zeelandtheaters.nl m wh W 8 D66 wil af van Zeeuwse Lagune en Brouwerseiland EUROPEES PARLEMENT BEZOEK LEERLINGEN Honderd Walcherse leerlingen brachten woensdag een bezoek aan het Europees Parlement in Brussel. „Bijzonder, de meeste kinderen komen hier nooit." De Statenfractie van D66 hoopt morgen voor elkaar te krijgen dat de omstreden recreatieprojecten Brouwerseiland en De Zeeuwse La gune definitief worden afgescho ten. Provinciale Staten vergaderen vrijdag over de Zeeuwse Kustvisie. Daarin hebben provincie, gemeen ten, waterschap, natuurorganisaties en recreatieondernemers vastge legd waar er nog wel en niet meer mag worden gebouwd aan de kust. De Kustvisie is een bouwsteen van het nieuwe Omgevingsplan Zee land dat in 2019 ingaat. Daar wil D66 niet op wachten. Als er toch al overeenstemming is over de eisen waaraan nieuwe bouwprojecten aan de kust moeten voldoen, dan kunnen die volgens D66 veel sneller worden ingevoerd. Zij willen dat de Kustvisie nog dit jaar wordt vertaald in de Provinci ale Ruimtelijke Verordening Zee land. Maar daarmee worden Brou werseiland en De Zeeuwse Lagune niet tegengehouden. Dat zijn zoge noemde pijplijnprojecten die voor r juli 20t6 in procedure zijn ge bracht. Ze passen niet binnen de kaders van de Zeeuwse Kustvisie, maar er is een uitzondering voor gemaakt. Tegen de projecten bij de Brouwersdam en de Veersedam be staat veel weerstand. Schrappen Omdat minister Melanie Schultz van Haegen nog geen toestemming heeft verleend voor Brouwersei land en omdat de gemeenteraad van Noord-Beveland tegen de Zeeuwse Lagune is, vindt D66 dat beide projecten van de lijst met uit zonderingen moeten worden ge schrapt. De partij gaat die voorstellen vrij dag in stemming brengen. - i ZA 11 feb iB Jl I en selfie mag niet ont breken als je op excur sie gaat naar het Euro- pees Parlement in I Brussel. Het is dan ook het eerste wat de ruim honderd Walcherse leerlingen doen wan neer ze woensdagmorgen de bus uitstappen. De zevende- en acht- stegroepers van de Middelburgse Algemene Basisschool (ABS), Acaciahof, Cypressenhof en de Oleanderhof in Arnemuiden krij gen vandaag een rondleiding in het Europees Parlement en gaan in gesprek met Europarlementa riërs. Het dagje uit begon als een schoolreisje. Een paar minuten na vertrek trokken de kinderen snoep- en chipszakken open en deden ze Trump-imitaties. Maar in Brussel wordt het al snel seri eus. Alle tassen rollen door de veiligheidsscan terwijl de kinde ren onder toeziend oog van be veiligers door de controlepoortjes lopen. „Het lijkt wel of we met het vliegtuig gaan", fluistert een meisje, onder de indruk van alle veiligheidsmaatregelen. Kinderrechten Dit uitstapje is een van de acti viteiten die de gemeente Middel burg dit jaar organiseert voor ba sisschoolkinderen in de ge meente. Alles staat in het teken van de rechten van het kind, met name het recht op gezonde voe ding. De leerlingen werken toe naar de kinderconferentie Stad van de Vrijheden. Daar komen eind maart vooraanstaande sprekers vertellen over kinderrechten, is er een debat en een awarduitrei- king. Wethouder Saskia Szarafmski van gemeente Middelburg verge zelt de kinderen in Brussel. „Van daag zien we op het Europees Parlement wat er hier gedaan wordt voor kinderen in Europa. Het is goed dat de leerlingen zien dat kinderrechten niet vanzelf sprekend zijn. We kozen voor het thema gezonde voeding, omdat dit past bij een welvarend land. Sommige kinderen eten onge zond, en zelfs in Middelburg gaan er leerlingen zonder ontbijt naar school. Maar dit is ook gewoon iets leuks. Uiteindelijk organise ren we deze activiteiten om te vieren dat Middelburg 800 jaar stadsrechten heeft." Kevin Hoefkens (11) uit Mid delburg neemt het Europees Par lement goed in zich op. Hij is on der de indruk van het enorme complex. „Het is echt bijzonder Als er Zeeuwen op bezoek komen, maak ik mijn agenda leeg dat wij hier zijn", straalt hij. „De meeste kinderen komen hier nooit. De informatie die we van daag krijgen, kunnen we gebrui ken voor de toekomst." De groep gaat uit elkaar voor een rondleiding door het ge bouw. Na uitleg over het ont staan van de Europese Unie, dit gebouw en het werk van de Euro parlementariërs stapt Milos La bovic naar voren. Hij is lobbyist voor de provincie Zeeland. „Als er Zeeuwen op bezoek ko men, maak ik mijn agenda leeg." Zijn verhaal maakt indruk. Tien tallen leerlingen verlaten de ruimte met zijn handtekening. Een klein uurtje na binnen komst is het hoogtepunt van de dag al duidelijk. De gigantische vergaderzaal met tolkhokjes, mi crofoons en grote schermen maakt iedereen even stil. Maar dan komen de vragen. „Alles moet nu in vierentwintig talen worden vertaald. Waarom praat niet iedereen Engels?" „Hoe kan alles zo snel worden vertaald?" „Waar zijn die grote schermen voor?" De gids vindt het zichtbaar leuk dat de Zeeuwse kinderen zo veel vragen stellen en neemt de tijd die duidelijk te beantwoor den. Tot ze zelf een vraag stelt. „Wie heeft er al honger?" Er is ruime keuze in de kantine. Maar uiteindelijk ligt op alle bordjes een stapel friet. Lucy den Hollander (11) is nog steeds onder de indruk van de vergaderzaal. „Hij was zo groot! En het is bij zonder dat daar zoveel verschil lende talen worden gesproken." Esmee Marijs (11) knikt. „Ja, het was mooi. En hier zijn heel be langrijke mensen. Het is goed om hier een keer geweest te zijn." Op naar de volgende activiteit: het gesprek met Delphine Mora- lis van Missing Children Europe en de Europarlementariërs. Het is voor de leerlingen duidelijk bij zonder om nu zeifin een verga derzaal te zitten. Vooral de mi crofoontjes zijn fascinerend. „Hallo Brussel!" krijst iemand door de zaal. Maar de concentra tie is terug als Delphine Moralis het podium betreedt. Ze vertelt wat haar organisatie voor ver miste kinderen doet en zet de leerlingen actief aan het werk. Een van de kinderen mag een verhaal voorlezen over 'Luna', die graag verpleegster wil worden. In haar thuisland is het oorlog, haar vader is omgekomen. Met haar moeder vlucht ze het land uit. Als ze haar moeder kwijtraakt, wordt donderdag 9 februari 2017 •PC Ernst Jan Rozendaal Middelburg Scheldetheater Terneuzen 0115 695555 Schouwburg Middelburg 0118 659666 Theater de Mythe Goes 0113 213213 DO 9 feb muziek I'm a soulman VR 10 feb toneel The Brothers Timisela VR 10 feb muziek Scrum 1 J? SU,J ZA11 feb cabaret Yentl en de Boer cabaret WO 15 feb cabaret Eva Crutzen WO 15 feb toneel Jakop Ahlbom's Horror toneel DO 16 feb cabaret Jan van Maanen DO 16 feb muziek Johan Derksen VR 17 feb muziek The American Country Legends De gigantische vergaderzaal van het Europees Parlement wekt indruk, fotosaartvanbelzen Voor even naar Joanne Karkdijk Brussel -Milox Labovic, lobbyist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36