tijdenwet. Een onderzoek hiernaar loopt nog. Kijk op Meerzien.nl of bel 050 - 3 123 123 met SRC-reizen! donderdag 9 februari 2017 Een trein van Arriva heeft in Friesland weinig heel ge laten van een auto bij een botsing op een spoorweg overgang in Harlingen. De politie maakte melding van een gewonde, de vrou welijke bestuurder van de auto, die naar het zieken huis is gebracht. Ook de trein liep flinke schade op, net als een nabijgelegen boerderij waartegen brok stukken vlogen. Het trein verkeer tussen Dronryp en Harlingen Haven werd stil gelegd. Vervoerder Arriva zette bussen in. FOTO'S JARING RISPENS Personeel tbs-kliniek zag ernstig incident aankomen Sander Sonnemans Arjen ten Cate Gerald Meijer Poortugaal/Zwolle VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1999 Cel en TBS voor (Van onze rechtbank correspondent) ZWOLLE-AchUi«J^£° en TBS met verpleging^ wfl de 26-jange MT. Zwolle donderdag van de reck- bank als stral gekregenvoorpO" ei^ tot doodslag van zi|n bege Sr in de Zwolse gevangenis. S^tis^on^oeks- Uum^Die heeR verklaarddat derd toerekeningsvatbaar ts werkbegeleider meerdere ma- rLt een klauwhamer op het autoritair te zijn. Eén van de twee PVV-mede- werkers die de eigen partij een proces had aangedaan, heeft de rechtszaak verloren. Tobias den Hartog Den Haag In bella Italia beleeft u het 'heerlijke nietsdoen' en bewondert u de mooiste cultuurschatten! Op onze cultuurvakanties ziet u meer van de wereld. Onze gespecialiseerde reisleiders tonen u met de mooiste verhalen de cultuur van uw vakantie land. Ga mee en geniet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3