Marjan Berk 15 13.000Syrische gevangenen doodgemarteld fiT1 Ik mag dan een oude sok zijn, dit is het cabaret dat ik bijWimKan leerde kennen Vannacht, om precies te zijn om vijf uur, zet ik de tv aan, om nog net op tijd schrijver Dimitri Verhulst bij de herhaling van De Wereld Draait Door te horen ver tellen dat hij Pippi Langkous, hel din uit het beroemde boek van Astrid Lindgren, helemaal niet zo'n voorbeeld van durf en on dernemingsgeest vind. Dimitri vertelt over het televi sieprogramma over de Europese literatuur, dat hij maakte aan de hand van de Gids voor de Wereld literatuur van de in augustus overleden Pieter Steinz. Deze Gids opent met dezelfde Pippi, die dient als metafoor van een zelf uitgevonden zelfstandig le ven. „Ik vind Pippi Langkous een trut!" zegt Dimitri. Hij vindt dat dit kleine meisje een bevoorrecht leventje leidt, ze woont in een groot huis en doet precies waar ze zin in heeft. hoor Dimitri ook nog iets zeggen over 'tegenwind uit je mond'. Dat beeld blijft bij mij hangen onder het tandenpoetsen. Tegenwind, breek me de bek niet open. Ik heb het gevoel dat de wereld wacht op de tegenwind tegen alle ang stig makende gebeurtenissen tij dens het bewind van meneer Trump. De eerste duidelijke te genwind komt van de rechter die al die mensen die op vliegvelden worden tegengehouden het 'Land van de Vrijheid' (tóch?) ge woon binnenlaat. Het woord voert mij ook terug in de tijd, ik ben 3 jaar of nog jon- ger. Ik sta op een Zeeuwse dijk. Het waait héél, héél hard. Mijn moeder neemt een foto van mij. Korte beentjes, witte sokken. Korte krullen die de wind voor mijn oren blaast. Er is dus beeld bij dat kinderge- voel dat ik nooit ben vergeten. Ik weet nog heel precies hoe ik met mijn rug leunde tegen die harde wind, een wonderlijk gevoel, een kinderlijke krachtmeting. Prettig, de wind blies mij niet omver! naar Zondag metLubach kijk. Ge woon, een man in een pak, alleen zijn piepkleine kuifje verwijst naar ironie. Geen maskerade, geen snorren en baarden. Ge woon, het woord doet zijn werk. Ik mag dan een ouwe sok zijn, dit is het cabaret dat ik leerde kennen in de drie jaar dat ik bij Wim Kan werkte. Ik deed daar in het voorprogramma waterdra- gerswerk, om na de pauze adem loos te kijken naar Wim Kan: hoe hij timede, hoe hij de zaal naar de totale lachkramp joeg. Om dan, aangekomen op het hoogtepunt van de orkaan, een kalmerend liedje in te zetten. Verbaal ge weld, met als ondersteuning een glas wijn en de enorme vellen papier op de grond, onzichtbaar voor het publiek, waarop hij met steekwoorden de lijn van het programma had weergegeven. In zijn programma's was altijd ruimte voor de actualiteit, het vaste bouwwerk was luchtig ge noeg om het laatste nieuws toe te voegen. In mijn hoofd kan ik nog steeds die licht neuzelende stem oproepen, hoe hij zijn grappen het doel in knalde. Hij wist onze taal effectief te gebruiken, vloe ken overbodig. Hoewel het nog een 'brave' tijd was, er kwam genoeg kritische tegenwind uit zijn mond. Zoals hij zelf zei„Je neemt er wat van méé!!" I Volgens de paar gevangenen die het martelkamp Saydnaya in Damascus hebben overleefd, was 'de dood er als lucht'. Omar Alshogre (21) zat negen maanden in het Syrische 'slachthuis'. Toen hij in 2015 in ruil voor een flinke som geld weer vrij kwam, leed hij aan tbc en woog hij nog maar 35 kilo. Zijn beulen had den er waarschijnlijk niet op gere kend dat hij het nog lang zou ma ken. Maar Alshogre krabbelde op en vluchtte naar Zweden. Met 30 andere overlevenden schetst Alshogre in een rapport van Amnesty International een gruwe lijk beeld van de 'officiële' martel kamer van het Syrische bewind. Voor het onderzoek gebruikte de organisatie 84 getuigenissen van betrokkenen en experts. Volgens Amnesty werden er sinds 2011, het begin van de opstand tegen president Basher al-Assad, ten minste 13.000 mensen doodge marteld of opgehangen. In haar rap port doet de mensenrechtenorgani satie verslag van de periode tussen 2011 en 2015. In die jaren executeert de militaire politie in Saydnaya elke week gemiddeld 20 tot 50 mensen, onder wie in ongenade gevallen naaste getrouwen van Assad. „Ach ter deze cijfers gaat een monstru euze campagne schuil", zegt Lynn Maalouf, onderzoeker van Amnesty in het regiokantoor Beiroet. „Met goedkeuring van het hoogste be stuursniveau." Hoewel de meest recente gege- Achter de cijfers gaat een monstrueuze campagne schuil vens van 2015 zijn, is er geen enkele reden om aan te nemen dat de moordmachine in Saydnaya zou zijn stopgezet, aldus Maalouf. Angst Ex-gevangene Hamid zal 'de trein' nooit meer vergeten. „Ze liepen met gebogen hoofd achter elkaar aan, op weg naar het slachthuis." Sommigen dachten nog dat ze op transport gingen naar een gevange nis met een milder regime, maar zij verruilden in Saydnaya slechts de cel voor de executieruimte. Een voormalige rechter zegt in het rap port: „Ze lieten ze daar 10 tot 15 mi nuten hangen. De jongeren stier ven niet, omdat ze te licht waren. Assistenten van de officieren trok ken hen naar beneden om hun nek te breken." Op een dag hoorde Alshogre dat hij aan de beurt was voor executie. De rechter van het militaire tribu naal vroeg hem hoeveel soldaten hij had gedood. Toen Alshogre zei 'geen', werd hij gespaard. Daarmee was hij een van de weinige 'geluk kigen'. In het nabijgelegen hospitaal Tishreen stelden artsen steevast de zelfde doodsoorzaak: hartfalen of ademhalingsstoornis. Daarna ver dwenen de gehangenen in een massagraf. De Syrische regering reageert niet op de beschuldigingen. Eerdere rapportages van onder meer Am nesty over marteling en executies werden afgedaan als 'propaganda'. Exclusieve Lezersreis i B 0 111 Een echt paradijs voor rustzoekers Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl woensdag 8 februari 2017 PC Ik wrijf de slaap uit mijn ogen en wind Dat gevoel krijg ik ook als ik Horror in de bajes Een slachthuis waar executies een feest zijn. Dit vernietigende beeld schetst Amnesty Interna tional van de staatsgevangenis Saydnaya in Syrië. Sinds 2011 hing het regime er ten minste 13.000 mensen op. Hans van Zon Rotterdam/Beiroet Omar Alshogre overleefde het martelkamp, fotoap —Lynn Maalouf (Amnesty) Natur Hotel Eifelgold Schitterende omgeving Hoge kinderkorting Even heerlijk onthaasten Hotel Natur Hotel Eifelgold is een paradijs voor mensen die op zoek zijn naar rust. Een prachtplek in de overweldigende natuur van Nationaal Park Eifel. Hier wordt het woord 'rust' met hoofdletters geschreven. RUST dus. Een prachtige flora en fauna ontdekt u direct voor de deur, te midden van een decor van lieflijke heuvels, afgewisseld met bizarre rotsformaties en wilde wateren. Maak een wandeling naar de vlakbij gelegen Ruhrstausee. Een 0 zo stille, pure omgeving waar u alleen vogels uit volle borst hoort zingen. Echt een aanrader! Hotel Eifelgold-Rooding ligt midden in deze weldadige oase van rust in het Tal der Erkensruhr. Auto's zijn hier een zeldzaamheid, omdat er geen doorgaand verkeer is. Alles ademt stilte. Wie even weg wil van alle drukte en de stress, is hier aan het enige, juiste adres. Dit is pas echt ontspannen. Wellness in optima forma. De zorgen glijden in no time van u af. In het hotel start de dag met een 'sekt' ontbijt waar alles op en aan zit. Een prima start van de dag. 's Avonds geniet u van een uitgelezen 3-gangen diner van de chef-kok, die uitsluitend werkt met bijzondere, voedzame en gezonde gerechten uit de regio. Een heerlijk Duits wijntje er bij, dat natuurlijk wit van kleur is. De kamers zijn comfortabel, eigentijds ingericht en voorzien van telefoon, televisie, wifi en een badkamer met bad of douche, toilet en föhn. Een bezoek aan het gezellige plaatsje Monschau met haar oude stadskern en de vele vakwerkhuizen bevelen wij van harte aan. Slechts een half uurtje rijden! Ga bijvoorbeeld naar een mosterdmolen of maak een glasblaasdemonstratie mee om te ervaren hoe men in het verleden glazen, vazen en flessen maakte. Een dagje Aachen (39 km met de auto) is natuurlijk ook een uitstekende optie. Of bezoek het Circuit Nürburgring, mits u houdt van snelle bolides. Naar hartenlust wandelen in één van de vele natuurparken die de Eifel rijk is, kan altijd. Luister alvast op Youtube naar de 'Mondschau' sonate van Beethoven om al een beetje tot rust of in de stemming te komen. Natur Hotel Eifelgold €79.00 p.p. •2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x3-gangendiner gebruikvan zwembad en sauna •sieraad EXOALcadeau Voorwaarden Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: kinderen t/m 10 jaar 75% korting. Toeslag 1-persoonskamer: niet van toepassing. Boekingskosten: 15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Natur Hotel Eifelgold naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1703 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl NUWEGi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13