De meest miskende Tourwinnaar ooit 24 SCHAATSEN WK AFSTANDEN De schaatsers zijn neergestreken in Gangneung, volgend jaar olympisch gastheer. Daarmee gaan de gedachten onherroepelijk vooruit. „Het succes van Sotsji gaat niet meer gebeuren." Roger Walkowiak 1927-2017 Waar ter wereld er ook wordt ge schaatst, één ding is zeker: de ouders van Ireen Wüst zijn erbij. Ook in Gangneung, de Zuid-Koreaanse kust plaats achter het bergstadje Pyeong- chang, hebben ze een motelletje ge vonden. Op vijf minuten van de schaatsbaan. Daar waar hun dochter volgend jaar iets unieks wil presteren: op de vierde achtereenvolgende Olympische Spelen goud winnen. Dat pa en ma zo dicht bij de Gang neung Oval zitten, heeft als bijko mend voordeel dat Wüst er na de trai ning een hazenslaapje kan doen. Haar eigen hotel ligt namelijk op drie kwar tier rijden, in Samcheok. „Vandaag was ik daardoor vier uur weg voor een half uurtje schaatsen. Dat is eigenlijk te veel", zegt ze in het moderne en luxueuze Sol Beach Resort, een enorm strandhotel dat uitkijkt over de Oost zee van Korea. „In die tijd kan je beter rusten." Wüst leeft voor titels, dus ook we reldtitels. Vanaf morgen heeft ze drie kansen: eerst de 3 kilometer, dan de 1500 meter en de ploegachtervolging. Maar nu ze in Gangneung is neerge streken, komt Wüst automatisch ook in olympische sferen. Zo maakt ze zich bijvoorbeeld al druk over in welk ap partement in welke toren van het olympisch dorp ze over een jaar slaapt. Naast een busterminal, zoals de laatste keer in Sotsji, wil ze nooit meer. Vier jaar geleden was Wüst vermoe- delijk op haar allerbest. Een jaar voor de Olympische Spelen werden in de Russische badplaats de WK afstanden verreden. Ze won drie keer goud en twee keer zilver. Een jaar later op de zelfde baan was het twee keer goud en drie keer zilver. Dat kunstje herhalen lijkt haast ondoenlijk. Wüst wil het kwartet van olympisch goud vol tooien, op een individuele afstand, welke is haar om het even. Stapje terug In breder verband ziet ze dat het Ne derlandse schaatsen er sinds 2014 niet op vooruit is gegaan. Niet omdat de buitenlandse concurrentie zo veel sterker is geworden, denkt ze, wel om dat Nederland zelf een stapje terug heeft gedaan. „We hebben op bijna elke afstand een kanshebber op goud, nu op het WK en op de Spelen ongetwijfeld ook. Maar het is veel minder breed. Dat komt doordat commerciële ploegen als TVM en Corendon zijn weggeval len. Qua geld is het in het schaatsen hard achteruit gegaan en dat ga je mer ken. Ook al omdat de KNSB is gestopt met Jong Oranje, een verkeerde keuze in mijn ogen. We moeten niet ver baasd zijn als er een ommekeer komt, ergens de komende vier jaar." Het WK afstanden gaat de komende dagen meer vertellen over de interna tionale verhoudingen van nu. Al is dat geen keiharde graadmeter. Van 13 WK-medailles bij Sotsji 2013 ging Team Nederland naar 23 medailles in olympisch Sotsji 2014. Wüst: „Dat was iets unieks en zeer uitzonderlijk. Bij ons hing toen een heel positieve vibe in het team en bij andere landen juist niet. Amerika had trainingskampen verkeerd gepland en de foute pakken. Van dat soort dingen hebben wij opti maal geprofiteerd. Maar dat gaat niet nog eens gebeuren." Een Nederlandse '1-2-3' op de 500 meter bij de mannen lijkt nu ondenk baar. Dat maar één van de tien man nen zonder medaille terugkomt van de Spelen, zoals drie jaar geleden, eve neens. Met Sven Kramer, Kjeld Nuis, Jorien ter Mors en Wüst zelf gaan er zeker gouden medailles vallen. Maar het telraam hoeft er in Gangneung wellicht niet aan te pas te komen. Roger Walkowiak, Tourwinnaar van 1956, is overleden. De directie van de Tour de France had het liever an ders gezien, media namen hem niet serieus en ploegleiders wil den hem niet als winnaar. Net als de grote favorieten van dat jaar, onder wie Charly Gaul en Federico Baha- montes. Maar na ruim 124 uur koers, nadat de 22 etappes van de Tour in 1956 verreden waren, stond Roger Walkowiak (toen 29 jaar) in de gele trui in Parijs. De Fransman met Poolse roots, die geen enkele etappe won, is waarschijnlijk de meest miskende winnaar uit de Tourgeschiedenis. Zijn familie maakte gisteren be kend dat Walkowiak - die ook twee etappes won in de Vuelta - op 89-ja- rige leeftijd is overleden in een zie kenhuis in de buurt van Vichy. Hij was de oudste nog levende Tourwin naar, een eretitel die vanaf nu wordt gedragen door de Spanjaard Baha- montes. Walkowiak, die in 2956 reed voor een regionale ploeg, dankte zijn Tourzege aan een succesvolle ont snapping in de zevende etappe van Lorient naar Angers. De kopgroep van 31 renners finishte met een voor sprong van 18 minuten. Walkowiak nam de gele trui over, droeg die slechts een paar dagen, maar de Fransman pakte de leiding terug in de laatste Alpenrit. Vooraf hield niemand rekening met een zege van Walkowiak, ook hij zelf niet. „Ik reed voor de slechtste ploeg uit de wedstrijd en ik was niet eens kopman", vertelde hij vijfjaar geleden in een interview. Hij mag dan miskend zijn, vergeten wordt hij nooit. Walkowiak is een begrip geworden en zijn zege kwam bijvoorbeeld in 2006 weer uitgebreid ter sprake toen Oscar Pereiro de Tour won. Evenmin een aansprekende naam, ook niet vooraf als favoriet be stempeld. De Spanjaard kreeg de zege toebedeeld nadat kort na de Tour was gebleken dat Floyd Landis - in Parijs nog gehuldigd als geletruidrager - was betrapt op het gebruik van tes tosteron. Maar bovenal dankte Pe reiro de zege aan zijn aanvalslust in etappe 13, toen hij een half uur van zijn achterstand ongedaan maakte. Met een monsterontsnapping. Pre cies zoals Walkowiak 50 jaar eerder. woensdag 8 februari 2017 GO 'Sotsji was uitzonderlijk' Rik Spekenbrink Gangneung De Nederlandse schaatsploeg haalde bij de Olympische Spe len van Sotsji in 2014 liefst 23 me dailles. Voordien stond het record op 11 plakken, in 1998 in Nagano. Ireen Wüst op weg naar goud op de 3000 meter in Sotsji. Volgend jaar wil ze ook op haar vierde Spelen een afstand winnen, foto pim ras A De baan in Gangneung, waar het nu én volgend jaar moet gebeuren, fotosgetty Daan Hakkenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22