Eenrichtingsverkeer op grachten Economische crisis is voedingsbodem voor rellen en geweld 10 Brazilië zucht onder de zwaarste crisis in jaren. Een explosie van geweld in Vitória na een politiestaking dreigt over te slaan naar andere steden De beelden doen denken aan een oorlogsgebied met zwaarbewa pende soldaten, wegversperringen, brandende auto's en militairen die met getrokken pistolen burgers aanhouden. Het is de harde realiteit in het Braziliaanse Vitória, een stad van bijna 400 duizend inwoners, zo'n 500 kilometer ten noorden van Rio de Janeiro. Door een staking van de Militaire Politie zijn in de hoofdstad van de deelstaat Espirito Santo sinds het weekend hevige onlusten uitgebro ken. Honderden winkels zijn ge plunderd, op straat vonden tiental len berovingen plaats, scholen en ziekenhuizen bleven uit veilig heidsoverwegingen dicht en het openbaar vervoer ligt stil. In vijf da gen werden meer dan 75 moorden gepleegd. Om de orde te herstellen, heeft de federale overheid 1.200 mi litairen naar de stad gestuurd. Hoewel de staking onwettig is en de werkweigerende agenten hoge boetes en een jaar celstraf riskeren, gaan ze nog niet de straat op. Offi cieel, zo zeggen ze, omdat ze de ka zernes niet uit kunnen. Daar blok keren hun vrouwen de uitgangen. Zij pleiten voor salarisverhoging en betere arbeidsomstandigheden voor hun echtgenoten. De onlusten in Vitória zijn een van de erupties van de sociale on rust die door Brazilië woekert. Het land zucht onder de zwaarste eco- nomische crisis sinds de jaren der tig. 12 procent van de beroepsbevol king zit zonder werk: 12 miljoen mensen, 3 miljoen meer dan in 2015 en meer dan ooit. De economie kromp vorig jaar met bijna 3,5 pro cent, de verwachting voor 2017 is niet veel beter. Onder meer door hoge pensioenkosten zijn de over heidsuitgaven de pan uitgerezen, met een begrotingstekort van 10 procent als gevolg. Veel deelstaten zijn technisch failliet. Zij zijn zelf verantwoorde lijk voor sociale zekerheid, veilig heid, gezondheidszorg en scholing maar kunnen hun ambtenaren niet meer betalen. Op sommige plaat sen wacht personeel al meer dan twee maanden op salaris. Dat is on der meer het geval in Rio de Janeiro, dat vorig jaar de financiële nood toestand afkondigde. De staat kampt met een tekort van bijna 9 miljard euro en heeft een lening afgesloten bij de federale overheid. Een van de vakbonden opende vo rig jaar een voedselbank voor over heidspersoneel dat niet meer in de eerste levensbehoefte kanvoorzien. In Rio zijn veel scholen en uni versiteiten dicht omdat leraren sta ken of studenten de gebouwen be zetten. Eerste hulpposten zijn ge sloten of functioneren minimaal omdat medicijnen, vaccins en in jectienaalden ontbreken. Gisteren legde het personeel van het groot ste röntgenlaboratorium van de staat het werk neer omdat er geen materialen waren om onderzoeken uit te voeren of te verwerken. Op sommige politiebureaus worden geen aangiftes opgenomen omdat er gebrek is aan pennen en papier. Meer chaos dreigt Betogingen op straat eindigen vaak in geweld. Vorige week kwam het tot grote ongeregeldheden in Rio toen een demonstratie van perso neel van het water- en rioleringsbe- drijf uit de hand liep. Zij protesteer den tegen de privatisering, een van de voorwaarden van de federale re gering voor de financiële reddings operatie. Er werden auto's in brand gestoken, ruiten ingegooid en de politie trad op met traangas. De stakende politie geeft de be roerde arbeidsomstandigheden in de publieke veiligheid een gezicht. Het biedt ook de bevolking de kans om de al jaren woekerende onvrede te uiten, met geweld en chaos tot gevolg. „Mocht de staking in Vitória doorzetten, dan kan dat een voor beeld zijn voor korpsen in andere steden", zegt commentator Miriam Leitao van de krant O Globo. In Rio, waar het politiepersoneel al maan den geen salaris heeft ontvangen, dreigt eenzelfde situatie. Hoewel de korpsleiding van de Militaire Poli tie een beroep heeft gedaan op de manschappen om te denken aan de veiligheid, hebben familieleden van agenten laten weten mogelijk ook kazernes te gaan blokkeren. AMSTERDAM Wie met een bootje door de Amsterdamse grachten wil, krijgt te maken met strengere regels. Om de drukte op het water onder con trole te krijgen, wordt de Prin sengracht eenrichtingsverkeer. Ook wordt gekeken naar een vaarverbod voor de Wallen. Door het eenrichtingsverkeer moeten volgens wethouder Udo Koek (Water) opstoppingen en overlast door bootjes en bootjes volk worden tegengegaan. Sinds kort is ook de maximumvaar- snelheid teruggebracht. Uit metingen blijkt dat de drukte op het water alle normen over- passeren 45.000 boten en bootjes per jaar, op de Grimburgwal zelfs 50.000. Voor drukke vaar wegen is het maximum slechts 30.000 'vaarbewegingen' per jaar. Booteigenaren die vanaf begin april op heterdaad betrapt wor den terwijl ze op de Prinsen gracht tegen de richting in varen, krijgen een boete van 230 euro. De proef met eenrichtingsver keer op de Prinsengracht duurt tot februari 2018. Dan wordt be keken of meer grachten in aan merking komen voor deze maat regel. Op de Wallen geldt for meel nog geen verbod voor ple zierboot jes. Waternet onder zoekt een permanent vaarverbod voor de Wallen. In 2015 voerde Waternet een proef uit met eenrichtingsver keer op een kort stukje van de Prinsengracht. Dat bleek succes vol: overlast voor omwonenden nam af met 72 procent, de ge middelde snelheid en het aantal vaartuigen daalden aanmerke lijk. Volgens Bureau Luchtkwali teit verminderde de uitstoot door passerende boten met 63 procent. Het Comité Woonboten Prinsengracht, dat al jaren op roept eenrichtingsverkeer in te stellen en daarvoor meermalen naar de rechter stapte, is blij met de maatregel. donderdag 9 februari 2017 GO Brazilië vervalt in chaos Joost de Jong Rio de Janeiro Het leger moest optreden bij ongeregeldheden in Vitória. Het geweld dreigt over te slaan naar de rest van het land. fotogabriellordello/epa De overlast op Amsterdamse grachten wordt aangepakt, fotoanp schrijdt. Op de Prinsengracht BRAZILIË Vitória Espirito Santo Rio de Janeiro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10