Beleggers voorzichtig na uitlatingen minister Accukartel krijgt een boete van 68 miljoen MIE 17 AMSTERDAM Beleggers hebben gistermiddag op grote schaal bankaandelen in de verkoop ge daan na uitspraken van Euro- groepvoorzitter Jeroen Dijssel- bloem. De Nederlandse minister van Financiën zei in de Tweede Ka mer dat Nederland zonder betrok kenheid van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) geen financiële steun meer geeft aan Griekenland. Dinsdag was Dijsselbloem nog ui terst kritisch geweest ten aanzien van het IMF. De Nederlander ver weet het IMF - als belangrijke geld schieter van Griekenland - niet eer lijke te zijn over de eisen die het zelf aan het Zuid-Europese land heeft gesteld. Dijsselbloem wees de IMF- leiding, die openlijk voor het weg- schelden van schulden pleit, zelf ook grote offers van de Grieken heeft gevraagd. „Daar wassen ze nu een beetje de handen van schoon. Dat vind ik niet erg sterk", aldus de bewindsman. Dijsselbloem sluit een gehele kwijtschelding van de Griekse schulden uit. Een verlichting van schulden door langere looptijden of lagere rentes is wat hem betreft wel bespreekbaar. In december is hier over een nieuw pakket afgesproken. „Dat scheelt op de langere termijn behoorlijk geld. We zijn bereid om half 2018 opnieuw te kijken wat er nog mogelijk is en nodig is." Dijs selbloem benadrukte nogmaals dat de leningen wel gewoon moeten worden terugbetaald. BRUSSEL Nederlanders hebben jarenlang te veel betaald voor auto accu's omdat vier bedrijven die loodaccu's recycleren, de markt manipuleerden door onderlinge af spraken. Drie van hen moeten 68 miljoen boete betalen, de vierde gaat als kartelaangever vrijuit. De bedrijven wisten perfect waarmee ze bezig waren, aldus Me dedingingscommissaris Margrethe Vestager. Topmanagers deden er al les aan om de praktijken, die zich afspeelden tussen 2009 en 2012, ver borgen te houden. Ze communi ceerden via mails, belletjes en tekstberichtjes en vaak in geco deerde taal, soms over het weer. „Maar het ging echt niet over een plotse regenbui of temperatuursda- ling", aldus Vestager. Intussen wis selden ze strategische informatie uit over inkoopprijzen en volumes. Afnemers en andere bedrijven, voornamelijk in de mkb-sfeer, wa ren het slachtoffer. Maar ook de economie in bredere zin lijdt onder deze praktijken, aldus Vestager. Topmanagers deden er alles aan om de praktijken verborgen te houden „Die wordt ondermijnd als er geen echte concurrentie is." De beboete bedrijven zijn het Britse Ecobat Technologies, het Franse Recyclex en het Belgische Campine. Johnson Controles uit de VS gaat als aange ver vrijuit. s® t§) Q reden dat refurbished telefoons een matig imago bezitten. „Klan ten zijn huiverig voor defecten." Uit steekproeven van de Consu mentenbond en het Belgische Test-Aankoop blijkt het risico zelfs nog groter: de helft van de 18 door Test-Aankoop gekochte iPhone 6-toestellen vertoonde mankementen. Bij de Consu mentenbond zijn dat er 4 op 6. Zekerheid De accu van gebruikte smartpho nes was ook altijd een grote bron van zorg. Met dit onderdeel was relatief het vaakst iets mis. „We kunnen onze medewerkers moeilijk enkele dagen met een te lefoon rond laten lopen om de batterij te controleren." Met de robot valt wél exact te zien voor hoeveel procent de accu werkt en hoe vaak de telefoon is opgeladen. „Is de accu minder dan 85 procent en/of heeft hij meer dan 500 vol ledige laadcycli doorlopen, dan verwisselen wij hem standaard." Slechts een dikke kwart (27 procent) van alle iPhones pas seert de minutieuze controles zonder mankementen. Bij de rest is er ten minste iets loos. In de meeste gevallen worden gebrek kige onderdelen zekerheidshalve vervangen, zelfs als de koper het defect niet eens zou opmerken. Ruim 60 procent van alle iPhones wordt met een nieuwe batterij uitgerust, zegt directeur Van Dijk. De uitkomsten laten volgens hem zien dat de testrapporten van consumentenorganisaties groten deels kloppen. „Dat is ook lo gisch, want onze medewerkers konden tot nu toe niet beter." De robot is een forse investe ring. Hij kost Forza Refurbished tienduizenden euro's per maand. „Maar dat is hij absoluut waard, to koen Verhei jden want hij geeft ons een groot con currentievoordeel. Toen ik de ro bot aan het werk zag, was ik bin nen 90 seconden om." Restwaarde De besparingen zijn significant. „De kwaliteit van onze smart phones wordt zó veel beter, we kennen nauwelijks nog ontevre den klanten. Er komt bijna geen verkocht toestel nog terug." De inzet van drie robots bete kent niet dat Forza minder werk heeft voor het eigen technisch personeel, dat niet langer hand matig hoeft te testen. „Die mede werkers moeten nu de toestellen oplappen die vroeger gewoon door de controle kwamen." Hoe nauwkeurig de robot werkt, blijkt uit het feit dat die door Apple en Samsung zelf wordt gebruikt om hun telefoons te testen. Forza is pas de vierde partij die hem in huis heeft. Van Dijk verwacht dat concurrenten uiteindelijk mee moeten. „De kwaliteitsverschillen tussen onze en hun smartphones worden an ders te groot, dit wordt de bench mark. Als je top wilt zijn in dit segment, dan is hulp van een ro bot de enige manier." Op dit moment gebruikt Forza de robots slechts voor iPhones. Door de kwaliteit en hoge rest waarde is vooral Apple aantrek kelijk als refurbished product. Daar komt uiteindelijk verande ring in. Aangezien de robot ook Samsungs aankan, wil Van Dijk de populariteit van vooral de duurdere Galaxy-lijn in Neder land verzilveren. „De rek in refur bished is er nog lang niet uit." donderdag 9 februari 2017 GO Excuses Door een misverstand is gisteren op deze economiepagina's ten on rechte het citaat: 'Henk Krol goochelt met cijfers' toegeschreven aan Peter Hein van Mulligen. Dat spijt ons. De CBS-hoofdeconoom heeft dit niet letterlijk gezegd. Drie nationale parken Noorwegen Zuid Noorwegen, puur natuur nieuw bij Oad gegarandeerd vertrek inclusief ontbijt en diner va 899 inclusief ontbijt en diner va 949 10 dagen oad.nl/BENO02 V 10 dagen oad.nl/BRN044 UMM Fjordenland Noorwegen Noordkaap, Lapland Lofoten gegarandeerd vertrek gegarandeerd vertrek ook per luxe excellent bus va 1499 boek snel vol vol va2l99 12 dagen oad.nl/BRN042 17 dagen oad.nl/BRSC42 Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar UW reisbureau nijkopoad.nl/roorwaarden Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Wereldwijd zijn er afgelopen jaar zo'n 120 miljoen gereviseerde smartphones verhandeld, de helft meer dan in 2015. Wereldwijd zijn er afgelo pen jaar zo'n 120 miljoen gereviseerde smartpho nes verhandeld, de helft meer dan in 2015. Doordat mobiele telefoons nog weinig beter worden, zijn steeds minder klanten bereid om nog 800 euro neer te tellen voor de allernieuwste iPhone of Galaxy S. Refurbishment- ketens als Forza en Leapp spelen hier handig op in door tweedehands toestellen op te kopen, op te poetsen en weer te verkopen. De bespa ring kan oplopen van 50 euro op een vrijwel nieuwe iPhone met slechts een kleine be schadiging tot soms ruim de helft van de nieuwprijs. Uit recent onderzoek van Forza onder 1000 Nederlan ders blijkt dat een derde overweegt zo'n opgeknapt toestel te kopen. Met iets meer uitleg over de term re furbished, wordt dat zelfs de helft. Al met al groeit de markt voor tweedehands smartphones de laatste jaren als kool en gaan er miljarden in om. De groei wordt ver sterkt doordat meer en meer ketens en telecombedrijven opkoop- of vervangingspro gramma's kennen. Zelf haalt Forza zijn telefoons vooral uit de VS. Inmiddels bestaat al een vijfde van de totale computer- en hardware- markt in West-Europa uit 're furbished'. Andere bekende leveranciers zijn onder meer Coolblue, Telefoondiscoun ter, iUsed, maar ook Apple zelf. ^enngs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17