D66 vliegt uit de bocht Domburg krijgt aardgasvrije wijk Nog te weinig banen arbeidsgehandicapten Klasseverschil 2 Steeds meer huishoudens leven langdurig in armoede. Hoe houd je het hoofd boven water. Wilma den Beer moet vaak 'nee' zeggen. ARMOEDE LANGDURIG Commentaar In de aanloop naar 15 maart liggen overal politieke valkuilen. Par tijen nemen standpunten in die het zeker goed doen bij de kie zer. Of ze goed doordacht zijn is dan vaak minder belangrijk. Als ze maar aansluiten bij de emoties van het moment. Even de kiezer aanspreken voor hij naar de stembus gaat, daar draait het om. Maar laten we eens even aannemen dat het verzet van D66 in Provinciale Staten tegen de recreatieprojecten Brouwerseiland en De Zeeuwse Lagune geen verkiezingskoorts is. Is het dan serieus te nemen? D66 wil de omstreden bouwplannen in het Grevelingenmeer en in het Veerse Meer verhinderen. Hoe? Door de nieuwe Zeeuwse Kustvi- sie, waarin het moeilijker wordt om aan de kust te bouwen, terug werkende kracht te geven. Dit zou betekenen dat ook projecten die al in de pijplijn van de besluitvorming zitten erdoor worden getrof fen. Dat is zeer onredelijk. Het siert de Zeeuwse democraten dat zij de unieke waarden van het Zeeuwse kust- en deltalandschap willen verdedigen. Maar zij zijn wel een beetje hardleers. De Statenfracties van VVD, SGP en CDA hebben D66 onlangs voorgehouden dat de overheid een betrouwbare partner moet zijn. Dus de plannenmakers voor bouwprojecten als Brouwerseiland en De Zeeuwse Lagune moeten op enig moment kunnen bouwen op het dan geldende beleid. Gelukkig groeit het inzicht dat we de natuur en de ruimte nog meer moeten koesteren. Maar we moeten niet doen of Zeeland ver loren is met de aanleg van beide parken. Hier hoort de overweging van behoorlijk bestuur de doorslag te geven. Dus deze twee pijplijn projecten moeten gewoon door kunnen gaan. Als D66 zo graag een groen steentje wil bijdragen, kan de partij zich beter sterk maken voor een nog strengere kustvisie en dus uiteindelijk strengere regels met ingang van 2019. Want er is nog volop mooi Zeeuws landschap te ver dedigen. Terugwerkende kracht voor strengere regels bouwen aan de kust is onbehoorlijk De twintig tot dertig huizen die naar verwachting in 2018 verrijzen op het terrein van de voormalige Rabobank worden niet aangesloten op het aardgasnet. „Het wordt de eerste aardgasvrije wijk van de ge meente. Punt", zegt de Veerse wet houder Jaap Melse vastberaden. „Geen vrijblijvend voornemen of vage belofte. Het is een feit." Het dagelijks bestuur van de ge meente wil daarom de landelijke Green Deal Aardgasvrije Wijken ondertekenen. Opgezet om invul ling te geven aan het het kabinets beleid in 2050 aardgasvrij te ver warmen en koken. Veere streeft er naar om in 2050 energieneutrale gemeente te zijn. De deal wordt ook ondertekend door Middelburg en Enduris. Melse: „Het gaat natuurlijk niet alleen om nieuwbouw op ge meentegrond. Het gaat ook op voor de particulier die een oud huisje Geen vrijblijvend voornemen of vage belofte. Het is een feit koopt, dat sloopt en er een nieuwe woning neerzet." De gemeenteraad riep het college, bij de vaststelling van het duurzaamheidplan, in de cember al op een subsidieregeling in het leven te roepen om energie zuinig bouwen te stimuleren. ALMANAK Zijn dorp heeft geen treinstation en dus heeft de 14-jarige Kyle ook geen trein-, maar een busabon nement op zijn OV-kaart staan. Onlangs zou hij met zijn havo klas op excursie naar Delft gaan. De scholieren zouden met de trein reizen. De middelbare scholier belde naar de Nederlandse Spoorwe gen met de vraag hoe zijn ov- kaart voor de trein te gebruiken. De medewerkster vroeg hem vriendelijk: „Is het voor de eerste of tweede klas?" „Nee, natuurlijk niet", ant woordde Kyle verontwaardigd: „Ik zit al in de derde." Weer rioleringen vervangen De Ridder blijft ambassadeur Taaihuis begint met taaicafés VLISSINGEN Mobiel stembureau op 15 maart Je hand ophouden. Wilma den Beer (41) heeft er een bloedhekel aan. „Ik zou zo graag weer aan het werk gaan." Voorlopig is dit de realiteit: afhankelijk van een uitkering, schulden vanwege een herbereke ning van de belastingen, wekelijks circa 40 euro te besteden. Ze zegt vaak 'nee'. Tegen zichzelf. Tegen de kinderen. Alles wat je tweedehands kunt krijgen of kopen, is meegenomen. Al is het voor haar jongens (17 en 19 jaar oud) wat lastiger, met hun Ik heb een rijk sociaal leven en twee lieve zonen, maar een baan zou geweldig zijn maatjes XL en XXL en schoenmaat 46 en 47. Niet te lang douchen, ex tra trui als je het te koud vindt, eten wat de pot schaft. Haar jongens we ten niet beter. Groenten en vlees komen niet elke dag op tafel. „Soms eten we pasta met gehakt en rode saus, zonder groenten. Of een tosti. Eten is er altijd, maar soms vergt het creativiteit. Je kijkt: wat zit er in het pakket van de voedselbank?" Gelukkig dat haar zonen begrip vol en gemakkelijk zijn. „Voor de oudste heb ik co-ouderschap. Hij woont de helft van de week bij zijn vader. Bovendien combineert hij leren en werken, zodat hij ook een beetje inkomsten heeft." Wilma's jongste is zwakbegaafd en lichamelijk beperkt. „Hij maakt nogal eens dingen stuk, per onge luk. 's Winters laat ik hem met de bus naar school gaan. En hij volgt, net als ik, een aangepast dieet van wege glutenintolerantie. Dat brengt allemaal extra kosten met zich mee." Vorig jaar spaarde Wilma bon nen voor gratis zwembadkaartjes bij Scheldorado. „De jongste wilde daar voor zijn verjaardag gaan zwemmen. Leuk, dacht ik. Tot ik ontdekte dat je aan allerlei voor waarden moest voldoen. Dat feest ging dus niet door. Toen moest hij wel even slikken." Bij verjaardagen bakt Wilma een taart. Gaat ze op verjaardagsvisite, dan probeert ze een gratis cadeautje te vinden via weggeefgroepen op Facebook. Op vakantie gaan is er niet meer bij voor Wilma. „Twee jaar geleden ben ik een weekje naar Duitsland geweest. Dat was echt een uitje." Vorig jaar is ze één keer naar de kapper geweest. Als er spullen no dig zijn voor de persoonlijke ver zorging, kijkt Wilma automatisch naar de aanbiedingen: 1 plus 1 gratis, 3 voor 5 euro. Via de bijzondere bij stand is er een computer in huis ge komen, de Stichting Leergeld helpt bij schoolkosten, en dan is er nog de Kledingbank. „Er zijn wel organisa ties, maar je moet de weg er naartoe vaak zelf vinden. Ook op Facebook zijn heel veel groepen waarop je spullen kunt ruilen. Een T-shirt voor een pak melk, of zo." Toch geeft ze haar leven een dikke 7. „Ik heb een rijk sociaal le ven, twee lieve jongens en ben zan geres in Conspiracy of Seven. Dat is mijn uitlaatklep, heel belangrijk. En ik ben begonnen met vrijwilligers werk. Ik begeleid vluchtelingen en ben afhaalpunt voor Casa Zorg, een organisatie die spullen inzamelt en verdeelt onder mensen die het no dig hebben. Ja: het kan beter. Een baan, dat zou geweldig zijn." De Participatiewet, die sinds 1 ja nuari 2015 van kracht is, verplicht bedrijven en overheden mensen met een beperking aan te nemen. In Zeeland gaat het om 8000 tot 9000 mensen. Voorheen vielen die onder de Wet Werk en Bijstand, de Wet Sociale Werkvoorziening en de Wet werk en arbeidsondersteuning jonggehandicapten (Wajong). Wie voor meer dan 30 procent de kost kan verdienen, moet bij reguliere werkgevers aan de slag. Maar op ei gen kracht lukt dat vaak niet. Zee land-breed is daarom de Banenaf- spraak gemaakt: begin 2017 440 ba nen, waarvan 290 bij bedrijven. Ge teld vanaf 1 januari 2015 zijn het er dus slechts 199. Eind dit jaar zou de teller al op 705 moeten staan. De Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging houdt daarom 16 fe bruari een kijkdag 'sociaal onder nemen'. Dertig bedrijven in Zee land en Brabant vertellen hoe ze werk hebben geschapen voor men sen met een arbeidsbeperking. donderdag 9 februari 2017 n In het Domburgse Singelgebied wordt de eerste aardgasvrije wijk binnen de gemeente Veere aangelegd. Annemarie Zevenbergen Domburg - Jaap Melse, wethouder Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De rioleringen aan de Paauwenburgweg, de Of- fenbachlaan en omgeving en de Souburgse Zee wijksingel worden ver nieuwd. Vlissingen heeft nog ruim drie ton overge houden van eerdere rio leringswerkzaamheden en kan de laatste werk zaamheden in fases laten uitvoeren. Het nieuwe riool in Paauwenburg kost zo'n 180 mille, voor de afvoerbuizen van Zee wijksingel en omgeving is 140 mille beschikbaar. MIDDELBURG Korfbalster Anita de Rid der is ook dit jaar sport- ambassadeur van de ge meente Middelburg. Zij was dat vorig jaar ook en gisteren werd bekend dat ze een jaar langer in functie blijft. De Ridder (23) komt uit Arnemuiden en korfbalt bij TOP Arne muiden. Als sportambassadeur geeft zij clinics en stimu leert ze jongeren om te gaan sporten. VLISSINGEN Het Taaihuis Walcheren heeft taaicafés opgezet in Middelburg en Vlissin gen. De eerste is vrijdag 17 februari (10.15-11.30 uur) in de foyer van de ZB Bibliotheek van Zee land in Middelburg. Met taalspelletjes en ge sprekken wordt het Ne derlands geoefend. Maandag 20 februari is er taaicafé bij stichting Dunya aan de Bloemen- laan in Vlissingen (13.15- 14.30 uur). Vlissingen zet 15 maart een mobiel stembureau in. Dat staat 8.00 tot 9.15 uur bij HZ; van 9.30 tot 10.30 Scalda; van 11.00 tot 12.30 Schelde- hof; van 13.30 tot 14.30 Gouwe Tuyn; van 15.00 tot 16.00 in Nieuw Bach- tenpoorte; van 16.30 en 19.30 in de AH XL en van 20.00 tot 21.00 bij Van Doesburgcentrum. Een T-shirt Ondine van der Vleuten -Wilma den Beer Het doel was met ingang van dit jaar 440 banen voor mensen met een arbeidsbeperking te scheppen, maar Zeeland zit nog niet op de helft. De teller staat op 199, waarvan 12 banen bij de (semi-)overheid. Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30