8 Jolanda en Theo uit 'Ik Vertrek' bleven tijdens de machtswisseling in Kololi Met dank aan Ik Verfre/c begint de pannenkoekenbar van Theo en Jolanda in Gambia net lekker te lopen als er crisis uitbreekt. Alle toeristen worden geëvacueerd, het Nederlandse koppel blijft achter. Hoe is het hun vergaan? situatie. Moeten zij ook weg? Ze voelen zich niet onveilig. Jammeh kan in hun ogen weinig beginnen. Zijn leger stelt weinig voor. De lei ders van de buurlanden en de Gambianen zelf zijn helemaal klaar met de excentrieke dictator die het land omdoopte tot Islami tische Republiek en zijn onderda nen zogenaamd van aids kan ge nezen. Ze besluiten de onverwachte rust te gebruiken om hun restau rant verder op te knappen en te verhuizen. Laatst zaten ze weer dagenlang zonder water; zag Jo landa na drie dagen bijna net zo zwart als haar buurman. En nu de bar dicht is, kunnen ze eindelijk zelf een dagje naar het strand. Spekpannenkoek Zaterdagavond 4 februari. Theo draait zwetend een spekpannen koek om, Jolanda snippert een uitje. Een deel van de restaurants aan de Strip is gesloten, maar bij Tejo's is het gezellig druk. Van middag heeft Corendon weer een vliegtuig vol Nederlanders afgele verd. Ook TUI vliegt weer, het ne gatieve reisadvies voor Gambia is ingetrokken. De crisis is met een sisser afgelo pen. De gewezen dictator heeft ei eren voor zijn geld gekozen. Na een laatste greep uit de staatskas is hij, met een transportvliegtuig vol luxe auto's, naar Guinee gevlucht. Zijn opvolger Adama Barrow is in het land gearriveerd. De foto van de in Londen opgeleide zakenman prijkt op grote billboards langs de wegen die zijn inauguratiefeest aankondigen: 'Onze keuze, onze president'. Ook Sabastiana is weer terug. Stralend brengt ze drankjes rond. Ze gelooft dat Barrow de verande ring brengt die zo hard nodig is in het land waar toeristen achteloos een ijscoupe bestellen voor een bedrag waar zij een week voor moet werken. Theo en Jolanda hebben de op gelegde vakantie gebruikt om nieuwe plannen te maken. Want in een spotgoedkoop tropisch land op zes uur vliegen van de Neder landse winter, weten ze, daar zijn toeristen een crisis weer snel ver geten. Jammeh van Gambia heeft de noodtoestand afgekondigd. Hij wil de macht niet overdragen aan op positieleider Adama Barrow, de verrassende winnaar van de ver kiezingen in december. De dicta tor, die 22 jaar geleden een staats greep pleegde, heeft op de staats televisie gewaarschuwd dat zijn troepen paraat staan. Om de druk op te voeren diri geert Nigeria een oorlogsschip naar de Gambiaanse kust. Reisor ganisaties TUI en Corendon be sluiten onmiddellijk een lucht brug op te zetten om de ongeveer 1.800 Nederlandse vakantiegan gers terug te halen. Een meisje barst boven haar pannenkoek in snikken uit. Met haar vriend is ze voor het eerst buiten Europa op vakantie, en nu dit. In tranen belt ze haar ouders op. Andere gasten reageren gela ten. „Doe maar een Jagermeister, Theo. Als dit de laatste avond is, nemen we het er maar van." Als het terras om 1 uur eindelijk leeg is, fietsen Theo en Jolanda sa men naar huis. Nog nooit is het zo stil geweest op straat. Is er een avondklok ingesteld, mogen ze hier eigenlijk wel fietsen? Met een drukkend gevoel in hun onder buik trappen ze harder dan an ders. Twee dagen later is Ko loli veranderd in een spookstad. Vanaf hun terras hebben Theo en Jolanda de dag ervoor de stoet bussen voorbij zien komen die alle toeristen naar het vlieg veld brachten. Daar heerste totale chaos. Stapels koffers, uren wachten, reizigers die toch niet mee kunnen met de geplande vlucht. Maar uit eindelijk weten alle buitenlanders die weg willen, veilig weg te ko men. Duizenden Gambianen vluchten naar Senegal. Sabastiana (24), een van de serveersters bij Tejo's, is met haar 2-jarige zoontje, ouders, broers en zussen naar een oom in het buurland dat Gambia aan drie kanten omringt. Theo en Jolanda overwegen de Theo Steenkamer wist de zweet druppels van zijn voorhoofd en kijkt tevreden rond. Het is 17 januari, een dinsdag avond, en alle tafeltjes op het ter ras van zijn pannenkoekenbar zijn bezet. Het is zwoegen, boven het fornuis is het bloedheet. Zijn onervaren Gambiaanse per soneel laat nogal eens een steek vallen. Bestelt iemand een dame blanche, vergeet de keukenhulp de chocoladesaus. Maar dit is toch waar Jolanda en hij een jaar lang keihard voor hebben gewerkt. Ie dereen verklaarde ze voor gek toen ze verkondigden om in Kololi een pannekoekenbar te beginnen. Een stel vijftigers uit Emmel- oord die hun vaste baan opzeggen, huis verkopen en kinderen achter laten voor een onzeker avontuur in een Gambiaanse badplaats: dat moet wel verkeerd aflopen. Zelf wisten ze beter. Theo Steenkamer en Jolanda Feenstra zijn sowieso geen types die zich veel aantrekken van ander mans mening. Dat veroordelende van veel Nederlanders, het vaste stramien waar alles maar in moet passen: daar waren ze wel klaar mee. Gambianen zijn gevoels mensen. Zij nemen de tijd voor el kaar, voor het leven. De vrolijke muziek, het eten, de vriendelijke mensen: Gambia geeft Theo en Jo landa een gevoel dat moeilijk valt te omschrijven. Toen het contract voor de bar was getekend, had Jolanda in een overmoedige bui het tv-pro- gramma Ik Vertrek gemaild. De volgende dag hing de redactie al aan de telefoon: of ze meteen een filmploeg konden sturen. De tv- mensen kregen precies de beelden waar ze op hoopten: de dode rat W Gambia geeft Theo en Jolanda een gevoel dat moeilijk valt te omschrijven die Jolanda in de keuken vond, het terras dat aanvankelijk angstvallig leeg bleef, hun sjofele huisje waar drie dagen lang geen druppel wa ter uit de kraan kwam. Maar de uitzending leverde exact de publiciteit op waar Theo en Jolanda zelf op hadden ge hoopt: elke avond weten meer Ne derlanders Tejo's Pannekoekenbar te vinden. Ineens ontstaat er rumoer op het terras. Via Tejo's gratis wifi komen veront ruste appjes uit Nederland bin nen. President maandag 6 februari 2017 GO Gambia-toerist smult weer van pannenkoeken A Theo en Jolanda achter de pannen. A De toeristen zijn terug aan Senegambia Beach. Annemieke van Dongen Kololi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8