Doose Dow en staalbedrijf ArcelorMittal slaan de handen ineen Botsing met persoon op spoor komt relatief vaak voor 2 WILLEM VAN DAM s, Column Ik vond het doosje tussen de vergeten spullen. Het lag in een lade van een oud kastje, ver scholen achter een bruine brillen- koker, een vergeeld telefoonboek en een versleten handschoenen- paar. Het is een groen kunstlederen bi jouteriedoosje, met nepfluwelen binnenvoering; zo'n doosje, waarin je spullen bewaart die je hoe dan ook wilt bewaren, maar waarvan je eigenlijk zeker weet dat je er nooit meer naar zult omkij ken. Ik vond er de vulpen (een rode Parker met zilverkleurige dop) in, waarmee mijn vader in fraai hand schrift zijn notities voor de krant neerschreef. Ik vond er mijn va ders polshorloge in terug, een hor loge van het merk Lancre ('21 je wels, shockproofEn: een casset tebandje met daarop een uur du rend interview dat mijn vader een jaar voor zijn overlijden aan een ostation had gegeven. De vulpen is verdroogd, de wijzers van het horloge kunnen de tijd niet meer bijbenen, maar het cas settebandje bleek nog intact; der tig jaar na zijn dood klonk mijn vaders stem weer door de huiska mer en hoorde ik hem opnieuw vertellen hoe hij van bakkers knecht journalist was geworden en hoe trots hij op mij was omdat ook ik voor de journalistiek had gekozen. Achtenzeventig werd hij. Long kanker. Ik hoor het regelmatig: „Willem, je lijkt steeds meer op je vader!" In mijn jongere jaren zou ik dat niet altijd als compliment hebben op gevat. Hij stemde op Wiegel, ik op Den Uyl; hij las de Telegraaf, ik de Volkskrant; hij draaide Strauss, ik The Rolling Stones. Vaak lagen we met elkaar in de clinch, maar ook: we gingen samen naar het voetbal len, we dronken samen menig goed glas, we zaten samen - soms tot diep in de nacht - te toepen. De vulpen, het horloge en het cas settebandje heb ik weer in het doosje teruggelegd. Ik heb het op geborgen op een plek waar ik het niet meer kan vergeten. Dertig jaar na zijn dood klonk mijn vaders stem weer door de huiskamer DESTELLING Vandaag: Ik schaam me voor de armoede in Nederland Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters 75 statushouders vinden woning Deel Zeeuws Museum dicht Showontwerper verlaat Dok41 MIDDELBURG Onderwijsautoriteit is niet nodig Eén van de doelen is de uitstoot van het broeikasgas CO2 uit hoogoven- gas door ArcelorMittal te beperken. Hoogovengas gecombineerd met waterstof, geleverd door Dow, kan een alternatieve grondstof opleve ren voor de productie van polyethy leen (plastics) bij Dow. Dow maakt plastics momenteel uit het olieproduct nafta. Op labo ratoriumschaal is inmiddels geble ken dat hoogovengas en waterstof omgezet kunnen worden in een synthetische nafta, vertelt Dow- onderzoeker Matthijs Ruitenbeek. Het komt er nu op aan de techniek in een proeffabriek te testen, waarna de productie mogelijk kan worden opgeschaald. Ruitenbeek kan nog geen in schatting geven van de kansen op succes. Dat hangt niet alleen af van de technische mogelijkheden, maar ook van de economische haalbaar heid. Het alternatiefis met de hui dige olieprijs van ruim vijftig dollar per vat niet rendabel. Eind 2014 deed een vat ruwe olie overigens nog ruim 110 dollar. Investeringen in fabrieken en mogelijk een pijpleiding tussen Dow en ArcelorMittal zijn nodig om het 'SteehChemicals' gedoopte project uit te kunnen voeren. De winst zit hem bovenal in een nut tiger gebruik van hoogovengas en waterstof. ArcelorMittal moet de C02-uitstoot verlagen in de strijd tegen klimaatverandering. Dow heeft waterstof over uit het produc tieproces. Dit wordt nu vooral ge bruikt voor verwarming, maar kan als basisgrondstof meer waarde Het is goed om over eikaars hek te kijken, ledereen kan daarvan profiteren krijgen. De samenwerking tussen Dow en ArcelorMittal vloeit voort uit het in 2013 opgerichte platform Smart Delta Resources. Twaalf bedrijven in Zeeland en West-Brabant én Ar celorMittal hebben zich daarin ver enigd om slimmer gebruik te ma ken van eikaars afvalstoffen en rest stromen. Concreet is al een project dat Dow waterstof gaat leveren aan chemiebedrijf ICL-IP in Terneuzen en kunstmestfabriek Yara in Sluis kil. Ruitenbeek: „Het is goed om over eikaars hek te kijken. Iedereen kan daarvan profiteren." Dat valt af te leiden uit gegevens van de website Rijden de Treinen.nl die op basis van gege vens van de NS alle storingen digi taal vastlegt en op de meldingen van de Zeeuwse hulpdiensten. In 2016 hadden de treinen 32 keer te kampen met een onvoorziene storing, een keer minder dan in 2015 en 2014. Daarbij ging het vorig jaar in zes gevallen om een aanrij ding met een persoon, één meer dan in 2015. Dit jaar zijn geen mel dingen bekend in Zeeland. Sinds 2011 zijn tussen Vlissingen en Roosendaal 41 mensen door een trein aangereden. In een derde van de gevallen gebeurde dat tussen Bergen op Zoom en Roosendaal. In Zeeland komt het spoor bij de Ben- oordenweg in de buurt van Goes opvallend vaak in de statistieken voor. De afgelopen vier jaar meld den de hulpdiensten vijf keer een aanrijding met een persoon. Er is geen patroon te ontdekken in de tijdstippen waarop de aanrij dingen met mensen hebben plaats gevonden op de Zeeuwse lijn. Het gebeurde iets vaker in de winter en in de ochtenduren. Maar de ver- Sinds 2011 zijn tussen Vlissingen en Roosendaal 41 mensen door een trein aangereden schillen zijn marginaal. Het aantal aanrijdingen met een persoon op de spoorlijn Vlissingen- Roosendaal was in de loop der jaren als volgt: elf in 2011, vijf in 2012, acht in 2013, zes in 2014, vijf in 2015 en zes in 2016. Dit jaar zijn er nog geen aanrijdingen met een persoon ge meld. In heel Nederland waren er vorig jaar 246 mensen door een trein aangereden. Daarmee was 2016 een gemiddeld jaar. ONDERTUSSEN BENEDEN DE RIVIEREN. s DAT IS HENK WE AAN HET OEFENEN IS VOOR DE CARNAVALSOPTOCHT DAT GELUID OP DE ACHTERGROND? donderdag 9 februari 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Er moet nog meer geld naar de verpleeghuis zorg 311 reacties MIDDELBURG In de eerste maand van dit jaar hebben 75 vluch telingen met een ver blijfsvergunning een wo ning gevonden in Zee land. In totaal zouden de Zeeuwse gemeenten in de eerste helft van dit jaar 432 vergunning- of statushouders moeten huisvesten. De gemeente Terneuzen is in 2017 bij zonder voortvarend van start gegaan. Met de huisvesting van 28 men sen in januari heeft Ter- neuzen al meer dan de helft van haar taak vol bracht. MIDDELBURG Het Zeeuws Museum in Middelburg gaat de ge schiedenisafdeling op nieuw inrichten. De herin richting betreft de totale derde verdieping van de abdijvleugel, die om die reden voor publiek geslo ten is van 13 februari tot en met 12 mei 2017. Be zoekers van het museum krijgen ter compensatie een gratis kopje koffie of thee aangeboden in het museumcafé. Tijdens de voorjaars- en meivakantie worden er gratis activitei ten georganiseerd. VLISSINGEN Leon Driessen (30) is een maatje te groot ge worden voor het Zeeuwse startersbastion Dok41. Hij verkast zijn be drijf Cue Cre8ion naar het vlakbij gelegen Edi- sonPark. Driessen ont werpt en programmeert licht, video en decors voor evenementen in bin nen- en buitenland. Hij werkte samen met een team voor onder meer Vrienden van Amstel Live, Symphonica in Rosso, Tomorrowland, 0'G3ne en Zillion. Het is niet nodig om een onderwijsautoriteit aan te stellen voor het voort gezet onderwijs. Dat vindt het College van Gedeputeerde Staten. Het dagelijks provincie bestuur reageert op vra gen van de fractie van de PvdA. Die wil graag dat de onderwijsautori teit (OAZ) nieuw leven ingeblazen wordt. Volgens GS weten de Zeeuwse middelbare scholen elkaar goed te vinden. Chemiebedrijf Dow in Terneuzen en staalbedrijf ArcelorMittal bij Zelzate slaan de handen ineen om milieuwinst te boeken. Harmen van der Werf Terneuzen -Matthijs Ruitenbeek, Dow Niet een sein- of wisselstoring, een defecte bovenleiding of een kapotte trein, maar een 'aanrij ding met een persoon' is al ja renlang de meest voorkomende oorzaak van verstoring van de treinenloop tussen Vlissingen en Roosendaal. In verreweg de meeste gevallen gaat het om zelfdoding. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2