oase tegen wateroverlast in Yerseke 5 ETEN WAT DE POT SCHAFT Dus staat Onaba uit Hoede- kenskerke samen met zijn vrouw Linda Babilly uren in de keuken om een Syrische maaltijd te bereiden. Op het fornuis staan twee grote pannen zachtjes te pruttelen. Als Onaba een deksel omhoog tilt, vult de keuken zich met een krui dig, fris aroma. In de pan ligt een grote soepkip in een bouillon met grove stukken wortel, ui, prei, pe terselie en een flinke tak rozema rijn. Hoe lang moet dit nog koken? Onaba haalt zijn schouders op. „Tot het gaar is", lacht hij. Hij kookt volgens de traditie van zijn land. Niet met een opengesla gen kookboek, maar uit het hoofd met veel kruiden die over het alge meen niet in de Nederlandse su permarkten te koop zijn. „Ik haal de meeste in de Turkse winkel in Goes", zegt hij, terwijl hij aardap pel na aardappel van de schil ont doet. „Tien kilo. Voor verschil lende gerechten." Want officieel heet het wel een driegangenmenu, maar zo werkt dat niet in de Syrische keuken. „Wij beginnen een maaltijd vaak met soep, tabouleh, een salade op basis van bulgur, en een groene sa lade", zegt hij. Daarna staat kip op het menu, met rijst én met aardap pel en wortel in tomatensaus. „En cheesecake als nagerecht." Chees ecake?, bestaat er zoiets als een Sy rische cheesecake? „Nee hoor, dat is uit een ander land." Onaba is hobbykok. Het is wel voor Arabisch sprekenden begon nen. Deze groep heeft inmiddels 7.000 leden. „Kijk, hier heb ik een lijst gemaakt van tegenstellingen. Daar zet ik de Arabische vertaling bij." Hij plaatst ook kleine rebus sen, zoals een plaatje van een oor een plaatje van een bel oorbel. Na een ochtend koken is de soep klaar en staat de cheescake koud. Linda begint aan de tabouleh en de groene salade met veel verse munt, dille en peterselie. Onaba gaat verder met de kip. Nog een paar uur voor de 27 Baarlanders aan tafel schuiven. zijn droom om in de toekomst een restaurant te openen. Misschien in Nederland, misschien in zijn va derland; als hij daar ooit nog eens terugkeert. Onaba is nu anderhalfjaar in Nederland. Hij vluchtte uit Aleppo vanwege de oorlog. Meer wil hij daarover niet kwijt, hij heeft nog familie in het land. Negen maan- Linda Babilly helpt haar man met het maken van typisch Syrische salades den heeft hij in verschillende asielzoekerscentra gezeten. Nu woont hij in Hoedekenskerke. „Heerlijk rustig. Alleen heb ik geen auto, er is geen supermarkt en de bus rijdt maar tot vijf uur 's middags. Dat is wel wat lastig." Drie dagen per week gaat het echtpaar naar Goes voor Neder landse les, al leren ze volgens eigen zeggen veel meer door thuis zelf te studeren. Hij is twee maanden ge leden zelfs een besloten Facebook- groep (Nederland Taal Oefening) Daarmee houden de vergelijkingen wel op. Want in plaats van zanderige Arabische bedding wordt de wadi aan de Marijkelaan een groene oase, aangekleed met bomen, meerpalen, siergrassen, varens en bloeiende bo dembedekkers. In de rivierbedding zelf worden zwerfkeien neergelegd. Kinderen kunnen zich uitleven op de stapstenen. Voor wie minder avontuurlijk is aangelegd komt er een bruggetje over de 'dorpsrivier'. Ook worden zitbankjes en een bus halte ingepast in het ontwerp. Thomas van Sluijs van de ge meente Reimerswaal zegt dat het een heel bewuste keuze is om de wadi zo aan te kleden. „We willen laten zien dat dit de manier is waarop we vandaag de dag met he vige buien omgaan." Volgens hem wordt de standaard dat regenwater helemaal niet meer op het riool, maar in de buurt wordt opgevangen. „Ook burgers zullen daar hun steentje aan bij moeten dragen. De komende tijd gaan we kijken hoe we dat het beste onder de aandacht kunnen krijgen." De Kerkhoekstraat is voorlopig het sluitstuk van een reeks maatre gelen om wateroverlast in Yerseke te lijf te gaan. De gemeente verruimde eerder drie overstorten, een soort nooduitlaten wanneer het riool vol zit. Aan de Welleweg werd een be staande overstort weer in gebruik gesteld en aan de Julianastraat is door een gat door dijk te boren een overstort naar de Molenpolder ge maakt. Verder is de Beatrixstraat en omgeving voorzien van waterdoor- latende stenen en fundering. Deze techniek wordt overigens ook toege past in de Kerkhoekstraat. Alleen voor de Breeweg, een straat die vrij recent nog van nieuw asfalt is voor zien, broedt de gemeente nog op ge schikte maatregelen. donderdag 9 februari 2017 kippetje voor Baarlanders De Syrische hobbykok Abdul lah Onaba kookt volgens de tra ditie van zijn land: zonder kook boek. FOTOMARCELLE DAVIDSE Melita Lanting Baarland De wadi aan de Marijkelaan wordt aangekleed als een 'groene oase'. ILLUSTRATIE GEMEENTE RIJMERSWAAL De werkzaamheden in de Kerkhoekstraat. fotomarcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33