Zeeland presenteert zich opfruitbeursin Berlijn Gevonden munt blijkt nog kostbaarder mm Oude' techniek in tunnel vernieuwd Zeeuws-Vlaamse leerlingen de dupe in herfstvakantie 4 Leerlingen van scholen in Zeeuws- Vlaanderen hebben dit jaar een week later herfstvakantie dan kinderen in de rest van Zeeland. De oorzaak is een communicatie fout. Bij Zeeuws-Vlaamse basis scholen ontstond enkele maanden geleden verwarring over de week waarin de herfstvakantie plaats zou moeten vinden. Toen dat ontdekt werd, hadden sommige scholen al met de medezeggenschapsraad overlegd en de periode al op de website gecommuniceerd. Daarom kon de vakantieperiode niet meer teruggedraaid worden. Basisscho len gingen daarop om de tafel om de periode voor Zeeuws-Vlaande- ren gelijk te trekken. Het gevolg: alle Zeeuws-Vlaamse scholen heb ben herfstvakantie van 23 tot en met 27 oktober. De rest van Zeeland is een week eerder vrij. Advies De Zeeuwse scholen hadden juist afgesproken dat de vakanties in de hele provincie op elkaar afge stemd zouden worden. Een com missie waarin het hele onderwijs vertegenwoordigd is, geeft ruim van te voren een advies over de va kantieperiodes. Scholen volgen dat advies bijna altijd op. Salomonsoordeel „Het advies over de periode van de herfstvakantie is tussentijds ge wijzigd. Ik heb geen idee hoe dat fout heeft kunnen lopen", zegt Le- vien Hamelink, bestuurder van de Zeeuws-Vlaamse scholenkoepel ProBaz. „Ik vind het een beetje gê nant om eerlijk te zijn. Ik hoop dat het een eenmalige situatie is." Rector Piet de Witte van het Rey- naertcollege in Hulst is al helemaal niet blij. De middelbare scholen ontdekten de onduidelijkheid pas laat en voelden zich toen genood zaakt de basisscholen in de regio te volgen. „We moesten een Salo monsoordeel vellen: zouden we meegaan met de basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen, of met de scholen in de rest van Zeeland? We hebben ervoor gekozen om de scholen in Zeeuws-Vlaanderen te Ik vind het een beetje gênant om eerlijk te zijn. Ik hoop dat het een eenmalige situatie is volgen, want die zijn toch het be langrijkst voor ons, omdat er broer tjes en zusjes van leerlingen op zit ten. Dit is allemaal heel slordig ge lopen. De communicatie is niet goed gegaan. We hebben meteen afspraken gemaakt, om dit soort misverstanden volgend jaar te voorkomen." Provincie Volgens Gerard Langeraert, voor zitter van de Coöperatie Primair Onderwijs Zeeland, waar bijna alle Zeeuwse scholen in vertegenwoor digd zijn, is de verwarring ontstaan doordat de provincie ook met een advies over de schoolvakantie op de proppen kwam. Dat week af van de provinciale commissie van scholen. „Het is heel ongelukkig gelopen. Ik hoop dat het volgend jaar beter loopt, want het uiteen lopen van vakanties levert problemen op. Er zijn altijd ouders met kinderen op scholen aan de overkant, of op het mbo." Algemeen directeur Harald Schoenmakers van de NV Wester scheldetunnel en Jan Willemsen, voorzitter van de Raad van Bestuur van onderhoudsaannemer Wester scheldetunnel Maintenance, gaven met de onthulling van het bouw bord de officiële aftrap van de 18 miljoen euro vergende renovatie. Die verloopt in fasen en duurt tot eind 2018. De elektronica in de tunnel is veertien jaar oud. In de digitale we reld is dat hoogbejaard. Nieuwe technische installaties zullen de veiligheid voor tunnelgebruikers verder verhogen. Het gaat om heel veel verschillende apparatuur. Zo als een betere stilstandsdetectie. Om de 300 meter is er straks een detectielus, zodat afwijkend ver keersgedrag - bijvoorbeeld een stil vallende auto - sneller kan worden Nieuwe technische installaties zullen de veiligheid verder verhogen waargenomen. Nieuwe Full-HD camera's kunnen 360 graden draaien, waardoor er vanuit alle hoeken beter zicht is op wat er in de tunnel gebeurt. Er komen nieuwe signaalborden, die twee keer zo groot zijn als de oude en beter ver licht. Het communicatiesysteem van de hulpdiensten - C2000 - wordt vernieuwd. De intercoms in de hulpposten worden ook vervan gen door toestellen die het achter grondgeluid beter wegfilteren. Er komen meer radiozenders be schikbaar en Digital Audio Broad- cast-ontvangst (DAB) wordt geïn troduceerd, waardoor je onder de Westerschelde Radiot en Omroep Zeeland kunt ontvangen. Ook de zichtmeting in de tunnel, bij rook door pech of brand, wordt ver nieuwd. Automatisch gaat er een seintje naar de tunneloperator die de ventilatoren kan inschake len. Ook alle besturingscomputers, netwerken, glasvezelverbindingen (en bedieningssystemen worden vernieuwd. De systemen worden naast de bestaande opgebouwd en getest. Het werk wordt zoveel mogelijk 's nachts gedaan. Eind dit jaar is een aantal nachten één tunnelbuis be schikbaar. TERNEUZEN Zeeland is net als vorig jaar met een eigen pavil joen present op de Fruit Logistica in Berlijn, die vandaag begint en tot en met vrijdag loopt. Havenbedrijf Zeeland Sea ports biedt in het paviljoen on derdak aan een aantal food- en lo gistieke bedrijven, waar onder Adantra, Kloosterboer, MSP Onions, United Fresh en Da- comex. Doel is de Zeeuwse havens te promoten als de beste West-Euro- pese plek voor teelt, verwerking, verpakking, opslag en wereld wijde distributie van groenten, fruit en fruitsappen. Ook Invest in Zeeland staat op de Fruit Logis tica, die als de belangrijkste beurs voor voedsel en logistiek wordt gezien. Steeds meer fruit en ander voedsel wordt met koelcontainers vervoerd. Vlissingen is de laatste jaren gegroeid als fruithaven, on der meer omdat Chiquita zijn ba- nanentrafiek verkaste van Ant werpen naar Zeeland. De concur rentie tussen havens is echter bik kelhard. Zo haalde de Belgian New Fruit Wharf in Antwerpen recent een bananencontract bin nen. Het zeldzame exemplaar, een Sint-Jansgoudgul- den die in de zestiende eeuw is geslagen voor edelman Hendrik van Brederode, is voor 25.000 euro geveild. Dat is tweeënhalf keer meer dan de aanvankelijk geschatte waarde. De koper is een Ameri kaanse verzamelaar met Neder landse wortels. Van Schaik, huisarts in Vlissingen, vond de munt al in april vorig jaar. Snel werd duidelijk dat het om een zeer speciaal muntje ging, waarvan slechts een ander exem plaar bekend is. Dat is in bezit van de Nederlandsche Bank, die er ooit 16.000 gulden voor neertelde. De door van Schaik gevonden goudgulden, ongeveer ter grootte van een duimnagel, is echter voor zien van een Zeeuws leeuwtje. Dat het muntje en dus de op brengst nu weer in de belangstel ling staat, komt volgens Van Schaik door activiteiten rondom edelman Van Brederode en diens kas teel Batestein. Van Schaik loopt al sinds zijn jeugd rond met de metaaldetector. Samen met anderen zoekt hij vaker in de buurt van de Brabantse plaats, een gebied waar de Tach tigjarige Oorlog heeft gewoed. Van Schaik heeft geen spijt dat hij het muntje heeft verkocht. „Het is niet iets wat je graag in huis wil hebben", doelt hij op het risico van diefstal. Het geld wat hij met zijn vondst heeft verdiend, is voor de opleidingen van zijn kinderen. A Jan Willemsen (I) en Harald Schoenmakers onthullen het informatiepaneel, foto lex de meester woensdag 8 februari 2017 PC Foutje: een week later vakantie Cornelleke Blok Vlissingen - Levien Hamelink, bestuurder van de Zeeuws-Vlaamse scholenkoepel ProBaz De 800 ballonnen gingen met het oog op schone polders niet de lucht in. Ze bleven vastge knoopt aan het bouwbord dat de vernieuwing van alle elektronica in de Westerscheldetunnel aan kondigt. Frank Balkenende Borssele Een gouden munt die Goese- naar Hilderik van Schaik met zijn metaaldetector vond in de buurt van Waalwijk, blijkt waar devoller dan gedacht. Luc Oggel Goes 1 cj rJ - ;\V Werken aan de toekomst Gereed medio 2018 WESTERSCHELDE TUNNEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30