'Het is helpen en snel weer wegwezen' Het is steeds meer topsport geworden II 'Blij dat klokkenluiders hun werk deden' 3 Emmy de Geringel verblijft tijdelijk op de revalidatie- afdeling van Ter Reede. Ze heeft zeker waardering voor de medewerkers van het verpleeg huis, die met veel inzet hun da gelijkse werk doen. Maar tegelij kertijd ervaart ze dat het binnen de instelling niet allemaal soe peitjes verloopt. De oorzaak is helder, zegt ze. „Ze zijn gewoon met te weinig mensen. Als je bij voorbeeld naar het toilet moet, kan het daardoor best wel lang duren voordat er iemand komt helpen." Het sociale contact houdt noodgedwongen ook niet over. Als je naar het toilet moet, kan het best wel lang duren voordat er iemand komt „Ik heb zelf gelukkig aanloop ge noeg, maar er zijn mensen die alleen zitten en wel verlegen zit ten om een praatje. Maar daar heeft het personeel helemaal geen tijd voor, want dan hoor je alweer dat piepje. Het is helpen en snel weer wegwezen." De Geringel vindt het ook zorgelijk dat medewerkers niet altijd precies weten waarvoor zij in Ter Reede verblijft en daar door bijvoorbeeld kiezen voor een verkeerde aanpak bij het uit bed helpen. „Ze hebben blijkbaar geen tijd om zich goed in het dossier in te lezen." Wat te doen met twee miljard? De medewerkers van Ter Reede in Vlissingen hoeven niet lang na te denken. „Dat geld moet naar de personele bezetting - dat is wel duidelijk", zegt ver pleegkundige Angelique Tijhuis. „Wat we hard nodig hebben is meer mensen op de werkvloer, meer toezicht en meer aandacht voor de mensen." De zorg die zij moeten bieden is steeds zwaarder en complexer geworden, terwijl het aantal medewerkers is afgenomen. „We leveren de basiszorg, maar we zouden veel meer willen doen voor de bewoners. Voor extra dingen is bijna geen tijd. Het gaat vooral om individuele aandacht: een spelle tje doen, met hen naar buiten gaan, even bij iemand gaan zitten en laten vertellen over wat hem bezighoudt of over vroeger." Niels van Oosten zou daarnaast investe ren in de aanschaf van ergonomische mid delen, waardoor het werk minder zwaar wordt. Hij wijst er ook op dat één verzor gende vaak een groot deel van de dag ver antwoordelijk is voor een groep van acht be woners. „En dan moet je ook nog koken, medicatie geven, mensen naar bed helpen en de administratie doen." „Je kunt onveilige situaties krijgen, als je bijvoorbeeld aan het koken bent en er moet iemand naar het toilet", vult zijn collega José de Punder aan. „Laatst waren we met z'n tweeën in een woning, doordat een schoondochter een hele dag aanwezig was. Het gaf zo'n rust dat er iemand was die een oogje in het zeil kon houden." We leveren de basiszorg, maar we zouden veel meer willen doen voor de bewoners „We moeten de grenzen steeds verleggen, doordat de zorg complexer wordt", zegt teamleider Ellen van Iwaarden. „Zorg is steeds meer topsport geworden. Een paar jaar geleden had je twee mensen op een groep van tien, elf bewoners voor wie je een tillift nodig had. Nu zijn dat er soms acht. Maar het personeel is er niet op aangepast." „De ruimte voor wat extra aandacht ont breekt en dat gaat je aan het hart", zegt Van Iwaarden. „We moeten constateren dat we er niet alles kunnen uithalen wat erin zit, maar het blijft een mooi vak. Je merkt dat cliënten en bewoners heel dankbaar zijn. Daar doe je het toch voor." Dit verkennende onderzoek naar het functioneren van directeur Gerrie Ruijs was voor het VRZ-be- stuur reden het bureau Twynstra Gudde aan het werk te zetten om de VRZ grondig door te lichten. De VRZ gaat onder meer over brand weer, meldkamer en de grootscha lige hulpverlening bij rampen. Het bestuur wordt gevormd door de dertien burgemeesters. Lonink gaf met zijn uitgesproken erkenning van de rol van de klok kenluiders gehoor aan een oproep van Letty Demmers, de oud-burge meester van Vlissingen die met haar collega Jan Huisman, toenma lig burgemeester van Reimerswaal, het verkennende onderzoek begin vorig jaar uitvoerde. „Het rapport is een bevestiging van hun verhalen waarin ze zaken aan de kaak stel den", reageerde Letty Demmers vo rige week op het rapport van Twyn stra Gudde. Ze voegde daaraan toe dat de klokkenluiders hiervoor er kenning verdienen. Tijdens een informatieavond in het stadskantoor in Middelburg schetste voorzitter Lonink het ver loop van de roerige eerste helft van 2016. „Een enerverende en voor een Toen het rapport naar buiten kwam heb ik heel fel gereageerd, misschien wel te fel aantal mensen ook pijnlijke tijd." Een periode die begon met het in stellen van de commissie-Dem- mers tot het uitlekken van het rap port en het toen nog tijdelijk terug treden van de directeur. „Toen het rapport naar buiten kwam heb ik buitengewoon fel gereageerd, mis schien wel te fel", aldus Lonink. Ook had, achteraf gezien, de infor matie aan de gemeenteraden beter gekund. Maar Lonink vroeg er tege lijk begrip voor dat het lastig lave ren was tussen de benodigde ver trouwelijkheid en openheid. Lonink sprak gisteren in het hol van de leeuw. Een meerderheid van de Middelburgse gemeenteraad liet vorig week weten Lonink niet meer te willen als voorzitter van de vei ligheidsregio. Andere gemeentera den wachten met een oordeel tot na de informatieavonden die door de VRZ zijn georganiseerd. Lonink zei dat plaatsvervangend directeur Elie van Strien ook na t mei betrokken blijft bij de VRZ om bij te dragen aan de verbetering van de organisatie. Van Strien, onder meer oud-commandant van de brandweer in Amsterdam, nam af gelopen zomer het stokje van Ruijs over. Tijdens het proces staat het garanderen van de veiligheid van de burger bovenaan de lijst staan, stelde Van Strien zijn gehoor ge rust. De veiligheidsregio heeft drie bij eenkomsten belegd om raadsleden en andere belangstellenden te in formeren over de uitkomsten van het rapport Twynstra Gudde. Na Middelburg gebeurt dit in Kapelle (13 februari, gemeentehuis) en Ter- neuzen (14 februari, stadhuis), tel kens om 20.00 uur. Donderdag wordt voorafgaand aan een inge laste raadsvergadering ook nog in Zierikzee tekst en uitleg gegeven. woensdag 8 februari 2017 wel erg karig in de zorg -Emmy de Geringel, cliënt -Angelique Tijhuis A Niels van Oosten, verpleegkundige A Angelique Tijhuis, verpleegkundige A Ellen van Iwaarden, teamleider VRZ-Voorzitter Jan Lonink heeft dinsdagavond in Middelburg ge zegd 'blij te zijn dat de klokken luiders binnen de Veiligheidsre gio Zeeland aan de bel hebben getrokken'. De meldingen van de klokkenluiders waren aanleiding voor het instellen van de com- missie-Demmers. Theo Giele Middelburg -Jan Lonink, voorzitter VRZ A José de Punder, verzorgende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29