Sportchef Jeroen Bijl: in 2018 geen losersvlucht 23 Anema gooit olie op het vuur voor duel tussen rivalen LOT NG wust", schrijft de krant. „Wüst leek een voorbeeld te worden van een sporter die in onbevangen heid alles wint, maar bezwijkt als de zeges worden verwacht." Nog maar twee maanden eerder was het in Collalbo namelijk misge gaan. Wüst verspeelde een 'ze kere' Europese titel en leek in de Italiaanse bergen een enorme knauw te hebben opgelopen. Maar ze herstelt zich een maand later met de wereldtitel allround in Heerenveen en wint in maart twee keer goud op de WK afstan den in Salt Lake City. „Ik heb in een paar weken dingen geleerd, waar anderen jaren over doen", zegt ze zelfbewust. Kramer wint in Utah drie keer goud en rijdt een wereldrecord op de tien kilo meter. Hij wordt alom geprezen om zijn imposante seizoen. „Ik droeg dit seizoen een T-shirt van Nike met vijf sterren erop. Tegen mijn trainers zei ik dat ik ze alle vijf wilde winnen: EK en WK allround en drie titels op de WK afstanden. Dat is gelukt", zegt hij. „Maar ik heb nog geen olympisch goud en ik vind één jaar goed schaatsen geen tijdperk. Lance Armstrong won zeven keer de Tour. Ik wil ook wel zeven keer wereldkampioen worden." Tien jaar later, Gangneung, Zuid- Korea. De jeugdigheid in hun ge zicht is verdwenen. Sven en Ireen zijn geen 20 meer, maar 30. Ver der is er weinig veranderd. Ja, de PROGRAMMA tegenstanders. Op Shani Davis en Claudia Pechstein na is bijna ie dereen uit die tijd afgehaakt. In de Koreaanse hotellobby's zitten en spreken dezelfde zelfverzekerde atleten. Kramer staat, allround en afstanden opgeteld, inmiddels op 25 wereldtitels, Wüst op 15. Sinds het ophouden van TVM in 2014 zijn hun wegen gescheiden. Maar ze zullen voor altijd verbon den blijven. De beste schaatser aller tijden en de meest succes volle Nederlandse olympiër ooit. Dat die honger na ruim tien jaar en al die titels nog niet is gestild, is echt uniek Geert Kuiper, nu bondscoach en in 2007 assistent-coach bij TVM, heeft het allemaal van dichtbij meegemaakt. „Dat ze veel talent hadden, wisten we. Dat ze ico nisch zouden worden en de sport tien jaar lang in hun greep zou den houden, kon je natuurlijk niet voorspellen. Zeker niet als je had geweten welke diepe dalen ze ook hebben gekend. Ik dacht dat Sven misschien naar het niveau van Rintje Ritsma kon groeien. Maar hij ging nog veel verder." Wat maakt de twee zo uniek? Voor Kuiper telt één ding: de wil om te winnen. „Dat spraken ze als A-junior al uit. Maar dat die honger na ruim tien jaar en al die titels nog niet is gestild, nog niet met één procent is afgenomen, is echt uniek. Altijd maar blijven le veren en de concurrentie frustre ren, dat is heel knap. „Al doen ze het op hun eigen ma nier. Ireen kan iets in zichzelf op roepen om haar tegenstander echt even een paar minuten te haten. Bij Sven is het speelser, dat is gewoon een alfamannetje. Maar buiten het ijs is hij bijna een freakshow. Die kan het schaatsen misschien één week per jaar los laten. Ireen is wat losser, kan ge makkelijker ontspannen. Maar dat komt ook omdat Sven nog wel iets grootser is, die kan in Neder land echt nergens ongemerkt wat doen. Daar heb je echt last van." Je moet niet gek opkijken, zegt Kuiper, als één van de twee na de Olympische Spelen volgend jaar in Korea plots zegt: het is mooi geweest. „Hoewel ze al heel groot zijn, speelt 2018 nog wel een rol bij hoe ze de geschiedenisboeken ingaan. Ze hebben allebei nog een heilig doel. Sven heeft met de tien kilometer iets recht te zetten, voor zijn eigen gemoedsrust. Ireen wil op de vierde Spelen goud. Maar als de honger eenmaal gestild is, gaan ze echt niet lang meer door." GANGNEUNG Jeroen Bijl, de nieuwe chef de mission voor de Olympische Spelen van Pyeong- chang 2018, hoeft bij zijn debuut in Zuid-Korea geen Nederlandse sporters na uitschakeling vervroegd naar huis te sturen. „We gaan 100 procent zeker gezamenlijk naar huis. Samen uit, samen thuis, ja", liet de voormalig volleybalinterna tional woensdag in Gangneung we ten. In de Zuid-Koreaanse kust plaats beginnen vandaag op de Olympic Oval de WK afstanden. Bijl zei de vraag in het kader van de veelbekritiseerde 'losersvlucht' van Rio 2016, met teleurgestelde spor ters van TeamNL, te begrijpen. „Maar die kwestie speelt nu bij de Winterspelen niet. Onze ploeg zal veel kleiner zijn en veel sporters zijn nog in de tweede week actief. Hoe we het bij Tokio 2020 gaan doen, is nog niet duidelijk. De kern vraag blijft wat mij betreft: hoe houden we in de tweede week het prestatieklimaat in stand? Het ant woord daarop laat nog even op zich wachten." Bijl verwacht „fantastische" Winterspelen. „Ze hebben het hier echt al goed voor elkaar", zei hij gis teren in Gangneung. Bijl (50) is deze week voor de vierde keer op bezoek in Zuid-Korea en raakt bijna niet uitgepraat over de vorderingen in het olympische gastland. „Een jaar voor de openingsceremonie is W De accommodaties liggen dicht bij elkaar. Dat gaat een mooie ambiance opleveren er al veel tot stand gekomen. De ac commodaties, het vervoer en de verdere organisatie staan er goed voor. De twee Olympische Dorpen voor de sporters, aan de kust in Gangneung en in de bergen in Py- eongchang, liggen dicht bij elkaar en de afstand tussen de sportcom plexen is klein. Dat gaat over een jaar een mooie ambiance opleve ren." Bijl bracht in Zuid-Korea bij een seminar voor de olympische 'ploeg leiders' een aantal punten aan de orde. „Medalplaza ligt deze keer in het bergdorp. Voor onze schaatsers en shorttrackers kan dat in de avonduren in totaal tweeënhalf uur reistijd inhouden. Zij maken zich daarover terecht zorgen. Dat is kost bare tijd, die ze goed kunnen ge bruiken om te rusten." UITSLAGEN donderdag 9 februari 2017 GO •4 Ireen Wüst en Sven Kramer anno 2017 in Zuid-Korea en (kleine foto's) tien jaar gele den in Salt Lake City, respec tievelijk Collalbo. fotos anp Vandaag 09.15 uur: 3000 m vrouwen (Antoinette de Jong, Yvonne Nauta, Ireen Wüst), 10.35: 5000 mannen (Jorrit Berg- sma, Sven Kramer, Douwe de Vries). Morgen 09.30 uur: 500 v (Floor van den Brandt, Anice Das, Jo- rien ter Mors), 10.01: 500 m (Ronald Mulder, Dai Dai Ntab, Jan Smeekens), 11.00: ploegachtervolging v (De Jong, Marrit Leenstra, Wüst), 11.38: ploegachtervolging m (Jorrit Bergsma, Jan Blok- huijsen, De Vries). Zaterdag 09.30 uur: 5000 v (De Jong, Carien Kleibeuker), 10.41: 1000 m (R. Mulder, Kjeld Nuis, Kai Verbij), 11.36:1000 v (Leenstra, Ter Mors, San- neke de Neeling), 12.27: 10.000 m (Bergsma, Kramer). Zondag 10.00 uur: 1500 v (Leenstra, Ter Mors, Wüst), 11.06:1500 m (Kramer, Nuis, Patrick Roest), 12.21 uur: massastart v (Kleibeuker, Irene Schou ten), 12.36 uur: massastart m (Bergsma, Gary Hekman) De loting voor de vijf kilome ter van vandaag bij de man nen leverde het vrijwel ideale scenario op. In de voorlaatste rit rijden de rivalen Sven Kra mer en Jorrit Bergsma tegen elkaar. Beide Friezen kunnen het rede lijk vinden, maar Bergsma's coach Jillert Anema grijpt elke gelegenheid aan om olie op het vuur gooien. Hij noemde Kra mer deze week 'vreselijk onze ker'. „Het wordt tijd dat Jorrit die vijf kilometer eens wint, voor eens en altijd", aldus coach Anema. Kramer verslaan lukte Bergsma toch maar zelden op deze af stand. Terwijl Anema volhoudt dat hij de snellere schaatser is. „Als hij laat zien wat hij in zich heeft, kan hij hier de vijf en tien kilometer winnen. Al weet ik niet precies hoe goed Sven is, want die heeft zich nog niet veel laten zien dit seizoen." Kramer wilde niet al te uitge breid ingaan op de woorden van Anema. „Het wordt eento nig met hem. Ik ben vooral blij dat mijn coach Jac Orie zich niet zo veel bekommert om de tegenstander als Jillert. Mis schien probeert hij me te ont regelen, maar dat lukt dan niet zo best. Ik ben voor scherpe duels, hoor, maar dan graag op het ijs." -Geert Kuiper (bondscoach) SKIËN Sankt Moritz (Zwi). WK. Mannen, Super-G: 1. Guay (Can) 1.25,38,2. Jansrud (Nor) 1.25,83,3. Os- borne-Paradis (Can) 1.25,89, 4. Aamodt Kilde (Nor) 1.25,92,5. Kriechmayr (Oos) 1.26,26. VOETBAL Duitsland, beker, achtste finales: Sandhausen (2) - Schalke 041-4., Sportfr. Lotte (3) -1860 München (2) 2-0. Italië: Crotone-Juventus 0-2. Stand aan kop: Juventus 23-57, AS Roma 23-50, Napoli 23-48, Lazio 23- 43, Internazionale 23-42.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23