Vormer:'Ik ben blij dat iedereen zo positief is' wonder of onverantwoord? 23 dieptepunt in Den Haag Het enige dat nog ontbrak in het seizoen van ADO, was het ontslag van trainer Zeljko Petrovic. Dat kwam er gistermorgen. Als de spelers van AD O Den Haag de tunnel van het Kyocera Stadion uitkomen voor de training onder leiding van assistent Ekrem Kahya, nu interim-trainer, is Ruben Scha ken de verbazing nog altijd niet te boven. „Deze had ik echt niet zien aankomen", zegt de rechtsbuiten over de mededeling die de spelers groep zojuist heeft gekregen. Het ontslag van Zeljko Petrovic, dat door een groep boze suppor ters vrijdagavond na de nederlaag tegen Vitesse reeds werd geëist, hing feitelijk al langer in de lucht. Maar waarom er tot dinsdagmor gen is gewacht, terwijl aanstaande zaterdag het cruciale duel met Go Ahead Eagles op het programma staat, is voor iedereen een raadsel. „Ik dacht dat het over die wedstrijd heen getild zou worden", zegt aan voerder Aaron Meijers. „De club heeft kennelijk lang getwijfeld over deze beslissing." Meijers rekent nog op een speech waarin de ploeg op scherp gezet gaat worden als directeur Mattijs Manders, manager voet balzaken Jeffrey van As en trainer Petrovic de selectie eerder deze ochtend bijeenroepen. Verrast ho ren de spelers dat het einde oefe ning is voor de trainer, die geëmo tioneerd afscheid neemt. „Volgens mij had niemand dit verwacht", zegt Meijers. „Natuurlijk waren de resultaten niet goed, maar we wa ren aan het toewerken naar een belangrijke wedstrijd." Het is ADO ten voeten uit. In Den Haag gaat dit seizoen vrijwel niets zoals het zou moeten. De club is in een negatieve spiraal be land en rolt van het ene naar het andere dieptepunt. Zelfs ogen schijnlijk goed nieuws - eigenaar Wang Hui die onder dwang van de rechter 2,5 miljoen euro betaalt - is in de praktijk een fikse tegenvaller. Het vertrouwen dat we ons veilig zouden spelen onder Petrovic was er niet meer Want hoe komt ADO nu nog af van de Chinees, die iedereen in Den Haag kwijt wil? Van As, pas drie weken in dienst bij ADO, mag voor de camera's uitleggen waarom de club 'in goed overleg' met Petrovic breekt. Hij heeft het over 'een gezamenlijke beslissing'. Maar wel eentje waarin de raad van commissarissen - in de persoon van Martin Jol - een be langrijke rol heeft gespeeld. Dat kan ook niet anders, aangezien Van As zelf na de nederlaag tegen Vitesse nog riep dat Petrovic wat hem betreft meer tijd zou krijgen. En ook Manders zei dat de trainer nog een kans verdient, nu de geha vende selectie met vijf winterse versterkingen eindelijk weer een beetje op peil is gebracht. Het zijn teksten die een paar da gen en vele overlegsessies later niets meer waard blijken. „We hebben een weloverwogen besluit genomen", zegt Manders. „We denken dat er nü iets moet gebeu ren. Het vertrouwen dat we ons onder Petrovic veilig zouden spe len, was er niet meer." Dat vertrouwen heeft Petrovic bij een aantal mensen ook nooit gehad. Jol wilde Maurice Steijn voor dit seizoen als trainer en had zijn plannen, inclusief spelers die zouden komen, al helemaal rond toen Dick Advocaat zijn protégé Petrovic er bij Manders door drukte. Inschattingsfout Omdat de ADO-directeur toen nog een belangrijke rol voor Advo caat zag weggelegd, negeerde hij Jol. Een dure inschattingsfout, vooral ook omdat zijn beoogde ad viseur al snel vertrok naar Fener- bahqe en hij de nog betrekkelijk onervaren Petrovic aan zijn lot overliet bij een club die volledig in brand bleek te staan. In de winterstop gaf 'Petro' al aan dat hij nooit aan het karwei bij ADO was begonnen als hij had ge weten hoe beroerd de club ervoor stond. Na een flitsende start (tien punten uit de eerste vier wedstrij den) kreeg hij ADO niet meer aan de praat, al had dat ook te maken met de onevenwichtige selectie, waarin steeds meer spelers weg vielen met blessures. ,,'Petro' heeft op een heel moei lijke manier moeten samenwer ken", gaf Van As gisteren toe. „Hij heeft heel veel alleen moeten doen. Dat is ook een van de oorza ken dat we daar staan waar we nu staan. Het gevoel bij hem is dat hij vrij eenzaam is geweest in de afge lopen periode." Vormer: „Ik verwacht niet met de Gouden Schoen aan de haal te gaan, maar volgens de pers behoor ik wel tot de kanshebbers. Ik denk zelf dat José Izguierdo de topkan- didaat is. Ik ben benieuwd. Als speler van Roda JC won ik in 2011 al eens de Bronzen Schoen in de eredivisie. Toch een eer." „Dat is leuk om mee te maken. De stap naar Club Brugge is achteraf een geweldige keuze geweest. In Michel Preud'homme heb ik een trainer gevonden die mij veel ver trouwen geeft. In Brugge heb ik de landstitel en de beker gewonnen en hebben we Champions League gespeeld. Ik ben dus niet zomaar naar België gekomen. Maar nee, ik heb geen speech voorbereid. Als ik toch de Gouden Schoen win, weet ik precies wie ik moet bedanken." „Ach, daar heb ik een keer iets over gezegd. En dan staat er een vette kop op internet dat ik het ook alle maal niet snap. Mijn familie en vrienden beginnen er weieens over. En het zou mooi zijn als het ooit zover komt. Maar ik verwijt niemand iets. Ik ben er ook niet mee bezig. Ik ben wel blij dat ie dereen zo positiefis. Ik heb het ook wel anders meegemaakt." „Bij Feyenoord speelde ik weinig. Maar ook de middenvelders die na mij zijn aangetrokken, hebben het moeilijk, hè? Dat de club nu bo venaan staat, is geweldig. Ik heb bij Club Brugge ervaren hoe het is om naar een titel toe te leven. Natuur lijk komt er straks stress bij kijken. Maar Kuyt, Botteghin, Elia, El Ah- madi en Van der Heijden, die ra ken niet in de war meer hoor." „Daar gebeurt van alles. Er is in Kerkrade vaak gebrek aan geld ge weest. Dus is het goed als er een fi nancieel sterk iemand instapt. Al leen van al die nieuwelingen ken ik er nauwelijks één. Ik weet niet of dit de weg is, maar laten we ho pen van wel." de nachtmerrie van elke profvoet baller. De lijst met slachtoffers is enorm, vol met sterren als Ro- naldo (de Braziliaanse), Ruud van Nistelrooy, Giovanni van Bronck- horst en Kevin Strootman. En dus ook Milik, die vlak na zijn overtui gende start bij Napoli plots uit zijn roes werd gehaald. Of die enorme transfersom de druk heeft ver hoogd om snel te revalideren? Heijboer: „In de topsport wordt vaker aan succes op de korte ter mijn gedacht." Willem Janssen, aanvoerder van FC Utrecht, overkwam bij benade ring hetzelfde als Milik. Hij had zes maanden de tijd om weer vol ledig fit te worden. Na vier maan den, zoals de Pool nu, deed Janssen nog niet eens mee met de groeps trainingen. „Daarom sta ik echt te kijken van het geval Milik", zegt hij. „Ik wilde echt geen risico lo pen. Liever een maand langer her stellen dan straks langer aan de kant. De kans op recidive is name lijk groot. En ik kan je vertellen: zo'n eenzame periode wil je niet twee keer beleven." Janssen is verbaasd dat er blijk baar zoveel haast is bij de rentree van Milik. „Het is niet zo dat hij klaargestoomd moet worden voor het slot van de competitie ofzo. Ik kan me nog herinneren dat die Colombiaan Radamel Falcao te vergeefs echt het WK 2014 wilde halen, terwijl hij herstelde van de zelfde blessure. Dan neem je be wust een risico, maar wel voor een groot doel. Van mijn ploeggenoot Edson Braafheid, die ook in Italië voetbalde, weet ik dat de medische staf van die clubs het al snel goed vindt. Maar ik hoop natuurlijk dat het allemaal goed gaat met Milik." woensdag 8 februari 2017 PC ADO compleet Wietse Dijkstra Den Haag —Mattijs Manders Links: Zeljko Petrovic (r) met collega Henk Fraser. Rechts: Mattijs Manders (I) en Jeffrey van As. foto's vi images, pro shots Ruud Vormer (28) behoort in België tot de favorieten voor de Gouden Schoen, de prijs voor beste voetballer van het afgelo pen jaar. De Nederlandse mid denvelder van landskampioen Club Brugge moet vanavond af rekenen met onder meer ploeg genoten Hans Vanaken en José Izguierdo. Mikos Gouka Brugge Voetballer van het jaar in België. Dat zou wat zijn. In België zijn ze vol lof over de voetballer Ruud Vormer. Je maakt goals en pakt prijzen. De Belgische journalisten vra gen zich af waarom jij nooit bij Oranje zit. Want? En Roda JC? Arek Milik is blij om weer terug te zijn. fotoepa 119 119 dagen nadat hij gebles seerd raakte, zat Arek Milik af gelopen weekeinde alweer bij de wedstrijdselectie van Napoli. Ruud Vormer, sterspeler in België, foto proshots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21