DER SPIEGEL 7 Donald Trump loopt tegen de grenzen van zijn macht aan: een rechter in Seattle veegde zijn internationaal bekritiseerde inreisverbod van tatel. Tot woede van de president. En, hij kan zich opmaken voor meer juridische strijd. Eerder teruggestuurde reizigers uit Irak, Iran, Syrië, Libië, Somalië, Su dan en Jemen haastten zich in het weekend naar het vliegveld: hun ingetrokken visa waren plots weer geldig. Een rechter in Seattle ver klaarde Trumps tijdelijke inreisver bod voor mensen uit zeven landen in het Midden-Oosten voorlopig nietig. Of dat zo blijft, is onzeker. Het Witte Huis vecht de beslissing van de rechter aan. Het verzoek om het reisverbod weer in te stellen, werd gisteren geweigerd. Vandaag krijgt de regering Trump opnieuw de kans om weerwoord te geven. Trump vindt dat de maatregel no dig is om het land te beschermen tegen terreur. De kwestie kan tot aan het Hooggerechtshof worden uitgevochten. Daarmee is de juridische strijd om het omstreden beleid van Trump in alle hevigheid losgebar sten. Geen Amerikaanse president kreeg in zijn eerste werkdagen zo veel rechtszaken aan zijn broek. Na twee weken was Trump al verwik keld in 52 geschillen, waar Bush en Obama respectievelijk vier en drie zaken op hun bord hadden in die periode. Het eerste verlies ergerde Trump mateloos. Hij verstuurde vanuit zijn resort in Florida een stroom aan boze twitterberichten. „De opi nie van deze zogenaamde rechter, die in essentie rechtshandhaving afpakt van ons land, is belachelijk en zal weerlegd worden!", schreef hij voordat hij op zaterdagochtend een potje golf speelde. Trumps voorgangers hebben de rechterlijke macht ook wel eens be kritiseerd - president Obama gaf het Hooggerechtshof bijvoorbeeld ooit een standje in zijn State of the Union - maar Trump viel de rechter persoonlijk aan. Dat wakkert zor gen aan: heeft de president wel res pect voor de rechtsstaat? In zijn campagne haalde hij ook al eens uit naar een rechter die de Trump Uni versity op de vingers tikte. Minachting Senator Chuck Schumer, voorman van de Democraten, waarschuwt dat zijn reactie 'minachting toont voor een onafhankelijke rechter lijke macht die niet altijd buigt voor zijn wensen, en een voortdurend gebrek aan respect voor de grond wet'. Professor Robert Shapiro, politi coloog van de Columbia Universi teit in New York, is ook ongerust. „Het besluit van de rechter bewijst dat niemand boven de wet staat - het systeem werkt, tot nu toe. Ik zou er niet van uitgaan dat Trump, een autoritair figuur, zich houdt aan uitspraken van de rechtbank als die uiteindelijk vonnist dat de boy cot ongrondwettelijk is." Trump kan erop rekenen dat hij vaker met rechters te maken gaat krijgen. Nu de Democraten geen macht in het Congres hebben, wenden ze zich onder meer tot rechtbanken om beleid te dwarsbo men. Niet alleen anti-discrimina tieorganisaties en individuele reizi gers hebben rechtszaken aange spannen tegen Trumps boycot voor burgers uit delen van het Midden- Oosten. Ook diverse staten waarin Democraten de overhand hebben, vechten Trumps besluit aan. De rechter in Seattle oordeelde bij voorbeeld na een klacht van de staat Washington. San Francisco vecht ondertussen een besluit aan dat de financiële bij drage aan steden die illegale immi granten met rust laten flink kort. Het besluit van de rechter bewijst dat niemand boven de wet staat, het systeem werkt Een groep experts voert een rechts zaak tegen Trump omdat hij een re gel over belangenverstrengeling zou schenden nu hij de banden met zijn internationale zakenimperium niet doorgesneden heeft. En dan wordt Trump ook nog achtervolgd door tientallen rechtszaken uit zijn zakelijke verleden, bijvoorbeeld over contracten. Trump lijkt vast te houden aan de aanpak die hij had als zakenman: hard terugslaan. „Als ik word aan geklaagd, ga ik er helemaal voor", legde hij tijdens de verkiezings campagne uit. „Want weet je wat gebeurt? Als je een zaak schikt, word je alleen maar vaker aange klaagd." van Trump op sociale media het helemaal eens zijn. 'Abject', 'haat campagne', 'mediahetze', het zijn veelgebezigde woorden op inter net. Andere Duitse media noemen Der Spiegel onverantwoordelijk. „Dit brengt schade toe aan de jour- De cartoonist van de ge wraakte afbeelding op de cover van Der Spiegel windt er geen doekjes om. „De de mocratie wordt onthoofd. Ik wil een vergelijking maken tussen Islamitische Staat en Donald Trump. Ze zijn allebei extremistisch", aldus Edel Rodriguez die in 2980 van Cuba naar de Verenigde Staten vluchtte. Rodriguez krijgt steun van de hoofdredacteur van Der Spiegel, Klaus Brinkbaumer. Volgens hem 'pleegt Trump een staatsgreep'. Critici nemen daar geen genoegen mee. Alexander Graf Lambsdorff, lid van de Duitse liberalen en vice- president van het Europese Par lement, noemt de voorpagina 'smakeloos'. „Dit zegt meer over Der Spiegel dan over Trump", al dus Graf Lambsdorff. Kritiek waarmee voor- en tegenstanders nalistiek", aldus Die Welt. „Mensen worden bevestigd in hun gedachte dat de 'mainstream media' bevoor oordeeld zijn, dat journalisten lie ver hun eigen wereldbeeld promo ten dan neutraal verslag willen doen van wat er gebeurt." De Frankfurter Algemeine Zeitung concludeert dat 'dit nu precies is wat Trump nodig heeft' in zijn gevecht met de media die hij beschuldigt van 'on verantwoordelijke, foute berichtge ving'. Ook de voor pagina's van het Ierse politieke tijd schrift Village en van het Britse weekblad The Eco nomist zouden ko ren op de molen zijn. Village zet een schietroos op zijn hoofd, als been wijzen op voorbeelden die la ten zien dat het anders kan. Zoals op de cover van het tijdschrift The New Yorker dat de vlam op het Vrij- 'The Economist' laat Trump als een relschopper een brandbom gooien heidsbeeld in grijze rook laat uit gaan. Of met de campagne van de Belgische kranten De Tijd en L'Echo. Met de crowdfundingcampagne 'Make America shine again' zamelen zij geld in voor een poetsbeurt van het Vrijheidsbeeld waarvan het ko per is geoxideerd. De achterlig gende boodschap is dat de kern waarden van de Amerikaanse de mocratie onder druk staan en meer glans kunnen gebruiken. mii doelwit voor een scherpschutter. The Economist laat hem als rel schopper een brandbom gooien. Tegenstan ders van de cartoons van het gestrekte 4*-Landhuishotel in Drenthe met jacuzzi op de kamer HOTELDEAL. NL I voor meer informatie I t088-0331506 maandag 6 februari 2017 GO Wét zit Trump in de weg Demonstranten bejubelen de beslissing van de rechter, fotoap Karlijn van Houwelingen Seattle —Robert Shapiro, politicoloog Felle discussie rond Trumpcartoons Hoe ver mag je gaan in je kritiek op Donald Trump? Deze vraag zorgt voor felle discussies na voorpagina's in Europa waarop de president het Vrijheidsbeeld onthoofdt, of wordt afgebeeld als doelwit met de tekst 'Waarom niet?' Hans van Zon Rotterdam/Berlijn AMERICA FIRST Die unverstandenen I Autos, Aktien. Anleihen - Probiemkinder ***-*&£&* as tun* tokken. Deutschland nicht gerectu Het Heerenhuys 2 overnachtingen incl. ontbijt V Verblijf in een kamer met jacuzzi V Hotel op Zoover beoordeeld met een 9,4! Tip: bezoek WiLdlands Adventure Zoo Hoteldeal.nl/K02061 40VlflU.S31H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7