'Vol' Bachf en Vaef e levert nu winst op Afvalscenario's houden Goes bezig Aanpak gevaarlijke situatie voor grote stroom fietsende scholieren 7 Een halfjaar na de opening van brede school 't Saamdeel, past de gemeente Kapelle de verkeerssituatie op de Vroonlandseweg aan. Dinsdagmorgen, kwart over acht. Op de nor maal zo rustige Vroonlandseweg in Kapelle krioelt het van het verkeer. Op het kruispunt met de Lange Meet komt alles bij elkaar. Auto's, fietsers, wandelaars: iedereen wil zoon- of dochterlief op tijd naar school of de kinderop vang brengen. Vooral voor de grote stroom fiet sers vanuit de Lange Meet is de oversteek bijna niet te maken. In theorie moeten ze alle verkeer van rechts én de auto's uit de uitrit van het parkeerterrein voor laten gaan. Ondanks een groot geel bord 'rechts heeft voorrang' improvise ren de Kapellenaren er op los. Veel auto's laten de fietsers voor gaan, ook al hebben ze geen voorrang. Voor fietsers leuk, maar niet ge heel zonder gevaar. Je weet im mers niet of andere automobilis ten er ook zo over denken. Het gaat deze morgen dan ook al een paar keer net niet mis. Sommige ouders riskeren het niet en laten hun kind afstappen. Dan maar met de fiets in de hand over het zebrapad. Mariandl de Leeuw vindt het ook maar een gevaarlijke bedoe ning. Vier keer per dag fietst ze met haar 7-jarige dochter over het kruispunt. „Omdat we het spoor moeten oversteken, fietsen we al tijd samen. Maar als we dichterbij zouden wonen, zou ze vanwege dat kruispunt ook niet alleen naar school mogen fietsen." Al sinds de opening van brede school 't Saamdeel in augustus is het kruispunt 'trending topic' on der ouders. Ook bezorgde buurt bewoners meldden zich al bij wet houder Jon Herselman. Vorige week laaide de discussie weer op toen het tot een aanrijding kwam. Een meisje dat de oversteek maakte, werd geschampt door een auto. „Ik ben meteen door de di recteur van de school gebeld en heb zelf contact opgenomen met haar ouders. Echt een ongeluk was het niet, iedereen is doorgereden en gelukkig heeft ze niet meer dan een schram opgelopen. Daarmee wil ik het voorval overigens abso luut niet bagatelliseren", bena drukt Herselman. Maandag heeft de wethouder de beoogde oplossingen besproken in de stuurgroep van 't Saamdeel. Be langrijkste ingreep: de aansluiting van het fietspad op de Vroon- We hebben vooraf onvoldoende stilgestaan bij die situatie landseweg wordt verwijderd en de uitrit voor auto's wordt omge bouwd tot fietsstraat „We hebben vooraf onvoldoende stilgestaan bij die situatie", geeft de wethouder ruiterlijk toe. „Als fietsers vanuit de Lange Meet straks recht kun nen oversteken, wordt het hopelijk veiliger." Herselman rekent er op dat het werk in maart kan worden uitge voerd. „We voeren nog meer aan passingen door. Het zebrapad wordt doorgetrokken tot aan het plein. En het andere kruispunt, ter hoogte van de tennisvereniging, wordt verhoogd en krijgt een fel lere kleur." Verder wil de ge meente een eind maken aan de ongewenste 'stop en drop' op de Vroonlandseweg. Ook op deze dinsdagmorgen la ten enkele ouders hun kinderen op de weg uitstappen. „Ouders doen dat omdat het een paar mi nuten extra kost om naar het par keerterrein te rijden. Omdat dat verkeersonveilige situaties op roept, gaan we de groenstrook ex tra dicht beplanten, zodat kinde ren daar niet meer doorheen kun nen lopen. Ook gaan de scholen ouders hierop aanspreken via de nieuwsbrief." De gemeente is nog steeds van plan om, zoals in december al aan gekondigd, extra lantaarnpalen en waarschuwingsborden met de fi guren van Annie MG Schmidt langs de Vroonlandseweg te plaat sen. „Die komen ook in maart. Het regelen van de alle rechten duurt zó lang", verzucht Herselman. „Elk ontwerp moet wel twee of drie keer worden opgestuurd voordat je toestemming krijgt." De onderverhuur van Bachten Vaete in Kruiningen levert Rei- merswaal vanaf dit jaar 5.000 euro per jaar op. Dat laat het college van B en W aan de gemeenteraad we ten. De bescheiden winst gaat naar de onderhoudspot voor gemeente lijke gebouwen. Nadat de ambtelijke organisatie flink was ingekrompen, kwam de dependance van het gemeentehuis leeg te staan. De gemeente verkocht het pand in 2015 voor 565.000 euro aan ondernemers Huib Knuist en John van de Velde met als voor waarde dat de bibliotheek en de hele bovenverdieping weer zouden worden gehuurd. Op de begane grond realiseerden de ondernemers huurappartementen. Het succes van deze constructie voor de gemeente was afhankelijk van de vraag of alle leegstaande ka mers op de bovenverdieping kon den worden onderverhuurd. Eind vorig jaar werd dat doel behaald. Toen werd bekend dat na GGD Zeeland, Centrum voor Jeugd en Gezin en Buurtzorg ook de politie een ruimte huurt. De twee reste rende kamers zijn ingericht als spreekkamer waar alle huurders ge bruik van maken. Goes heeft met het Rijk afgespro ken om de hoeveelheid restafval te verminderen. Doelstelling is hon derd kilo restafVal per inwoner per jaar in 2020, nu is dat gemiddeld zo'n 250 kilo. De afgelopen maanden zijn de vier mogelijkheden uitgewerkt. Gisteravond bleek dat voor elk scenario voors en tegens te beden ken zijn, maar puur op basis van de verwachte resultaten lijkt omge keerd inzamelen het meest kans rijk. In dat geval krijgen inwoners een gft-, papier- en pmd (plas- tic/metaal/drinkkarton) -contai ner, die worden geleegd. Restafval moet, net als nu al glas en textiel, zelf naar (ondergrondse) contai ners worden gebracht met gebruik van een pasje. Dat registreert ook het aantal keer dat restafval wordt aangeboden en waarvoor dan moet worden betaald. Het levert uiteindelijk een financieel voor deel van 10,60 per inwoner en een gemiddelde hoeveelheid restafval van 105 kilo per inwoner per jaar op. De aan te leggen extra onder grondse containers komen op maximaal 300 meter van elke voordeur. Alle drie de andere op ties zijn wat betreft de afvaldoel- stelling ongunstiger en uit finan cieel oogpunt ongeveer gelijk, maar in het geval van de extra pmd-zak juist veel duurder omdat het arbeidsintensiever is om die op te halen. Duidelijk is dat Goesenaren op dit moment beroerd afval schei den; een gemiddelde Goese grijze bak bevat slechts 12 procent restaf val, waar hij voor is bedoeld. Er zit liefst 40 procent gft-afval in en verder ook veel plastic (18 procent) en papier (ruim 9 procent). woensdag 8 februari 2017 Vroonlandseweg wordt veiliger Joeri Wisse Kapelle -Jon Herselman. wethouder Joeri Wisse Kruiningen Zelf het restafval wegbrengen? Gedifferentieerde tarieven? Een aparte zak voor plastic, metaal en drinkkarton? Of toch een extra container? Over die vier mogelijke scenario's voor het toekomstige Goese afval beleid mochten inwoners giste ren hun mening geven tijdens een meedenkavond in het stadskantoor. Luc Oggel Goes Kruising Vroonlandseweg-Lange Meet, de oversteekplaats naar de brede school, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63