Kip, veël kip en cheesecake Andere verdeling rijksgeld zou Zeeland miljoenen opleveren Jan Poortvliet Zeeuwse leerlingen Als staatssecretaris Dekker het advies van CBS overneemt, kunnen Zeeuwse gemeenten rekenen op veel meer geld voor aanpak problematiek. Op zoek naar nieuwe baan in het voetbal onder indruk van Europees Parlement Er komt mogelijk aanzienlijk meer geld naar Zeeland voor het voorko men van onderwijsachterstanden. Dat kan zelfs in de miljoenen lopen. Gemeenten en scholen krijgen jaarlijks geld van het ministerie van Onderwijs om kinderen met een (dreigende) achterstand te helpen. Dat gebeurt bij de kinderopvang en in de eerste twee klassen van de ba sisschool. Het uiteindelijke doel is kinderen gelijke kansen te bieden. Over de verdeling van de gelden be staat al jaren ontevredenheid. Er wordt nu alleen gekeken naar het opleidingsniveau van de ouders. Dat is lang niet altijd een goede graadmeter. In opdracht van staatssecretaris Sander Dekker heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) een nieuwe verdeelsleutel voorgesteld. Het CBS vindt dat moet worden ge keken naar allerlei kenmerken van de omgeving waarin het kind op groeit. Op die manier kan nauw keuriger worden voorspeld wie hulp nodig heeft. Dekker onderzoekt nu in hoe verre het advies haalbaar is. Duide lijk is dat de financiële gevolgen voor scholen en gemeenten ingrij pend kunnen zijn. Het CBS geeft zelf al aan dat de vier grote Neder landse gemeenten samen 70 mil joen euro minder zouden krijgen, op een bedrag van 171 miljoen euro. De Zeeuwse gemeenten zijn er juist zeer bij gebaat, blijkt uit bere keningen van adviesbureau Buiten hek. Zij krijgen dit jaar samen 2,8 miljoen euro voor onderwijsach terstandenbeleid. Als het CBS-ad- vies wordt opgevolgd, wordt dat zes miljoen. Per gemeente gaat het veelal om tonnen. Annemiek Koppejan, directeur bestuurder van Kinderopvang Wal cheren, put hoop uit de ontwikke lingen. Meer geld en een ruimere Als dit doorgaat, zou ik naar een lager aantal kinderen per medewerker willen definitie maken het mogelijk om niet alleen taalachterstand aan te pakken. „Want daardoor sluit je kinderen met bijvoorbeeld een mo torische of sociaal-emotionele ach terstand uit. We zijn al langer in goed overleg met de gemeenten om breder te kunnen kijken." Het zou kunnen betekenen dat locaties extra dagdelen open moe ten gaan. „En als dit allemaal door gaat, zou ik ook naar een lager aan tal kinderen per medewerker wil len." Gerichte aanpak is nu lastig te combineren met de dagelijkse ta ken. „Dat is een enorme uitdaging. Met twee leidsters op zestien kin deren is dat eigenlijk niet te doen." „Het zou wel heel prettig zijn als het achterstandenbeleid nog beter van de grond komt", zegt Pim van Kampen, voorzitter van het college van bestuur van onderwijskoepel Nobego. „Vooral in sociaal wat zwakkere milieus wordt vaak te weinig aan taalontwikkeling ge daan, terwijl dat juist heel belang rijk is." Syriër Abdullah Onaba kookte gisteren samen met zijn vrouw Linda Babilly voor inwoners van Baarland. De hobbykok uit Hoedekenskerke koos voor verschillende gerechten met aardappelen en kip, een vleessoort dat in zijn vaderland ook vaak op het menu staat. En als verrassing een Amerikaans dessert: cheesecake. It donderdag 9 februari 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND13 ZEELAND8 Meer hulp achterstandskind Rolf Bosboom Vlissingen -Annemiek Koppejan, Kinderopvang Walcheren FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29