NYNKE DE JONG Algerijn: 'Europeaan aan stukken snijden' 6 Strijd tegen pillen die soms leiden tot moord 'Eikelenboom niet deskundig' Column De Republiek Amsterdam. Het klinkt als een hippe eettent, waar je volgens een geheel nieuw eetconcept liggend op loungebanken onbeperkt spa- reribs moet eten, of geheel vegan de complete moestuin van de kok door je eten geprakt krijgt, maar het is een proefballonnetje van de Amsterdamse D66-wethouders Ollongren en Kukenheim. in 2015 de PW nog de grootste was in stadsdeel Noord. 'De Republiek Amsterdam' is na tuurlijk grootspraak. Het bekt lekker, en je laat even zien dat er met jouw versie van Amsterdam - een plek vol zang en dans en liefde voor de ander - niet valt te sollen. Maar je lost er geen donder mee op. Volgens mij bereik je in de po litiek nog altijd meer door met el kaar te praten dan door je terug te trekken in Grachtengordelië - zo als het idee op Twitter al geksche rend werd genoemd. Volgens mij kunnen deze D66- kopstukken beter de markt op lo pen om aan PW-stemmers te vra gen waarom ze dat zo'n fijne partij vinden. Hoe komt het dat zij den ken dat Wilders het land een be tere plek zal maken, terwijl jij denkt dat je dat aan Pechtold moet overlaten? dat is een prachtig iets. Maar in een stad woon je samen met heel veel mensen die allemaal een an dere mening hebben. Daarmee ga je in gesprek. Die neem je serieus. Dan kun je alvast een vlag bordu ren voor je eigen te gek gave Repu bliek, maar daar los je de verdeeld heid in de stad niet mee op. Volgens mij bereik je in de politiek nog altijd meer door met elkaar te praten Volgens het Openbaar Ministerie heeft Youssef M. in de herfst van vorig jaar gezegd dat hij 'na zijn detentie terug zou gaan naar Alge rije en de eerste Europeaan die hij tegenkwam aan stukken zou snij den'. Ook bedreigde hij de direc teur van de gevangenis in Ter Apel waar hij vastzat. Justitie ver plaatste hem daarop naar de extra beveiligde afdeling van de gevan genis in Vught, waar ook veel an dere terreurverdachten vastzitten. De advocaat van Youssef M., Freek van der Brugge, zegt dat jus titie een 'non-zaak' heeft. „Mijn cliënt was verbitterd toen hij in detentie zat en hij heeft negatieve opmerkingen gemaakt. Maar het is belachelijk dat hij nu vastzit op de terreurafdeling." Van der Brugge wil niet zeggen voor welk feit zijn cliënt al vastzat en waar hij verbleef voor zijn de tentie. In de laatste maanden van vorig jaar kwamen er veel Noord-Afri kanen, vooral Algerijnen en Ma rokkanen, naar Nederland. Zij vroegen asiel aan, maar zijn kans loos voor een verblijfsvergunning. Een deel van hen zorgt voor over last en criminaliteit in en rond azc's. Meerdere van hen zijn de af gelopen maanden vastgezet. Selma Eikelenboom heeft de rechtszaak, waarin het medisch tuchtcollege vandaag uitspraak doet, niet zomaar aangespan nen. De hele juridische romp slomp is volgens haar bedoeld om haar criticaster Anton Loo- nen, die haar eerder een 'charla tan' noemde, te laten stoppen met haar te belasteren. „Ik word vaak gevraagd in strafzaken waarin antidepressiva mogelijk leidden tot geweld. Als zo'n be lediging blijft hangen, ontstaat er twijfel over mijn kunde: dat accepteer ik niet." Het gaat Eikelenboom, die vanaf 2011 in Colorado woont, bij deze zaak ook om de 'vrij heid' haar boodschap uit te dra gen. Die boodschap is dat zo'n 90 procent van de 1 miljoen Ne derlanders die aan antidepres siva zitten, daarmee moet stop pen. „Alleen voor een zeer kleine groep die bijvoorbeeld te maken krijgt met een heftige psychose, kunnen psychoac tieve medicijnen een oplossing zijn. Voor anderen is het middel vaak erger dan de kwaal." Haar punt: de bijwerkingen zijn veel erger dan menigeen denkt. „Mensen die zulke pillen slikken komen vaak enorm aan; 20 tot 30 kilo is geen uitzonde ring. Ze krijgen ernstige proble men met seks, zoals erectie stoornissen. Soms oncontro leerbare diarree. Misschien nog wel het ergste: 'impulsdoorbra- ken', waarbij gebruikers opeens heel agressief of somber wor den. Het tegenovergestelde van wat deze pillen beogen." Gevaarlijk Bij zo'n tien procent is het ge bruik volgens Eikelenbooms onderzoek ronduit gevaarlijk. Het gaat dan om mensen met een dna-afwijking waardoor ze het enzym missen dat de stoffen in deze pillen makkelijk afvoert. Deze mensen komen soms tot 'onverklaarbare vormen van ge weld'. Dat gold volgens haar bij voorbeeld bij de veelbesproken zaak van de Drentse Grietje S. die het antidepressivum venla- faxine slikte en in 2012 haar Als zo'n belediging blijft hangen, dan ontstaat er twijfel over mijn kunde; dat accepteer ik niet HOOGLERAAR zoon wurgde en met haar dochter de sloot in reed. Waar Eikelenboom ook fel te gen is: het gebruik van alle 'psy chofarmaca', medicijnen om psy chische stoornissen te bestrijden, bij kinderen. „Kinderen die adhd hebben Ritalin voorschrijven is ronduit gevaarlijk. Hun nog niet volgroeide lever kan die medicatie niet goed omzetten. Ouders besef fen het niet, maar ze werken als amfetamines, harddrugs dus en kunnen hersenbeschadigingen geven." „Allereerst is er in de VS al veel onderzoek naar gedaan. De rech ters houden daar in bepaalde strafzaken ook al rekening met de agressie die medicatie op kan roe pen; veel meer dan in Nederland. Ik baseer me daarnaast ook op mijn eigen kennis en onderzoek. Maar ik roep mensen op om vooral zelf informatie in te win nen. Verdiep je in het onderwerp. Lees die bijsluiters. Dan blijkt dat de veiligheid van deze middelen inderdaad op dieren wordt getest, maar niet vaak op mensen. Als het al gebeurt zijn het perioden van weken tot maanden. Wat er met mensen gebeurt als ze het langer slikken dan de geteste periode, de producenten hebben geen idee." „Artsen hebben nauwelijks tijd voor patiënten. Ze horen van de producenten dat de medicatie vei lig is. Voor de medische wereld is een pil dan de 'eenvoudige' oplos sing. Er hoeft niet echt geïnves teerd te worden in mensen, in therapieën, in gesprekken. Men sen vinden het zelf ook handig. Dat het ernstig verslavend is, en gevaarlijk: dat beseffen de mensen niet die bij hun huisarts om zo'n middel vragen. Maar er zit ook een perverse pressie achter van de far maceutische industrie. Die inves teert over de hele wereld miljar den aan marketing en reclame om maar te zorgen dat artsen dit voor schrijven." „Allereerst moeten alle organisa ties die over de invoering van me dicijnen gaan volstrekt onafhan kelijk opereren van de farmaceu tische industrie. En artsen moeten mensen uitgebreid informeren over de nadelen, en hen vragen een handtekening te zetten. Ik denk dat heel veel mensen dan vanzelf afhaken." Als op 15 maart de PVV de grootste wordt, dan zal Amster dam niet aarzelen zich af te zetten tegen die overmacht. Ollongren zei het zelf: „Wat mij betreft geldt dan ook: de komst van Wilders als premier of minister mag dan nog nooit zo dichtbij zijn geweest, dat geldt dan ook voor de oprichting van de Republiek Amsterdam." En zo schetsen ze een prachtig beeld van Amsterdam, waarin onze hoofdstedelingen gebroeder lijk naast elkaar staan, vechtend tegen vreemdelingenhaat en into lerantie. De PW-stemmer, dat is de ander. Die woont ergens ver weg, in een provinciestad die lang zo cool niet is als het mon daine, ruimhartige Amsterdam. Terwijl bij de Provinciale Sta tenverkiezingen maandag 6 februari 2017 GO @nynke Republiek Willen bewaken wat je zo lief is, Justitie vervolgt een 38-jarige asielzoeker uit Algerije voor het dreigen met een terroristi sche actie. Hij zou in de gevan genis gezegd hebben 'een Eu ropeaan aan stukken te willen snijden'. Cyril Rosman Ter Apel Forensisch artsen voor rechter 'om laster te stoppen' Selma Eikelenboom (62) zit er niet mee dat haar ideeën over antidepressiva omstreden zijn. Ze blijft strijden tegen de pillen die volgens haar soms zelfs leiden tot moord. Een in terview met de forensisch arts die vandaag het middel punt is van een opmerkelijke rechtszaak. Eefje Oomen Colorado FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE —Selma Eikelenboom Anton Loonen, de Groningse hoogleraar 'farmacotherapie bij psychiatrische patiënten' die door Selma Eikelenboom voor de rechter wordt ge daagd, is volgens zijn advo caat Geert Jan van Oosten niet van plan zijn uitspraak 'charlatan' in te trekken. „Me neer Loonen vindt nog steeds dat mevrouw Eikelenboom als forensisch arts niet kundig genoeg is om als getuige-des- kundige betrokken te worden bij zeer complexe strafzaken waar antidepressiva mogelijk tot agressie en geweld heb ben geleid." Volgens Van Oos ten nodigde Loonen Eikelen boom uit voor een gesprek, maar weigerde zij dat. Eike lenboom: „Loonen wilde in derdaad met me spreken maar alleen om me te vertel len dat ik fout zit." Uw critici zeggen dat u niet ge noeg kennis bezit voor zulke harde conclusies. U zegt eigenlijk: artsen schrij ven iets voor waar heel veel mensen slechter van worden. Waarom zouden ze dat doen? Wat moet er veranderen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6