7 Aangrijpende ceremonie rond plaatsen struikelstenen Voor de huizen van 23 Joden die in 1942 op Schouwen werden gedeporteerd zijn struikelstenen gelegd. Op Schouwen-Duive land zijn nog steeds mensen die zich kunnen herinneren hoe ze hun 23 Joodse eilandgenoten uitwuifden, toen die in maart 1942 werden gedepor teerd. Via 't Vrije de gevangen schap tegemoet, zoals Clara Lab- zowski het omschreef. Zij en haar vader overleefden de Tweede We reldoorlog. Haar moeder en zusjes Betsy en Rosa niet. Ook de twintig andere gedepor teerde Joodse bewoners van Schouwen-Duiveland werden ver moord. Voor hun huizen zijn gis terochtend struikelstenen ge plaatst: kleine keitjes met een bronskleurig metalen plaatje waarin de namen van slachtoffers zijn gestanst, met daarbij de da tum en plaats van overlijden. Zo stappen bezoekers nooit meer eetcafé Schouwen in de Sint Do- musstraat binnen zonder even te denken aan Abraham Samuel Frenk, die daar tot maart 1942 woonde. Mensen die een magne tron willen kopen bij Electro World aan het Havenpark, worden door de zeven struikelsteentjes bij de ingang herinnerd aan het grote gezin Van Dijk dat daar tot 1942 huisde. De ceremonie rond de plaatsing was aangrijpend. Bij elk huis ston den mensen rijendik te luisteren naar de verhalen over de voorma lige bewoners. Jack Spalter uit Wormer hoorde dat zijn grootva der Abraham en oom Roger Spal ter, die woonden aan de Korte Groendal, in de jaren dertig actief waren in de Zierikzeese politiek. „Dat wist ik niet. Mijn opa was vrijmetselaar. Zijn schootsvel blijkt hier nog in de loge te han gen." De verhalen zijn verzameld door Jan Kroesen. „Mijn vrouw is jaren lang directeur geweest van een Joods bejaardenhuis in Bussum. Wij woonden ook in dat huis. Zo doende is mijn leven verweven ge raakt met het Joodse. Later ver huisden we vanwege mijn werk naar Schouwen-Duiveland, maar de belangstelling voor de Joodse geschiedenis is gebleven. Toen we hoorden dat op Goeree-Overflak- kee en in Middelburg struikelste nen werden geplaatst, zeiden we: dat moet hier ook." Tweeduizend uur heeft Kroesen in archieven zitten grasduinen. Geheel vrijwillig. „Ik heb het graag gedaan. Al was het soms ook hef tig. Op een zeker moment stuitte ik op de foto van Bertha Wilkens. Zo'n mooi meisje, nog maar zes jaar oud, vergast in Sobibor. Ik heb het nog moeilijk als ik eraan denk." Het is bijna 75 jaar geleden dat de Joden uit Zierikzee werden gedeporteerd. Hun kinderen, kleinkinderen, nichten en neven hielden elkaar gisterochtend ste vig vast. Legden witte rozen bij de struikelstenen, zodra die waren ingebeiteld. „Of de geschiedenis helpt om situaties in de toekomst te voorkomen, weet ik ook niet, sprak opperrabbijn Binyomin Ja cobs. „We leren niet van het verle den. Toch is het goed te blijven memoreren. Juist nu." woensdag 8 februari 2017 'Via 't Vrije naar gevangenschap' Wendy Wagenmakers Zierikzee Opperrabbijn Binyomin Jacobs. Nabestaanden legden rozen neer. Sienna Wubbels legt een steentje bij enkele struikelstenen, fotosdirk jangjeltema KinOR VAN DUK SUSANNA WN DUK Inge Hartlief (I), Marieke Wubbels en Sienna.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56