Zeelandcare nu drenkeling Bord 'Te Koop' op twee protestantse kerken D66 wil rapporten over VRZ op tafel Hek 2 De VVD wil 2 miljard euro voor betere verpleeghuiszorg. Instellingen bepalen zelf hoe zij dat geld besteden. Directeur, personeel en cliënten van Ter Reede zijn eensgezind: méér personeel. VERPLEEGHUIZEN EXTRA GELD Commentaar Vijfjaar geleden was Zeelandcare de redding van een deel van de Zeeuwse ziekenhuiszorg. Het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis verkeerde in zwaar weer en als de Middelburgse on dernemer Henk van Koeveringe niet de helpende hand had gebo den, hadden Zierikzee en Vlissingen waarschijnlijk geen zieken huis meer gehad. Door de inbreng van Zeelandcare kon de Victoria- kliniek in Zierikzee (waar werd samengewerkt met het ADRZ) openblijven. De verbouwing van het ziekenhuis in Vlissingen - in plaats van sluiting en nieuwbouw in Middelburg - mag ook op het conto van Van Koeveringe worden geschreven. Verder opende Zee landcare onder meer de Zorgboulevaart, in de voormalige Zeevaart school in Vlissingen, en het Vakantiedialysecentrum De Banjaard in Kamperland. Bij deze initiatieven verloochende zorgonderne- mer Van Koeveringe zijn verleden als recreatieondernemer niet. Goed voorbeeld doet goed volgen. Oud-premier Jan Peter Balke nende nam vorig jaar de combinatie van zorg en toerisme als een van de speerpunten op in zijn advies over de Zeeuwse economie. Inmiddels is de situatie omgedraaid. Mede door de overname door het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam is het ADRZ fi nancieel weer gezond, terwijl Zeelandcare nu in het rood staat. De drenkeling van weleer - het ADRZ - moet nu zijn redder uit het wa ter vissen. In korte tijd is Zeelandcare grotendeels overbodig geworden. Het merendeel van de activiteiten wordt overgenomen door het ADRZ en voor zo ver patiënten daar iets van gaan merken, is dat een einde aan administratieve rompslomp en naamsverwarring. Zeelandcare is vanaf nu een dwerg in het Zeeuwse zorglandschap, maar de orga nisatie kan niet genoeg geprezen worden voor de reusachtige pres tatie die de afgelopen vijfjaar is geleverd. Drenkeling van weleer - ADRZ - moet Zeelandcare, zijn redder van toen, nu uit het water vissen Het gaat om de Goede Herderkerk uit 1965 aan de Koninginnelaan en de Opstandingskerk uit 1972 aan de Bellamystraat, vlak bij winkelcen trum Zuidpolder. Als ze allebei te gen een aanvaardbare prijs te verko pen zijn, wil de Protestantse ge meente één nieuw kerkgebouw realiseren. Het kerkbestuur houdt er ook re kening mee dat één van beide ker ken van de hand wordt gedaan. Het is dan de bedoeling het gebouw dat overblijft, opnieuw in te richten zo dat de Protestantse gemeente daar in elk geval de komende twintig jaar mee vooruit kan. Peter Koole, kerkrentmeester en voorzitter van de gebouwencom missie van de Protestantse ge meente in Terneuzen, laat weten dat met 'diverse partijen' wordt ge sproken. Meer kan hij nog niet zeg gen. Volgens Koole bestaat er inte- Met verschillende partijen wordt gesproken over aankoop beide kerken resse voor zowel de Goede Herder kerk als de Opstandingskerk. De geplande verkoop in Terneu zen staat niet op zichzelf. Vanwege het dalende kerkbezoek moeten meer Protestantse gemeenten ge bouwen afstoten. In Middelburg sloot onlangs nog de historische Oostkerk. ALMANAK Sinds Amir (4) de filmpjes van Brandweerman Sam heeft ont dekt, kijkt hij nergens anders meer naar. De kleine Vlissinger speelt de scènes tot in detail na. Dat doet hij overal, dus ook op het plein van de basisschool waar hij sinds kort naartoe gaat. Al we ken probeert hij zijn hoofd door het hek te steken en al weken waarschuwt juf Francis dat hij dat beter niet kan doen. Waarom, bleek gisteren. Amir zat vast en de brandweer moest hem bevrijden. De kleuter was niet onder de indruk van alle commotie. „Het was gewoon net als op YouTube." Factory Festival krijgt vervolg Sluis zoekt buurtbemiddelaars WESTDORPE Kaz Lux (Brainbox) inWestdorpe Een hoopvol signaal, zegt directeur Jan de Graaf van WVO Zorg in Vlissingen. Twee miljard euro wil de WD vrijmaken voor het verbe teren van de verpleeghuiszorg, waarop de afgelopen jaren zo is be zuinigd. Het lijkt een doorzichtig gebaar, zo vlak voor de gang naar de stem bus. „Maar ik geloof niet dat het verkiezingsretoriek is. In alle lagen van de politiek zie je er begrip voor ontstaan dat er meer geld voor moet worden uitgetrokken. Er is geen discussie meer over het feit dat het wel erg aan de karige kant was geworden. Het manifest van Hugo Borst en Carin Gaemers heeft daar zeker aan bijgedragen." Onder WVO Zorg vallen Ter Reede en andere verpleeghuizen in Vlissingen en Middelburg. De Graaf weet wel raad met extra geld. „Ik denk dat we een groot deel zul len investeren in meer medewer kers." „Scholing is een ander belangrijk punt. We krijgen bijvoorbeeld steeds meer bewoners met ge dragsproblemen binnen. Die wer den vroeger doorgeplaatst naar Emergis, maar dat kan niet meer. Dus moeten wij als verpleeghuis goede opvang bieden. Dat geeft veel onrust en vraagt nogal wat kennis en kunde van onze medewerkers. Daar heb je scholing voor nodig." Ook zal meer geld en moeite moeten worden gestoken in het aantrekken van jonge en nieuwe mensen. „In Zeeland staan op dit We krijgen steeds meer bewoners met gedragsproblemen binnen. Daar heb je scholing voor nodig moment 80 tot 100 niet vervulbare vacatures open op dit gebied. We zullen dus op een andere manier moeten gaan denken en mensen opleiden. Je hebt ook scholen nodig die hun stinkende best gaan doen om meer leerlingen te krijgen die voor dit vak kiezen." Raadslid Ad van de Kreeke wijst in vragen aan burgemeester Harald Bergmann, lid van het dagelijks be stuur van de VRZ, naar een uit spraak van de Raad van State uit 2000. Dat is een uitspraak die be trekking heeft op de zogenoemde bonnetjesaffaire van oud-burge meester Bram Peper van Rotter dam. Volgens het raadslid kan uit die beslissing van de Raad van State worden afgeleid dat de VRZ-rap- porten ten onrechte geheim wor den gehouden. Hij dringt er bij de burgemeester dan ook op aan om ervoor te zorgen dat ze toch open baar worden zodat de gemeente raad publiekelijk kan discussiëren over het functioneren van de VRZ. Het bestuur maakt ze niet open baar omdat ze 'voor algemeen di recteur Gerrie Ruijs beschadigend zijn en ingrijpen in haar persoon lijke levenssfeer'. Het belang van eerbiediging van de persoonlijke le venssfeer gaat boven dat van open baarmaking van de informatie, meldde het bestuur vorige maand. woensdag 8 februari 2017 n De Protestantse gemeente in Terneuzen heeft beide kerken te koop staan. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl NIEUWVLIET Reünie oude basisschool Oud-leerlingen houden op zaterdag 24 juni een reünie van en in de voor malige basisschool in Nieuwvliet. Die bestaat inmiddels niet meer: de dorpsschool sloot vorig jaar de deuren. De orga nisatoren roepen oud leerlingen en -leerkrach ten op zich te melden via basisschoolnieuwvliet@- hotmail.com. Ze krijgen dan alle informatie. Meer info via de Facebookpa- gina 'Reünie basisschool Nieuwvliet'. SAS VAN GENT Het Factory Festival in de Leutfabriek, de oude Vlaanderenhal, in Sas van Gent krijgt een vervolg. De tweede editie is 30 september. Terneuzen stelt er 4250 euro subsi die voor beschikbaar. Het Factory Festival is als op volger van Rock around the Bridge veel breder van opzet, met allerlei muziekstijlen, kunst, food en lifestyle. Meedoen? Info@rockaroundthe- bridge.nl. OOSTBURG De gemeente Sluis zoekt 'buurtbemiddelaars' in het kader van de start van het project 'Buurtbe middeling'. Die zoeken naar oplossingen als bu ren problemen met elkaar hebben, bemiddelaars moeten inwoner zijn van de gemeente Sluis. Aan melden kan via buurtbe- middeling@gemeente- sluis.nl of 06 4676 3228. Er is een basistraining op 24 en 25 maart. Oud-Brainboxzanger Kaz Lux en zanger-gita rist Jan de Bruijn treden, onder de noemer 'Pol derblues', zondag op in Café 't Oude Raedhuis aan de Graafjansdijk in Westdorpe. Het duo treedt regelmatig sa men op. Aanvang van het concert is om 15.00 uur, toegang is gratis. Het is nu Rolf Bosboom Vlissingen Jan de Graaf -Jan de Graaf, WVO Zorg De Middelburgse D66-fractie vindt dat het bestuur van de Vei ligheidsregio (VRZ) ten on rechte rapporten over proble men bij die organisatie geheim houdt. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69