2 3 mm 3 tm 1 Total SOS ijskrabber Carpoint Ice scraper Hema ijskrabber baht per kilo rijst (0,37 euro) in plaats van 10 baht, de reguliere marktprijs. Bovendien krijgen de boeren een Fairtrade-premie van 870 baht (23 euro) per ton rijst. Die premie kun nen ze investeren in trainingen, maar ook in andere gewassen, rubberbo men en visvijvers, om niet alleen van rijstproductie afhankelijk te zijn. Daarnaast verzorgt de OJRPG een pensioenfonds voor de boeren en kan elk lid via een lening een buffel ko pen om het land te bewerken en in komsten te genereren. „Van de mest van de buffels wordt bio-compost ge maakt voor de rijstteelt", legt Gosala- wat uit. „En de buffels eten van het land van de boer. Het is een cyclus." Voorouders Zo ook bij rijstboer Teerawat Phantu- mas (42), die in het bestuur zit van de OJRPG en al vijftien jaar biologische, Fairtrade jasmijnrijst verbouwt. Hij woont met een familie van zeven op een boerderij nabij Ubon. Een deel van zijn oogst heeft hij al binnen ge haald. Het dorsen doet Teerawat door 'boeketjes' van rijststengels te gen een houten plank te slaan, zodat de korrels op een berg belanden. Om de rijst te zegenen heeft hij een ou derling uit het dorp uitgenodigd. „Met de biologische landbouw gaan we weer terug naar de basis", zegt Teerawat. „We produceren rijst zoals onze voorouders dat deden." Na het oogsten en het dorsen komt de rijst bij de 'molen' terecht, vertelt PFA-oprichter Gosalawat. Hij geeft een rondleiding. In de loods, ter grootte van een voetbalveld, staat een enorme machine die met veel kabaal rijst verwerkt. „Hier worden de korrels van hun kaf ontdaan", legt Gosalawat uit. Wat overblijft is bruine rijst, beter bekend als zilver vliesrijst. Voordat het op transport gaat, vin den nog controles plaats. Een inspec- We produceren weer rijst zoals onze voorouders dat deden teur van het internationale controle- bedrijf Intertek kijkt naar de vochtig heid, de lengte en kleur van de kor rels, hoe 'oud' de rijst is, hoeveel pro cent gebroken is en of het wel echte jasmijnrijst is. Voor die laatste test neemt hij een 'monster' met precies 100 rijstkorrels die hij 16 minuten kookt. Vervolgens verspreidt hij de korrels met een pin cet op een stukje plasticfolie en drukt de korrels plat. Aan de textuur en witte streepjes in de korrels kan hij zien of het echte jasmijnrijst is. Dat is een spannend moment. Van de honderd korrels blijken twee geen echte jasmijnrijst te zijn. „Maximaal vier procent mag afwijken", zegt Go salawat. „Geslaagd dus." Supermarkten Na de controles wordt de rijst ver scheept en in Nederland in rijstfa- brieken 'gepolijst' en verpakt. Daarbij slingeren machines de korrels zo WEETJES 11 gram per dag hard rond dat die hun vliesje verlie zen. Zo komt het uiteindelijk als witte jasmijnrijst in de schappen. Veel supermarkten in Nederland zijn afgelopen jaren overgestapt op biologische en Fairtrade rijst. Zo kun je Fair Trade Pandanrijst kopen bij Deen, Deka, Emté, Hoogvliet, Jumbo, MCD, Spar en Vomar. Supermarkten PLUS, Lidl en Aldi verkopen de Fair trade pandanrijst ook onder hun huismerk. PLUS maakte in oktober de over stap naar de pandanrijst van de Thaise PFA en Fairtrade basmatirijst uit India. „Wij vinden het belangrijk dat de consument automatisch een verantwoorde keuze maakt", zegt Debbie Huisman, specialist maat schappelijk verantwoord onderne men bij PLUS. „Na bananen, ananas sen, koffie, thee en sinaasappelsap onder het huismerk zijn de basmati- en pandanrijst een mooie volgende stap." woensdag 8 februari 2017 GO auto-expert van de Consumentenbond het snelst door de motor te starten en warme lucht op de voorruit te richten. Met de zonnekleppen omlaag, zodat de lucht niet wegstroomt. Heeft je auto naast achterruitverwarming ook elektrische voor- ruitverwarming, dan is dat helemaal handig. Giet nooit heet water over een bevroren ruit! —Bart Rost Vanaf €3,95 bij Total Ligt goed in de hand door de anti-slip handgreep. Heeft geen wisser. Vanaf €3,00 bij sing krabt ijs goed weg. Halfords Handvat is te kort en Scherp blad van mes- hard met ribbels. Vanaf €3,00 bij Hema Handen beschermd door handschoen. Blad is niet helemaal recht waardoor er sporen van ijs achter blijven. o co z> in z O O z O cc co - v >A*Vh V 44 —Teerawat Phantumas, rijstboer Wereldwijd eten we ge middeld 235 gram rijst per persoon per dag. In Azië staat het drie keer per dag op het menu. In Nederland eten we gemiddeld maar 11 gram per dag. China is de grootste producent én consument van rijst. Thailand was tot voor kort de grootste ex porteur, maar India is Thai land nu voorbijgestreefd. Ook Vietnam en de VS zijn grote rijstproducenten. Het produceren van rijst belast het milieu meer dan aardappelen en pasta, maar minder dan vlees. De rijstteelt is naar schatting verantwoordelijk voor een vijfde van alle methaanuitstoot in de we reld. Methaan draagt bij aan het broeikaseffect. Rijst bevat veel koolhy draten, B-vitamines en mineralen. Zilvervlies is gezonder dan witte rijst, omdat het veel vezels bevat. Alleen jasmijnrijst uit Thailand mag pandanrijst worden genoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43