6 GELD GOEDE RAAD Zelfstandige Nederland telt 900.000 zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) en dat aantal blijft stijgen. Met de afname van vaste banen gaan meer mensen als zelfstandige aan de slag. Waar moet je op letten als beginnende éénpitter? ndernemer wor den kan vrijwel iedereen. Je maakt een af spraak bij de Ka mer van Koop handel, gaat langs en 15 minuten later sta je weer buiten met je btw-nummer in de hand. Ondernemer zijn is een heel ander verhaal. Bij het runnen van je eenmanszaak komt namelijk heel wat kijken. Helemaal als je net be gint. 1 Ben je ook voor de Belastingdienst een 'echte' ondernemer? Dat jij jezelf als freelancer of zzp'er ziet, betekent nog niet dat de Belas tingdienst dat ook doet. En dat is wel belangrijk, want je krijgt als zelfstan dige een hoop fiscale voordelen. Om te beoordelen of sprake is van een onderneming, hanteert de Belasting dienst een aantal criteria. Zo kijkt de fiscus naar de winst van je bedrijf. Als je structureel verlies lijdt of al leen weinig winst maakt, kan de Be lastingdienst oordelen dat het echte ondernemerschap ontbreekt. Ook neemt de dienst de mate van zelfstandigheid onder de loep. Als anderen bepalen hoe jij je werkzaam heden uitvoert, ontbreekt de zelf standigheid en is er volgens de Belas- Als zelfstandig ondernemer mag je je AOW-premie van je inkomsten aftrekken tingdienst geen sprake van een on derneming. Daarnaast wordt gelet op het aantal opdrachtgevers. Als je bijvoorbeeld over een heel jaar maar één klant hebt, dan kan de Belastingdienst dat beschouwen als loondienst. Omdat duidelijke regels hierover ontbreken, wordt vaak aangeraden om minimaal drie opdrachtgevers te hebben. Daar van mag je maximaal 70 procent van je werkbare uren aan je grootste klant besteden. De rest van je tijd dien je te werken voor je overige klanten. Controleren of je als ondernemer aan de eisen voldoet, doe je met de Ondernemerscheck van de Belas tingdienst (belastingdienst.nl/on- dernemerscheck). 2 Zet een fors deel van je inkomsten opzij Een werknemer in vaste dienst krijgt een netto salaris. Dat betekent dat de werkgever de loonbelasting al heeft ingehouden. Als zzp'er ontvang je je inkomsten bruto. De Belastingdienst heeft nog recht op een deel van dat geld. Reserveer daarom een deel van je inkomen om aan je belastingver plichtingen te kunnen voldoen. In de regel is het advies om een derde van je omzet opzij te zetten. Daarmee zit je veilig en houd je soms nog wat over. 3 Let op alle aftrekmogelijkheden Wie door de belastingdienst als on dernemer wordt gezien, komt in aan merking voor de zelfstandigenaf trek van 7.280 euro. Voor wie al AOW ontvangt is dat de helft: 3.640 euro. Hierdoor valt het uiteindelijke bedrag waarover je belasting betaalt aanzienlijk lager uit. Voorwaarde is wel dat je voldoet aan het fiscale urencriterium van de Belasting dienst: 1225 gewerkte uren als onder nemer. Daaronder vallen ook niet- productieve uren, zoals tijd die je be- VRAGEN& REACTIES 'Risicohond' Kosten bij de dierenarts woensdag 8 februari 2017 Kaj van Arkel, financieel journalist Aan de slag als zzp'er De dierenverzekering was vorige week het onderwerp. Hier enkele reacties. Rina Lancee wijst erop dat bij het aanvragen van een verzeke ring niet iedere hondensoort wordt geaccepteerd. Haar Franse bulldog valt bij haar verzekeraar in de categorie 'risicohonden'. 'Mijn eerste Franse bulldog was bij de HEMA verzekerd toen die regel nog niet van kracht was. Toen hij was overleden en ik mijn nieuwe hond van hetzelfde ras wilde aanmelden, was de reactie dat dat niet meer mogelijk is.' Antwoord: Er is inderdaad een aantal rassen waar je geen die renverzekering voor af kunt slui ten. Die rassen vermeldt de HEMA op de website. De voor naamste reden is de wijze waarop deze honden worden gefokt. Er treden daardoor bovengemiddeld vaak ziektekosten op waar niet tegen te verzekeren is zonder daarvoor absurde premies te re kenen, stelt de Hema. Die kan de shar pei, Engelse en de Franse bulldog niet verzekeren. Ook een verzekering voor volwassen hon den zwaarder dan 55 kilo is niet mogelijk. Overigens vormt de HEMA geen uitzondering. Bij elke dierenverze kering gelden uitsluitingen. Een specialist als Petplan meldt op de website dat sinds 2015 geen ver zekering wordt geaccepteerd voor Engelse, Franse en Victorian bulldogs en kruisingen van dit ras. Dat heeft geen invloed op be staande polissen. Wellicht is het voor de lezer ook interessant om inzicht te krijgen in de kosten bij de dierenarts, stelt Herman Aa. Herman Aa is zelf dierenarts en schreef een periodieke dierenru- briek in de krant. Zijn artikelen en adviezen zijn te vinden op dieren- artsonline.nl. In het artikel 'Dierenarts duur?' zet hij bijvoorbeeld uiteen waaruit de tarieven van dierenartsen zijn op gebouwd. Naast de koop of huur van het pand waarin de praktijk huist, zijn dat onder meer de ver plichte verzekeringen waarmee de dierenarts zelf te maken krijgt, de kosten van het personeel en de aanwezige apparatuur. Door ont wikkelingen in de veterinaire zorg zijn veel middelen en methoden beschikbaar die qua kosten en dus tarieven niet onder doen voor huisartsen en ziekenhuizen. -Rob Nijman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46