JL- l Een hapje in De Porcelynen Pot lmr- 7 WAARVAN AKTE Aan de slag! Gastvrouw en kunstenaar De notaris steedt aan administratie of netwer ken. Houd dus altijd een urenregis- tratie van je onderneming bij. Als beginnende ondernemer kan je ook aanspraak maken op startersaf- trek. Starters kunnen in de eerste vijf jaar van hun onderneming maximaal drie keer een bedrag van 2.123 euro (bij AO W-leeftijd 1.061 euro) aftrek ken van de bedrijfswinst (dat is de omzet min de kosten). Voorwaarden zijn wel dat je recht hebt op zelfstan digenaftrek, je in de voorafgaande vijf jaren niet meer dan twee keer zelf standigenaftrek hebt gebruikt en je in diezelfde periode minimaal één jaar geen ondernemer was. Vraag een boekhouder of belas tingadviseur naar de overige fiscale kortingen waarmee jij als startende zzp'er je voordeel kan doen. Voor meer informatie en een overzicht van aftrekposten voor zelfstandigen kun je terecht op belastingdienst.nl. 4 Houd je administratie goed bij Als zelfstandige moet je regelmatig belastingaangifte doen. Daarom is het belangrijk dat je een goede admi nistratie bijhoudt. Daartoe ben je bij wet verplicht. Je moet je administra tie zelfs 7 jaar lang bewaren. Een goede administratie geeft inzicht in de kosten en inkomsten van je on derneming. Daarvoor moet je de fac turen die je uitschrijft en betaalt bij houden. Ook je agenda, kassabonnen, contracten etcetera moet je bewaren. Wil je bijvoorbeeld de kosten van die nieuwe laptop opvoeren, dan moet je een aankoopbewijs laten zien. Als je zelf geen talent hebt voor ad ministratie, kan het verstandig zijn een boekhouder in de arm te nemen. Hij of zij kan je vertellen welke kos ten je wel of niet mag opvoeren en voor welke aftrekposten je in aan merking komt. Dat is zeker aan te ra den wanneer je als zelfstandige voor de eerste keer aangifte doet. Een boekhouder brengt natuurlijk wel kosten met zich mee. Veel boek houders rekenen een uurtarief. Wie dus zelf al een basisadministratie aanlegt en daarmee zijn boekhouder minder werk bezorgt, is vaak goedko per uit. Zo'n basisadministratie maak je zeifin een Excelbestand. Ook kun je kiezen voor online en mobiel boekhouden. Enkele voorbeelden daarvan zijn Gekko en Moneybird. 5 Verzekeren is duur maar verstandig Slechts 1 op de 4 Nederlandse zelf standigen heeft een arbeidsonge schiktheidsverzekering (AOV) afge sloten, blijkt uit onderzoek van CPB. Veel zzp'ers vinden een verzekering te duur. Vooral onder starters ligt de verzekeringsgraad laag. Toch ben je vaak duurder uit als je een ongeluk of ziekte krijgt. Als jij niets kan, ligt ook je onderneming stil. En dat voel je in je portemonnee, zeker als je geen financiële buffer hebt. Daarom is het goed om te we ten dat je als zelfstandig ondernemer de AO V-premie van je inkomstenbe lasting mag aftrekken (in box 1). Daardoor valt de premie in de meeste gevallen al een stuk lager uit. Er zijn ook alternatieven voor een AOV. Zo kun je je aansluiten bij een broodfonds. Dat is een financieel vangnet voor en door ondernemers gebaseerd op schenking. De deelne mende leden (minimaal 20, maxi maal 50) storten elke maand een vast bedrag op een gezamenlijke brood- fondsrekening. Als een lid onver hoopt langdurig ziek wordt, ontvangt hij of zij elke maand schenkingen van de andere groepsleden. Nederland telt inmiddels ruim tweehonderd broodfondsen. Vrijwel allemaal kennen ze een eigen risico van een maand. Beroep doen op het fonds bij een griepje kan dus niet. De ervaring leert dat zieke leden vaak snel weer aan de slag gaan. Voor deel- namevoorwaarden en meer informa tie over broodfondsen bij jou in de buurt bezoek je broodfonds.nl. TIPS STARTER De twee zussen en hun echtgenoten hebben aan moeders sterfbed gewaakt. Het is emotioneel, maar mooi. Als moeder de laatste adem heeft uitgeblazen en de formaliteiten zijn geregeld, overvalt hen een aards gevoel: honger. Daarom gaan ze naar een restaurantje in de buurt: De Porcelynen Pot. Ze eten wat, nemen er een flesje wijn bij en beta len de rekening van 119 euro met moeders pin pas. Ze beseffen het niet, maar de transactie heeft verstrekkende gevolgen. De dames melden zich na de uitvaart op mijn kantoor. Omdat ik niet direct zicht heb op de financiële situatie van de overledene, raad ik hen aan de erfenis beneficiair te aanvaarden. Dat wil zeggen: als blijkt dat de schulden de baten overtreffen, draaien ze niet met hun ei gen geld voor het tekort op. De zussen nemen mijn advies ter harte. Hun ouders hadden drie kinderen van wie er een is overleden, met achterlating van een kleinkind en vrouw. Die hebben recht op het erfdeel van de overleden broer. Zo lang moeder leefde, konden de erfgenamen daar geen aan spraak op maken. Nu moet het tot uitkering komen. In het testament is vastgelegd dat over die vordering jaar lijks 6 procent rente moet worden bijge teld. Alles bij elkaar is het bedrag flink opgelopen. De nala tenschap is echter pover. Als de kosten van de uitvaart zijn betaald, rest een schuld. De twee kinderen weigeren de erfenis. Einde verhaal, lijkt het. Maar de weduwe van de overleden zoon legt zich er niet bij neer. Hoewel er louter schulden resten, ziet zij een mogelijkheid haar vordering betaald te krijgen: door haar schoonzussen. Door na het overlij den met moeders pinpas het etentje te betalen, hebben de zussen 'een daad van zuivere aan- vaardig verricht', stelt haar advocaat. Met an dere woorden: ze hebben de erfenis feitelijk aanvaard. Daarmee zijn ze, vindt de weduwe, met hun eigen vermogen aansprakelijk voor haar vordering van ruim 11.000 euro. Met pinpas van moeder betaald? Dan lijkt de erfenis aanvaard Het is het begin van een slepende rechts gang. De kantonrechter wijst de vordering af. Maar het gerechtshof erkent de claim wel. De zussen nemen daar op hun beurt geen genoe gen mee en stappen naar de Hoge Raad, die het eindoordeel velt: er is geen sprake van een daad van zuivere aanvaarding. Pas na jaren kunnen de zussen het overlijden van hun moeder af sluiten. Ik word aan deze zaak herinnerd als ik na een afspraak in een andere stad een verkeerde straat inloop. Daar prijkt, op de gevel van een restaurantje, de naam De Porcelynen Pot. Ah, dat is het beruchte eettentje dus! Ik stap er bin nen voor een lunch. Ze serveren een prima uit smijter. Betalen doe ik met mijn eigen pinpas. Johan Nebbeling woensdag 8 februari 2017 GO Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad@persgroep.nl. Volgende week behandelen we enkele vragen en reacties. Mocht uw vraag niet aan bod komen, dan is het wellicht raadzaam elders om een persoonlijk advies te vragen, bijvoorbeeld bij een financieel adviseur. Zzp'ers mogen ondernemen der zijn, vindt Bart Haverkort van coachings- en trainings bureau Zzp Kickstart (zzpkickstart.nl). „Veel zzp'ers wachten af, terwijl ze zichzelf juist actief moeten verkopen." Hij heeft drie tips om de on dernemer in je wakker te schudden. 1. Vertel een goed verhaal. Verpak je bedrijf of dienst in een kort en bondig verhaal en vertel dit aan iedereen die het horen wil. Zodra mensen weten wat je doet of kan, ont staat er mond-tot-mondre- clame. En zo groeit niet alleen je netwerk, maar ook je klan tenbestand. 2. Houd je doel voor ogen. Starters zijn vaak geneigd alles aan te pakken wat op ze af komt. Daardoor verliezen ze soms hun oorspronkelijke (business)plan uit het oog. Een goede ondernemer is se lectief en kiest opdrachten die aansluiten bij zijn doel. 3. Ga (echt) aan de slag. Blijf niet hangen in bijzaken, maar ga de markt op. Ook zonder bedrijfskleding of visitekaart jes kun je aan de slag. Beter zichtbaar dan onzichtbaar. Wacht dus niet af en begin met ondernemen. De Rotterdamse foto- en vi deokunstenaar Jasmijn Krol (28) kreeg in 2015 de talent- beurs van het Mondriaan Fonds. Daarmee begon voor haar het zzp-schap. Als eerste stap nam Krol een boekhouder in de arm. „Bij die beurs kwam heel wat kijken", vertelt ze. „Samen hebben we de regels uitgeplozen en op een rijtje gezet voor welke af trekposten ik in aanmerking kwam. Dat was me in mijn eentje niet gelukt." Krol heeft drie vaste op drachtgevers voor wie ze werkt. Daarnaast werkt ze op freelance basis als gastvrouw in een tentoonstellingsruimte. Ze maakt dus verschillende soorten facturen op. „Voor mijn werk als gastvrouw schrijf ik uren. Als kunstenaar werk ik in opdracht en daar reken ik een prijs voor." Met haar beurs bouwt de kunstenaar aan haar onder neming. „Ook geeft het me de vrijheid mijn eigen werk verder te ontwikkelen." Het beeldende werk van Jasmijn Krol is te zien op Art Rotterdam van 9 t/m 12 februari. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47