De waarde van merkkleding 44 Simpele krabber is het beste <D O 2 ROLAND DUONG Rijst (2, slot) De jasmijn rijst die we in Nederland eten, komt uit Thailand. Door de lage opbrengst en wanbeleid leeft het gros van de rijstboeren in armoede. Maar de teelt van biologische rijst kan het tij doen keren. Column Is merkkleding beter dan de goedkope kleding van Zara of H&M? Hangt ervan af: gaat het om kwaliteit of om verantwoorde productie? De katoenketen is zo ondoorzichtig verweven met al lerlei mensonterende praktijken, van kinderarbeid tot ziekmakend pesticidengebruik, dat aan alle kle ding van gangbare katoen een luchtje kan zitten. Duur merk of goedkope keten maakt niet uit. Biokatoen is dan een betere keuze, voor milieu en boer. En bij biokatoen is de kans ook groter dat de werkers in het naaiatelier beter betaald krijgen. Gaan we verder over de kwaliteit van de kle ding, wie wint er dan? Duur of goedkoop? Enkele jaren geleden bezocht ik regelmatig winkels van Zara en H&M. Ik was me nog niet bewust van de vele misstanden in de textiel en reisde door heel Europa om tv-reportages te maken. In Polen of Kroatië, vaak filmend in de mooie stadscentra, sloop ik tijdens filmpauze de plaatselijke Zara of H&M binnen voor wat broodnodige verse kleding. Kostte me daar geen tijd en het bespaarde me een dag winkelen. Hardwerkend met jonge dochter had ik in Ne derland geen tijd om winkelstraten af te struinen voor mijn kloffie. Ik was positief verrast over de pasvorm, maar tegelijkertijd verbijsterd over de kwaliteit van het goedkope textiel. Je hoeft er maar naar te kijken en er valt een gat in. Later leerde ik dat je textiel kan inko pen op hoeveel was beurten het kledingstuk aan kan. Bij goedkope ketens kopen ze vast in op een minimale hoe veelheid wasbeurten. Hetzelfde kan ik niet zeggen van merkkle ding. Voor mijn tijd als hardwerkende vader vond ik altijd wel een paar dagen om in Nederland in de uitverkoop toe te slaan. Uitverkoopjes van Hugo, Paul Smith, Drykorn hangen nog steeds naar tevredenheid in mijn niet al te grote kleding kast. T-shirts van G-Star: stevig! Onverantwoord? Wellicht, maar de kwaliteit is zo goed dat ik bij voorbeeld jarenlang geen jasje heb hoeven kopen. Dat is ook wat waard. Ook haalde ik mijn neus niet op voor een pantalon uit de wijlen V&D, want ik vond de kwaliteit en pasvorm van V&D huis merken echt prima. Geen echte merkkleding, maar ook niet de bodemprijs. Wat een verschil met de kleding van de prijs brekers! Ik heb een colbertje van Zara, wat een vod vergeleken met de jasjes van de 'merken', dat kun je echt niet met elkaar vergelijken. De merk sceptici hebben wel op één punt gelijk. Spijker broekfabrikanten uit lagelonenlanden produceren vaak tegelijk voor prijsvechters en dure merken. De goedkope spijkerbroek kost tien dollar inkoop, de merkbroek een dollar meer. De dure wordt in Nederland verkocht voor minimaal honderdtwin tig euro, de goedkope voor veertig piek. Maar zelfs experts kunnen het verschil in kwaliteit niet zien. Heb ik dan zo een goedkope denim? Eh nee. Ik heb een peperdure, merkspijkerbroek. Formidabele pasvorm! Made in the USA. Ik wil namelijk dat wij in het westen ook weer kleren gaan maken. Daar wil ik best voor betalen. Merkkleding hangt nog steeds naar tevredenheid in mijn kast PRIJSPEIL TEST 1,2,3 €22,90 €63,99 ond de noordoos telijke stad Ubon Ratchathani strek ken de rijstvelden zich uit over een vlak landschap, zover je kunt kij ken. Kilometers goudgele sprietjes groeien er, met hier en daar een palmboom. Hoewel het land nog treurt om de dood van koning Bhu- mibol, gaat voor de gewone Thai het leven verder. Het is oogsttijd en de felle zon en temperaturen van boven de dertig graden maken het werk op het land zwaar. Bij Champi Bokhong (52) lopen de zweetdruppels over haar voor hoofd. Met rieten hoed op, zwarte laarzen aan en een sikkel in haar hand staat ze tot haar middel in een rijstveld. Bokhong is tien jaar geleden overgestapt op biologische Fairtrade rijst. Beter voor haar ge zondheid, die van de consu ment, het milieu en vooral: haar inkomen. „Voorheen gebruikte ik chemicaliën en had ik hoge schulden. De opbrengst van mijn rijst was lager dan de productiekosten. Sinds ik ben overgestapt op organische landbouw zijn de productiekosten gehalveerd en verdien ik genoeg om met mijn fa milie van te leven." Bodemprijs Ongeveer 40 procent van de bevol king van Thailand, na India de groot ste rijstexporteur ter wereld, werkt in de rijstproductie. Mede door wanbe leid van de Thaise overheid heeft de marktprijs van rijst na jaren van stag natie de bodem bereikt: in tien jaar was de prijs nog nooit zo laag. Veel boeren leven daardoor in armoede. Het merendeel gebruikt chemische meststoffen en pesticiden, die ze te gen hoge prijzen bij grote bedrijven kopen. Door leningen en oplopende rentes raken ze in de schulden. Bo vendien zijn de productiekosten vaak hoger dan de inkomsten. Steeds meer rijstboeren maken daarom de overstap naar het verbou wen van biologische jasmijnrijst, ook wel bekend als pandanrijst. Volgens cijfers van de non-profit organisatie Greennet groeide de Thaise markt voor biologische rijst in 2016 met 28 procent. Coöperatie Rijstboer Bokhong is aangesloten bij de Orga nic Jasmine Rice Produ cer Group (OJRPG), een coöperatie met inmiddels ruim 700 leden. De coöpera tie werkt samen met de Progres sive Farmer Association (PFA), een organisatie die Montri Gosalawat al in 2986 oprichtte om kleine Thaise rijstboeren te helpen. „Organische rijst is de redding voor Thaise boe ren", vertelt de 76-jarige Gosalawat. „Samen hebben we een sterkere on derhandelingspositie om een hogere prijs te krijgen." De coöperatie heeft al jaren het Fairtrade-certificaat. Boeren die aan gesloten zijn bij PFA krijgen een mi nimumprijs van circa 14,4 Thaise rif, (<y v 4,s woensdag 8 februari 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl GO Op de lange latten of de smalle ijzers, we winteren nog even door. Craft Active Extreme 2.0 XL Sportbeer.nl €34,90 Wehkamp.nl €39,95 Bol.com €39,99 Barts Haakon Bijenkorf €17,99 DeWitSchijndel.nl Sport200 €24,99 Simmer Mohawk Clear Blue Bol.com €63,99 Coolblue.nl Bever.nl €79,95 Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van ijskrabbers. Rijden met te veel ijs op de ruiten kan een dure grap zijn. De boete kan oplopen tot maar liefst 230 euro. Terecht, want het is levensgevaarlijk om zonder fatsoenlijk zicht achter het stuur te kruipen. Het krabben van de be vroren ruiten is de een voudige oplossing. De Consumentenbond testte het 'topje van de ijskrabberberg'. Hoe ziet de perfecte krabber er uit? Hij moet lekker in Biorijst redt boer Steven Musch de hand liggen en een blad hebben om het ijs goed mee weg te krab ben. Een wisser om het gekrabde ijs te verwij deren is ook handig. In de praktijk blijkt het toch niet zo eenvoudig. De ene keer is het handvat te kort, dan weer te lang, wat opber gen lastig maakt. Van sommige wissers is het blad niet helemaal recht waardoor sporen van ijs achterblijven. Het ijs verdwijnt volgens de l»V 'CV! A Net als vroeger: Thaise boeren varen wel bij biologische rijstteelt. FOTO ERNIE ENKELAAR ■o O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42