K T iê EU-land negeert fraude Schotten dreigen met onafhankelijkheid 9 Voor het komende kabinet valt 7 miljard euro te verdelen P Met de verkiezingen in zicht strooien politieke partijen met leuke dingen voor de mensen. De miljarden vliegen ons om de oren. Zuinig zijn is uit demode. Opeens staat-ie daar voor de Rid derzaal, na jarenlang een kwij nend bestaan te hebben geleid. De ene snoeioperatie was nog niet ge weest of de volgende diende zich alweer aan. En kijk hem nu eens bloeien. De takken zijn topzwaar en de politici die eens zo vaardig het snoeimes hanteerden, kijken nu begerig naar de sappige vruch ten. In rap tempo wordt de geld boom leeggeschud. Wie de krant openslaat, kan er niet omheen: het grote uitdelen is begonnen. Wil Groenlinks 1,7 miljard euro voor de ouderenzorg, dan overtreft de WD dat een paar dagen later met 2 miljard. D66 be looft alle werknemers 500 euro en de SP 'vindt' geld om niet alleen de bijstandsuitkeringen te verhogen, maar ook de AO W-leeftijd weer terug te brengen naar 65 jaar. Manna Daar blijft het niet bij. Vandaag kondigen diverse partijen aan de eigen bijdrage voor vermogende verpleeghuisbewoners te schrap pen. Kosten: 156 miljoen euro. Wat opvalt: veel van deze plannen stonden in geen enkel verkie zingsprogramma. En nu komen ze opeens als manna uit de hemel vallen. Hoe kan dat? Daarvoor moeten we terug naar september. Toen kwam het Cen- traal Planbu reau (CPB) met de voorspel lingen voor de ko mende ka binetspe riode. In de cijfer brij stond één getal dat de har ten van de financieel specialisten sneller deed kloppen: 0,9 om precies te zijn, met een plusje ervoor. Dat plusje is belangrijk, want het geeft aan dat het begro tingssaldo in 2021 zal zijn omgeslagen in een over schot zonder dat een ka binet daar iets voor hoeft te doen. In totaal gaat het om een kleine 7 miljard euro die de schatkist in dat laatste kabinetsjaar over houdt. Partijen staan voor de keuze: gebruiken we dat geld om de staatsschuld te ver minderen of gaan we extra uitgeven en de lasten ver lichten? Als de voortekenen niet bedriegen, kiezen alle partijen voor het laatste. Den Haag is bezuini- cz> gingsmoe. Zelfs de WD, die zich graag profileert als kampioen be grotingsdiscipline, streeft in het verkiezingsprogramma slechts naar begrotingsevenwicht. Ofwel een o in plaats van +0,9. Gecijfer Pas volgende week gaan de par tijen, op PW en 50PIUS na, met de billen bloot. Dan komt het CPB met de door rekeningen van de verkie zingsprogramma's. Waar in 2012 alle partijen niet ontkwamen aan zware be zuinigingen, is die nood zaak nu weg. „Het is bijna moeilijk om het geld op te krijgen", verklapt een Haagse insider over het nog geheime gecijfer. Dat komt ook doordat de 7 miljard euro die voor het opra pen ligt, in de praktijk nog méér geld opbrengt. Wie bijvoorbeeld 2 miljard euro wil steken in het aannemen van verpleegkundigen, krijgt tegelijkertijd een deel van dat geld terug in hogere belasting en premie-inkomsten. Tel uit je winst. W Wie de krant opslaat, kan er niet omheen: het grote uitdelen is begonnen De 'leuke dingen voor de men sen' hebben wel hun grenzen. Door de hervormingen van de af gelopen jaren is de verzorgings staat voor de lange termijn 'houd baar' gemaakt, ofwel veiliggesteld. Wie zich nu bezondigt aan korte- termijncadeautjes, presenteert volgende generaties de rekening. Ook dat zal het CPB niet onver meld laten. De nationale openbare ministe ries doen de aanbevelingen uit Brussel - over gesjoemel met on der meer EU-subsidies, handel in nagemaakte sigaretten of corrup tie - vaak af als onvoldoende be wezen, niet strafbaar, verjaard of onbelangrijk. Dat meldde de Vlaamse krant De Morgen giste ren na het inzien van een interne analyse van de dienst die in 1999 door de Europese Commissie werd opgezet. Van de 317 dossiers die OLAF tussen 2008 en 2015 naar de hoofdsteden stuurden, werden er 169 geseponeerd. OLAF spreekt van onkunde of onwil bij de niet nader genoemde lidstaten, die vaak de bewij slast van de dienst ge- woonweg weigeren te erkennen. Uit de analyse blijkt volgens OLAF de noodzaak van een Euro pees Openbaar Ministerie (EOM) dat grensoverschrijdende vervol gingen kan instellen. Over de op richting van een EOM is echter unanimiteit van de 28 lidstaten no dig. Die is er niet, is gisteren na ja ren onderhandelen door de minis ters van Europese Zaken in Brussel vastgesteld, nadat Zweden zich de finitief heeft 'afgemeld'. De EU-leiders kunnen in maart nog een laatste poging wagen om consensus te bereiken. De Neder landse regering is voor het EOM, maar de Tweede Kamer niet, omdat het 'de bevoegdheden van Europa te veel oprekt'. EDINBURGH De parlementen in Schotland, Wales en Noord-Ier- land roepen het Britse parlement in een motie op om niet door te gaan met Brexit zonder consulta tie van de drie landsdelen. De stemming is vooral symbolisch verzet. Eerder bepaalde de Britse rechter dat de Britse regering de procedure kan starten zonder de andere landsdelen te raadplegen. De Schotse nationalistische par tij SNP wilde onderstrepen dat de Schotten langs de zijlijn staan, ter wijl elders over hun toekomst wordt beslist. De Schotse premier Nicola Sturgeon sprak zelfs van 'een van de belangrijkste debatten in de Schotse geschiedenis'. An ders dan de Engelsen stemden de Schotten bij het referendum in ruime meerderheid vóór de EU. Slechts 38 procent wil vertrekken. Sturgeon is van plan de zaken dit voorjaar op scherp te stellen met de dreiging van een tweede Schots referendum over onafhan kelijkheid van het Verenigd Ko ninkrijk. In 2014 stemde 55 pro cent van de Schotten tegen onaf hankelijkheid. De angst was toen dat een onafhankelijk Schotland het lidmaatschap van de EU kon verliezen als Engeland lid zou blij ven. Bij een nieuw referendum is het omgekeerde aan de orde. woensdag 8 februari 2017 PC Partijen schudden gretig aan bloeiende geldboom Laurens Kok Den Haag De EU-lidstaten gooien meer dan de helft van de dossiers die de Europese antifraude dienst OLAF naar hen stuurt in de prullenbak. ANP Brussel Van de 317 dossiers over fraude werden er 169 geseponeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7