Groenendijk moet vertrouwen brengen bij ADO 24 Michael van Gerwen werd afgelo pen december door de New York Times met de iconische basketbal ler Michael Jordan vergeleken. Ook de naam van 's wereld beste voet baller Lionel Messi viel. De 27-jarige Brabander sprak het niet eens te gen. „Of ik dan in het darts Messi ben? Ja, dan ben ik Messi." De bood schap was duidelijk: de meeste dar ters kunnen met akelige precisie hun pijlen gooien, maar Van Ger wen is buitenaards goed. Dat maakt het extra interessant en bijzonder hoe Mighty Mike van avond het podium in Nottingham opstapt voor de tweede Premier League-wedstrijd. Tegen Peter Wright, de nummer drie van de wereld, wil de dartswereld ineens weten of Van Gerwen nog wel zo onaantastbaar is. Of dat de twee voudig wereldkampioen inderdaad voor even op aarde is geland, op zoek naar het juiste gevoel. En of de nauwelijks verslaanbare Van Ger wen momenteel te pakken is. Groot nieuws Natuurlijk was het slechts een 'op- warmtoernooi', vorig weekeinde in Wigan, waar spelers zich konden kwalificeren voor de UK Open later dit jaar. Toch moest Van Gerwen zowel op vrijdag, zaterdag als zon dag al vroegtijdig een nederlaag in casseren tegen achtereenvolgens Ritchie Edhouse, Steve Beaton en Peter Wright. En dat is voor iemand van zijn statuur meteen groot nieuws. Tot het verlies op vrijdag tegen Edhouse, de nummer 126 van de wereld, had Van Gerwen liefst 33 keer op rij gewonnen. „Natuurlijk wil ik elke wedstrijd winnen, maar ik ben geen robot en de afgelopen week liet zien dat ik gewoon een mens ben", zei Van Gerwen gisteren op de persconfe rentie. „Ik was teleurgesteld, maar ik weet dat ik nog steeds goed aan het spelen ben. Misschien was dit wel goed voor mij. Hierdoor weet ik dat ik hard moet blijven werken en ben ik gefocust voor de wedstrijd tegen Wright." Sinds zijn wereldtitel in 2014 is Van Gerwen de ongenaakbare nummer 1 van de wereld, al moest hij de mondiale titels in 2014 en 2015 aan Gary Anderson laten. An dere darters werden soms moede loos van zijn indrukwekkende op tredens. Als ze hem überhaupt al enigszins bij konden benen, wist Van Gerwen vorig jaar een zoveel ste versnelling te vinden. Onge kend hoge gemiddeldes waren eer der regelmaat dan uitzondering. Tijdens zijn unieke zegereeks in 2016 groeide zowat bij elke pijl zijn zelfvertrouwen en brokkelde dat van zijn tegenstanders ietsje af. Hij eindigde op 25 toernooizeges, een heus record, en won begin januari vervolgens ook het WK. Geen gekke dingen Mocht Van Gerwen zich inderdaad even iets minder voelen op het po dium, dan doet hij er uit ervaring van Benito van de Pas goed aan weinig dingen aan te passen. De nummer 15 van de wereld voelde zich in aanloop naar het WK niet top. „Ik heb gemerkt dat je als darter dan geen gekke dingen moet gaan doen. Niet ineens vaker of langer gaan trainen. Gewoon vasthouden aan hoe je de sport in de succesvolle perioden altijd hebt beleefd." Na een serie WK-huldigingen en een welverdiende rustperiode be gon Van Gerwen dit jaar zoals hij geëindigd was. Met een zege op The Masters in het laatste weekeinde van januari overtuigde hij. Hij zegt nog altijd even hongerig te zijn. Zijn eerste wedstrijd in de Premier League tegen Gary Anderson vorige week werd een gelijkspel (6-6). Na het opmerkelijke weekeinde in Wigan gaan de dartsfans er van avond eens goed voor zitten. De monstreert MvG 'gewoon' weer zijn klasse? Voor het eerst zijn er lichte twijfels. De massale mediabelangstelling voor zijn presentatie in het Kyocera Stadion gaf hem gisteren de beves tiging dat hij de juiste keuze heeft gemaakt. Fons Groenendijk (52) ge noot van het bataljon aan camera's dat was opgesteld om zijn terug keer in Den Haag vast te leggen. „Leuk dat er zoveel mensen zijn ge komen, dat doet me erg goed", sprak de nieuwe ADO-trainer. „Aandacht hoort ook bij voetbal. Deze club leeft, dat is duidelijk." Lang hoefde Groenendijk, na zijn vertrek bij Excelsior dit seizoen ac tief als analist voor Fox Sports, niet na te denken toen ADO-directeur Mattijs Manders en manager voet balzaken Jeffrey van As dinsdag bij hem op de stoep stonden. „Het was sowieso mijn bedoeling om weer terug te keren in het trainersvak. Als een jeugdliefde je vraagt, dan ga je luisteren. Ik was best verrast, want er zijn veel trainers beschik baar. Ik ben er trots op dat ik ADO Den Haag ga trainen." Gespreid bedje Groenendijk komt bepaald niet in een gespreid bedje terecht. „Degra datievoetbal is niet het leukste. Ik weet dat het niet makkelijk zal zijn, maar daar loop ik zeker niet voor weg. Ik heb er vertrouwen in dat we samen in staat zijn om ADO ook volgend jaar op het hoogste niveau te laten spelen. Het belangrijkste is om de rust terug te brengen. Zoals ik dat vroeger weieens deed op het Haagse middenveld, zal dat nu ook van me verwacht worden in de trai nerskamer. En met name op het veld, om de jongens weer het ver trouwen te geven." Want aan dat laatste schort het vooral, zo meent Groenendijk, die vrijdag toevallig aanwezig was bij ADO-Vitesse (0-2), als analist. „Wat ik vooral zie is dat de ploeg hard werkt, maar dat het ontbreekt aan vertrouwen. Dat is logisch als je 14 van de laatste 17 wedstrijden hebt verloren. Dat is nogal wat." Slechts twee trainingen heeft hij om de ploeg voor te bereiden op de cruciale uitwedstrijd tegen Go Ahead Eagles. „De groep zal snel aan mij moeten wennen. We heb ben niet veel tijd. Het gaat om het resultaat. Ik ben een liefhebber van mooi voetbal. Maar als we zaterdag drie punten halen en het is niet mooi, dan gaat er ook wel een bier tje naar binnen." Omdat hij de club als oud-speler goed kent en weet hoe je een ploeg in de eredivisie moet houden, was Groenendijk bij ADO de eerste keus om Petrovic op te volgen. „Ik heb ervaring met clubs die tegen degradatie strijden. Het is gelukt bij Willem II en Excelsior, dus waarom zou het bij ADO niet lukken? Er staat hier nog steeds een selectie met voldoende kwaliteit. De ver schillen zijn klein onderin, er zitten veel in hetzelfde schuitje. Het moet met deze groep mogelijk zijn." Niet achterlijk Groenendijk blijft in elk geval tot het einde van het seizoen, maar heeft een optie voor nog twee jaar die alleen gelicht zal worden als ADO in de eredivisie blijft. „Als het beide partijen bevalt, dan kunnen we door. Ik ga uit van het positieve, maar er is ook een scenario dat je het niet redt. Als hier duizend man voor de poort staat, dan weet Fons Groenendijk ook wel dat hij beter de andere kant op kan rijden. Ik ben niet achterlijk", besluit de coach. donderdag 9 februari 2017 GO Voor het eerst zijn er twijfels De dartswereld wil weten of Mi chael van Gerwen nog altijd su perieur is. Met drie nederlagen in evenveel dagen in de gedach ten stapt Van Gerwen vanavond het Premier League-podium op, voor een partij tegen Peter Wright. Een ongewoon uitgangs punt. „Ik ben geen robot." Pim Bijl Nottingham Michael van Gerwen moet de dartswereld overtuigen dat hij nog steeds de beste is. fotoap Tot het verlies op vrijdag tegen Edhouse, de nummer 126 van de wereld, had Michael van Gerwen liefst 33 keer op rij gewonnen. Fons Groenendijk lachend tij dens zijn presentatie als nieuwe trainer van ADO Den Haag, zijn jeugdliefde, fotomarcodeswart Fons Groenendijk staat voor de loodzware taak om ADO in de eredivisie te houden. „Daar loop ik zeker niet voor weg", zegt de opvolger van de ontslagen Zeljko Petrovic. Wietse Dijkstra Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24