ÏÏS Oefenen, stampen en herhalen Hulp voor mbo'ers om leraar te worden r Toelatingstoets nekt nu instroom pabo 15 Hardnekkig leesprobleem Drie Zwolse hbo's starten een vooropleiding om studenten van het mbo door te laten stromen naar de pabo. Dat is volgens hen nodig om meer mannen voor de klas te krijgen. In groep drie en vier wordt die 45 minuten per dag geoefend, in de hogere klassen iets minder. „We stampen het erin", zegt lerares Laura Beishuizen. Ze maakt dat leuk door de regels met de kinde ren te rappen. Op Het Kofschip zitten in elke klas van 30 leerlingen hooguit twee kinderen met dyslexie. Sommige kinderen hebben écht een probleem met spellen en le zen, stelt Beishuizen vast. „Maar dat is maar een klein percentage. De meesten zijn gewoon bar slechte lezers en spellers, omdat ze de basisvaardigheden niet hebben." DYSLEXIE Dyslexie lijkt als een epide mie door de scholen rond te wa ren. Bij liefst acht procent van de leerlingen tussen 7 en 12 jaar zijn ernstige problemen met lezen vastgesteld, blijkt uit cijfers van het CBS. Enorm Onder 11-jarigen heeft inmid dels elf procent de diagnose. Voor 2005 lag dat percentage nog op vier procent. De verschil len zijn enorm. Er zijn basis scholen waar geen enkel kind een dyslexieverklaring heeft, maar ook scholen waar meer dan tien procent ernstige lees problemen heeft. Bij sommige middelbare scholen is zelfs bij dertig procent van de leerlingen dyslexie vastgesteld. Volgens hoogleraar Bosman is het in het onderwijs fout gegaan toen in de jaren 90 de opvatting begon te leven dat kinderen niet meer klassikaal geïnstrueerd hoefden te worden. „De motiva tie moet uit henzelf komen, omdat ze het anders voor de juf doen." Onzin, vindt Bosman: wat is er mis mee als kinderen hun best doen vanwege de juf? Schandelijk Vernooy wijst ook naar de lera renopleidingen. „Men vindt dat kinderen moeten spelen en dat het later wel goed komt met het lezen. Maar uit internationaal onderzoek blijkt dat gewoon niet waar." Bosman noemt de manier waarop kinderen nu leren lezen en spellen 'schandelijk'. Kinde ren met dyslexie worden bijge spijkerd op instituten, die lang niet alle ouders kunnen betalen. „De rest loopt achterstanden op die ze nooit meer inhalen", al dus de hoogleraar. Zwolle De instroom van jongens en van al lochtonen op de pabo is dramatisch gedaald sinds de verplichte toela tingstoets is ingevoerd. Met die toets wordt het taal- en rekenni- veau van de juffen en meesters in spe getest, want hun niveau moest omhoog, vond de Tweede Kamer. De toets werd ingevoerd met in gang van het schooljaar 2025/2026. „Sindsdien zijn het in toenemende mate witte meisjes van de havo die naar de pabo komen", zegt Henk Hagoort, voorzitter van het college van bestuur van hogeschool Win- desheim in Zwolle. „De diversere instroom kwam uit het mbo. Die zien we nu niet meer." Het aantal studenten dat nu nog van het mbo doorstroomt naar de pabo is met 60 procent afgenomen op Windesheim. Voor invoering van de toets stroomden nog 95 stu- denten vanuit het mbo door naar de pabo, dit studiejaar zijn het er 38. Dat is een probleem, zegt Ha goort. Het is de bedoeling dat het onderwijs voor iedereen toeganke lijk is en de wens om meer mannen voor de klas te krijgen, bestaat al ja ren, ook in de politiek. Daar komt bij dat er een lerarentekort is. Samen met de Katholieke Pabo Zwolle en hogeschool Viaa in Zwolle gaat Windesheim een pre- pabo beginnen om mbo'ers voor te bereiden op een pabostudie. In een halfjaar worden afgestudeerde mbo'ers bijgespijkerd in rekenen en taal en getraind in studievaardighe den. Ook kunnen ze ontdekken of voor de klas staan iets voor ze is. Opdracht Als het aan Hagoort ligt, begint de pre-pabo volgend studiejaar al. „Gelet op de problematiek, hoe eer der hoe liever. Ik vind het onze maatschappelijke opdracht om mee te werken aan diversiteit in het on derwijs." De pabo's in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag beginnen in sep tember met een doorstroomklas voor mbo'ers die naar de pabo wil len. In die steden is nu al een lera rentekort en is een daling van het aantal pabostudenten een groot probleem. In Den Haag halveerde het aantal eerstejaars sinds de in voering van de instroomtoets en werd de studentenpopulatie witter. Authentiek I7e-eeuws Landgoed NUWEGfS Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc Q reiskatern.nl Kasteel De Vanenburg "rfrrrr Tl I M '".Uil*. 1 Exclusieve Lezersreis donderdag 9 februari 2017 PC A Dyslexie waart als een epidemie door de scholen, fotohh Dat oefenen en herhalen loont, bewijst basisschool Het Kof schip in Zevenaar. Daar wordt al twaalf jaar gewerkt met een wetenschappelijk onder bouwde methode om kinderen te leren spellen. Bettine Winters Zevenaar Dyslectici hebben hardnek kige leesproblemen. Het lezen van losse woorden is een probleem, omdat het koppelen van klanken en let ters bij hen te langzaam gaat. Ze hebben bijvoor beeld grote moeite om de letter 'p' op papier te verbin den aan de 'p'-klank. Vol gens wetenschappers heeft 3 tot 5 procent van de bevol king er last van. Bettine Winters 3 "4~ 5 '6 778' 15 15 Er moeten meer mannen voor de klas. Nu komen vooral meis jes naar de pabo. fotohh Nederland is een druk Landje met veel herrie. Gelukkig zijn er nog plaatsen waar het nog weldadig stil kan zijn. Neem Kasteel De Vanenburg en omgeving. Hier kunt u op veel plaatsen nog de stilte proeven. Luister! Kasteel De Vanenburg Ligt op een authentiek 17e-eeuws landgoed, midden in de bosrijke omgeving van de Veluwe. Een prachtige locatie voor mensen die de drukte van alledag even willen ontvluchten. Bij aankomst staat u midden in de natuur Prachtige oude bomen, kronkelige beekjes en dromerige lanen strelen uw blikveld op dit landgoed, dat maar liefst 55 hectare groot is. U merkt aan alles dat men hier veel aandacht heeft voor de landschappelijke, ecologische en cultuurhistorische waarde van deze buitenplaats. Op 10 minuten met de auto dwaalt u eindeloos door het Speulderbos en/of het Sprielderbos. Hier staan de oudste bomen van Nederland. De kans is groot, heel groot, dat een zwijn of een overstekend hert zomaar uw zandpad kruist. Over het logies op het landgoed kunnen we kort zijn: Dat is tot in de puntjes verzorgd. De smaakvol ingerichte tweepersoonskamers zijn voorzien van een zithoek en een bureau en zijn circa 22 vierkante meter. In de badkamer met toilet liggen badjassen en slippers voor u klaar. In het restaurant dineert u in stijl zoals dat hoort in dit soort ambiance. De keuken tovert fantasierijke gerechten op tafel. Vaak met groenten, fruit en kruiden uit eigen tuin. Het samenspel met de sommelier zorgt voor een culinaire beleving, waar niks, maar dan ook niks aan ontbreekt. Een waar genoegen De excursies vanuit Kasteel De Vanenburg blijven lang in uw herinnering. Bezoek het mooie, lieflijke plaatsje Putten waar u fijn winkelt en van alles te doen is, ook buiten het seizoen. Een dorp met historie, die eerlijk is eerlijk - niet altijd prettig was. In de oorlog werd hier een razzia uitgevoerd, waarbij veel mannen werden afgevoerd naar concentratiekampen. In totaal 552 slachtoffers. Om dit te herdenken is de fraaie tuin 'De Herdenkingshof' aangelegd, die is opgenomen in de Top 100 van Nederlandse monumenten. Een bezoek waard! Kasteel De Vanenburg €59.00 p.p. 1 overnachting in een comfort tweepersoonskamer 1 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen welkomstdiner •sieraad EX0ALcadeau Voorwaarden Verlengingsnacht: 35 p.p.p.n. op basis van logies en ontbijt. Toeslag 1-persoonskamer: 24,50 per nacht Toeristenbelasting: 1,08 p.p.p.n. ter plaatse te betalen. Boekingskosten: €15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Kasteel De Vanenburg naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1704 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl Midden op de Veluwe 17e eeuws landgoed Zoover 9,3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15