Voor de Groninger is politiek één pot nat Krijg ik als zzpér meer rechten en plichten? 15 maart j f effeweg.nl EUWS 11 Groningen lijsttrekkersdebat Voor het terugkrijgen van het vertrouwen in de politiek schotelen de deelnemers aan het eerste lijsttrekkersdebat de kiezers een simpele oplossing voor: stem op mij en vooral niet op één van die anderen. BUSREIZEN 2017 Nu al véél VERTREK GARANTIE! Zet lijsttrekkers in verkiezingstijd op een podium in Groningen en partijen buitelen over elkaar heen met de belofte de gaskraan een beetje, flink of helemaal dicht te draaien. Fractieleider Halbe Zijlstra, die gisteren tijdens het eerste lijst trekkersdebat de honneurs voor de VVD waarnam, herhaalde de woorden van zijn politieke baas Mark Rutte: „De regering heeft heel veel gedaan, maar we zijn er nog niet." Maar als het kabinet claimt dat de gaswinning nu gehalveerd is, wierp CDA-leider Sybrand Buma tegen, dan verzwijgt datzelfde ka binet dat het de gaskraan in het eerste jaar van Rutte-I eerst flink heeft opengedraaid. „Zo verliezen mensen het vertrouwen in de po litiek", sprak Buma. Het thema 'vertrouwen in de politiek' stak in het debat voortdu rend de kop op. Om dat terug te krijgen, moet de kiezer volgens de lijsttrekkers van PvdA, SP, CDA, D66, Christenunie, GroenLinks en 50PLUS en VVD-fractievoor- zitter Zijlstra bij hén zijn en niet bij de concurrent, klonk het. PW- leider Geert Wilders ontbrak bij het debat. Het gedroomde tijdstip voor een verkiezingsdebat is primetime op nationale televisie. Voor de eerste krachtmeting deze campagne moesten zeven lijsttrekkers en één fractievoorzitter het doen met een woensdagmiddag, live op de noor delijke regionale omroepen. Het debat was het eerste in een reeks politieke duels die tussen nu en 15 maart wordt gehouden. De kandidaten werden gister middag bij het Groningse provin ciehuis 'begroet' door demon stranten. GroenLinks-voorman Jesse Klaver signaleerde dat hij - voorstander van minder gas opho ren - hetzelfde werd behandeld als WD'er Halbe Zijlstra - voorstan der van het op peil houden van de gaswinning. Klaver: „Voor hen is de politiek één pot nat." Het ging in Groningen niet al leen over gaswinning. Werkgele genheid in het Noorden en vluch telingen kwamen ook aan de orde. Volgens ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers heeft 'de politiek de burgers overvraagd'. 50PLUS- voorman Henk Krol was het met hem eens: „Er is een grens en voor heel veel mensen is die bereikt." D66'er Alexander Pechtold noemde het belangrijk dat men sen uit veilige landen als Marokko en Albanië teruggestuurd worden, zodat het draagvlak voor echte vluchtelingen behouden blijft. Lo- dewijk Asscher (PvdA) diskwalifi ceerde deze groep asielzoekers eveneens: „Het zijn valsspelers die het voor de echte vluchtelingen verpesten." Asscher werd hard aangevallen door Buma, die hem als vicepre- mier in het 'kabinet Rutte-As- scher' medeverantwoordelijk houdt voor de harde bezuinigin gen op bijvoorbeeld de zorg. „Nu wordt jlipflopper Rutte wakker en zegt: 2 miljard euro naar de zorg. De PvdA doet lekker mee. Wie ge looft de politiek nog?" ELKE PARTIJ HEEFT Z'N STOKPAARDJES MAAR WAT HOUDT U BEZIG? Een groeiend leger werk nemers heeft geen ar beidsongeschiktheids verzekering afgesloten. Zzp'ers - niet in loon dienst - moeten dat zelf betalen: een rekening van al gauw hon derden euro's per maand. Ook schrijftrainer An neke Laverman heeft er nog geen een afgeslo ten. Een paar jaar ge leden omdat ze te weinig geld ver diende, nu omdat ze het veel te druk heeft met haar eigen bedrijf. „Ik vond het nooit zo belangrijk. Maar pas gele den kreeg een kennis van mij een herseninfarct. Hij is net zo oud als ik en kan waarschijnlijk niet meer werken. Dat kan iedereen overkomen", beseft Laverman. „Ik zou het dan ook een goed idee vinden als er een verplichte ar beidsongeschiktheidsverzeke ring komt voor zzp'ers, want veel mensen denken er te licht over." Bij ziekte redden sommige zzp'ers het met spaargeld of het inkomen van hun partner, maar een kwart van de zelfstandigen zal op de bijstand moeten terug vallen. Laverman: „Afschuwelijk, dat wil je echt niet." De kans is groot dat een nieuw kabinet aan Lavermans wens te gemoet komt. Veel partijen ma ken zich zorgen dat de solidari teit in onze verzorgingsstaat on der druk staat doordat zzp'ers geen sociale premies afdragen maar wel recht hebben op een fiscale aftrek. Daarmee zijn ze goedkoper dan werknemers in vaste dienst, die wel moeten meebetalen aan collectieve voor zieningen. Bijkomend nadeel: zo is het voor werkgevers aantrekke lijker om met zzp'ers te werken dan iemand in vaste dienst te ne men. PvdA, CDA, GroenLinks en Christenunie pleiten daarom voor een verplichte verze kering bij arbeidsonge schiktheid. De eerste drie partijen willen daarnaast ook zzp'ers verplichten te sparen voor hun pensioen. D66, SP en SGP staan er li beraler in: zij willen dat ondernemers mak kelijker kunnen aanhaken bij collectieve voorzieningen, maar altijd op basis van vrije keuze. Overigens is er ook een groep zelfstandigen die gruwt van ver plichtingen. Belangenclub ZZP Nederland zegt dat ondernemers 'bewust de vrijheid hebben ver kozen boven een leven als loon slaaf met verplichte sociale be scherming'. Deze zelfstandigen vinden vooral gehoor bij de WD, die zzp'ers geen strobreed in de weg wil leggen. 'Maximale ruimte en minimale verplichtin gen', betogen de liberalen. Hoe de PW - in sommige pei lingen de grootste partij - over de toekomst van zzp'ers denkt, is onduidelijk. Geert Wilders rept er met geen woord over in zijn verkiezingsprogramma. Afschuwelijk als je moet terugvallen op de bijstand. Dat wil je echt niet MM www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 GEEN verplichte aanbetaling! Opstoppen bij u in de buurt! Disneyland® Paris donderdag 9 februari 2017 GO Buma, Roemer, Klaver en Asscher voor aanvang van het lijsttrekkersdebat in Groningen, fotoanp Hanneke Keultjes Groningen - Deborah Jongejan Waar moeten de verkiezingen volgens u over gaan? Mail naar: verkiezingen@persgroep.nl II Anneke Laverman vanaf €195 VERTREI vanaf €99 vanaf €379 VERTREKGARANTIE VERTREKGARANTIE Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Rome, Florence en Venetië 8 daagse busreis Vertrek o.a.: 24, 31 mrt, 7,14 apr Rondreis Ierland 11 daagse busreis 1 Vertrek o.a.: 14 apr, 5 mei, 23 jun 3/4 daagse busreis - Diverse vertrekdata Inclusief: entree Disneyland® Paris 2 dagen 2 parken Maart Actiereis Praag I 4 daagse busreis 1 Vertrek: 3, 10, 17, 24 mrt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11