Cash is kina 16 PSYCHOLOGELD Hoewel de vraag naar refurbished smartphones al jaren stijgt, blijven veel klanten huiverig er een aan te schaffen. Via een gloednieuwe, peperdure testrobot denkt retailer Forza Refurbished het beeld te kunnen kantelen. Even een testje: hoe veel geld zit er op dit moment in jouw portemonnee? Is het meer dan 10 euro, dan gok ik dat je een tiener, 55-plusser of laagopgeleide bent. We rekenen steeds vaker af met onze pin pas, al blijven deze groepen wel wat achter. Mijn onderzoekje is niet feilloos. Ik heb op dit moment maar liefst 57 euro in mijn beurs. Dat geld kreeg ik van een vriendin waarvoor ik een etentje voorschoot. Waar schijnlijk loop ik er nog maanden mee rond. Toch wil ik niet van contant geld af. Uit een peiling van De Nederlandsche Bank bleek afgelopen week dat bijna driekwart van de Nederlanders ons munt- en papier geld ook niet wil missen. Terwijl het die kant wel op gaat: bij sommige gemeentes kun je je paspoort bijvoorbeeld alleen nog afrekenen met een pas. En ook bij sommige winkels en horeca accepteren ze geen cash meer, zoals bij het Vlaamsch Broodhuys, su permarkt Marqt en de Coffeecompany. De gedrevenheid waar mee banken en bedrij ven het gebruik van cash geld ontmoedigen, ver trouw ik niet. Het be- Omdatje langrijkste argument direct ziet bankenris de s"ijd tegen zwart geld. Maar ik hoe veel je vermoed een geheime uitaeeft is agenda. Digitale betalin gen worden vastgelegd de betaal- en onze banken hebben Dijn heviaer 'let teuzedruk met uit zoeken hoe ze daarmee geld kunnen verdienen. Contante betalin gen zijn de achilleshiel van de informatie over ons betaalgedrag, dus niet gek dat ban ken daar korte metten mee willen maken. Winkels hebben een hekel aan cash geld omdat het ze kwetsbaar maakt voor over vallers. Maar plastic geld brengt meer dan al leen veiligheid. Consumenten geven meer uit als ze met een pasje betalen. Dat zit zo: als we iets kopen, moeten we afstand doen van ons geld en dat doet een beetje pijn. Deze betaalpijn is een negatieve prikkel om geld uit te geven. Omdat je bij contant geld direct ziet hoe veel je uitgeeft, is de betaal pijn heviger. De leegte is ook meteen zicht baar in je portemonnee. Daarnaast gebrui ken veel mensen cash om hun uitgaven in toom te houden. Ze pinnen iedere week honderd euro 'huishoudgeld' waarvan ze de boodschappen doen. Jezelf financieel onder de duim houden is lastiger met een plastic pasje dat aan de buitenkant niets verraadt over je saldo. Kortom, ik moet die 57 euro koesteren. Of het geld uitgeven op plekken die ik niet in de bankarchieven opgeslagen wil hebben. Voor een salade bij het Vlaamsch Broodhuys schaam ik me niet, maar die Triple Whop per bij de Burger King wil ik graag snel weer vergeten. Oftewel: cash is (Burger)king. Air France' KLM Unilever NN Group TomTom De robot is afkomstig uit Oost-Eu ropa en test elke gebruikte iPhone op wel vijftig punten, ruim het dubbele van wat individuele me dewerkers konden. Bovendien kan de robot veel nauwkeuriger bezien of onderdelen nog wel deugen. „Zo werd de microfoon altijd ge test door erin te fluiten en dan te luisteren", zegt manager logistiek repair Marijn Schouw. „Als er iets niet goed was, horen onze technici dat aan de terugkaatsing van het geluid. Maar zo hoor je niet voor hoeveel procent die mi crofoon nog werkt." Schouw pakt ter illustratie een iPhone 5S uit het oplaadstation en plaatst hem in het apparaat. Een moment later komt de robot in ac tie en schieten mechanische arm pjes richting de iPhone, worden op het scherm apps en functies aan geklikt en verschijnen allerlei me nuutjes in beeld. Een luide bel toon klinkt, waarna de robot weer verdergaat. „Kijk, daar detecteert de robot een fout", wijst Schouw aan. Vier minuten later is het pro cédé voltooid en rolt een testrap port uit de printer, waarmee me dewerkers aan de slag kunnen. In de testruimte van Forza Re furbished in Breda liggen pakket jes iPhones her en der verspreid. Aan een bureau poetst een mede werkster telefoons liefdevol met een doekje op, achterin worden exemplaren uit elkaar geschroefd en defecte onderdelen vervangen. Uiteindelijk belanden ze in een keurig zwart doosje - honderden per dag - en gaan ze naar de ver koop. Beperkingen Die doosjes bevatten sinds kort een nieuwe sticker. 'Checked by robots' - getest door robots. De in telligente mechanische bijstand is een kleine doch tegelijk funda mentele wijziging, zegt directeur Jan-Willem van Dijk. „Tot eind vorig jaar testten wij de binnenge komen partijen smartphones vol ledig handmatig. Helaas kent die methode z'n beperkingen: bijna 1 op de 8 verkochte toestellen werd door klanten teruggebracht." Die relatief hoge foutmarge is de Reageren? economie@persgroep.nl O <41% De luchtvaart maatschappij publiceerde ho gere vervoers cijfers. 40% Het levensmid delenconcern was de sterkste stijger in de AEX- index. m Banken en verze keraars leverden in omdat steun aan Griekenland niet meer van zelfsprekend is. donderdag 9 februari 2017 42% David Bremmer Tilburg Het navigatiebe- drijf ging in de uitverkoop van wege tegenval lende cijfers. Refurbished telefoon nu beter dankzij de robot Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16