Milady vol bepakt a£M:: 24 ZE Sonja van den Berge en Gert Jan ter Haar reisden halfjaar door Afrika Sonja van den Berge en Gert Jan ter Haar deelden een halfjaar lang hun Afrikaans avontuur. Met elkaar, met vele volgers en met de 37-jarige Landrover Milady Landy. Hoe is het om weer in Etten-Leur te zijn? In je eigen huis wakker wor den en lekker douchen, het lijkt zo 'gewoon'. Dat is het niet als je maanden lang in en rond je auto hebt ge leefd, verzekert Sonja van den Berge. Na hun expeditie dwars door Afrika werd die wagen, een volledig gerenoveerde Land Ro ver Series III uit 1980, deel van de familie. „Ik ben met twee vrou wen op stap geweest", lacht Gert Jan ter Haar, de man van Sonja. Samen hebben ze hun avontuur prima doorstaan, al is het wen nen om weer thuis te zijn. De ervaringen zijn nog vers. Het stel heeft met de tweede hands terreinwagen het halve continent doorkruist. Vanaf 26 juli 2016 tot eind vorige week voerde de tocht langs 'de prach tige natuur en de ontzettend vriendelijke men sen' van oost- en VA zuidelijk Afrika, zo- als ze zelf i zeggen. Be wust werden plekken gemeden die als gevaarlijk te boek staan. Zo werden Mali en Burkino Fasso geschrapt. „Geweld is er vooral op plekken waar te veel mensen bij elkaar zijn", luidt een bevin ding van Gert Jan. En nog een wijze les: „Praat voortdurend met de mensen en luister vooral goed." Dat leidde in westelijk Tanzania tot een omweg van 600 kilometer, uit voorzorg tegen overvallen. „Na berichten over een konvooi dat geweerschoten had gehoord zijn we ook niet door noordelijk Mozambique ge reden." Ze vinden het niet meer dan kanttekeningen. „We brengen zo veel mooie ervaringen mee te rug", zegt Gert Jan. Het tweetal heeft vooral Tanzania in het hart gesloten. „Ik hou vooral van het echte zwarte Afrika", verduide lijkt Sonja. Gert-Jan: „In dat land ben je als blanke toerist óf hulp verlener. In Zuid-Afrika ben je al tijd 'witman'. Daar zijn de tegen stellingen ook groter. Vooral de blanken zijn erg negatief." Het maakt Zuid-Afrika in hun ogen niettemin tot het land waar de overgang voor een Europeaan het makkelijkst te maken is. „Er is een goede in frastruc tuur, goede wegen. Het is economisch goed georganiseerd en veilig, on danks wat er over wordt gezegd." Tijdens hun reis heeft het tweetal het veelal zonder begelei ding gedaan. In heel afgelegen streken was er een gids. „Maar als we pech hadden, kregen we met een hulp", zegt Gert Jan over de vele malen dat Milady Landy nukken vertoonde. Dat gebeurde ondanks alle voorbereidingen, testritten nadat de Land Rover bijna helemaal opnieuw was op gebouwd en het aanbrengen van een veel zuiniger motor. Die ku ren waren volgens Sonja een ty pisch karaktertrekje van Milady: „Haar manier van aandacht vra gen en voor ons een gedwongen moment om rust te nemen. Rust én ruimte was precies wat de droomreis tot zo'n unieke er varing maakte. „De horizon was Ik heb nu een andere kijk op onze georganiseerdheid, onze hokjes ons doel", zegt Gert Jan. „En zo hebben we het ook ervaren", vult Sonja aan. „Zonder agenda en geen afspraken. Zes maanden lang. Verantwoordelijk voor el kaar." Gert-Jan: „We zijn 35 jaar samen, maar dit was toch anders. Je moet alles samen oplossen." Overigens wel met bijstand van een laptop, die niet alleen voor contact met de rest van de wereld zorgde maar ook het handboek leverde voor reparaties aan de Land Rover. En opvallend: in the middle of nowhere waren toch altijd en overal hulpvaardige handen beschikbaar. „Niettemin was het besef dat je van een voer tuig afhankelijk bent manifest aanwezig. Na pech duurde het al tijd even voor het vertrouwen weer terug was. Maar nu hoort ze bij de familie." Nog eens zo'n expeditie onder nemen met een antieke Land Ro ver is niet waarschijnlijk. „Ik zou er nu eentje van minstens tien jaar jonger nemen", zegt Gert Jan. Voor de afreis voorspelde het tweetal dat de reis hun leven zou veranderen. Het huis in Etten- Leur heeft Sonja in elk geval niet gemist, hoe tevreden ze daar ook over is. „En na een paar dagen vind je het weer gewoon dat de je kraan open draait en dat er dan drinkwater uit komt." Voor haar man ligt het anders. „Ik heb nu een andere kijk op onze georga niseerdheid, onze hokjes en, ei genlijk, de westerse wereld", be kent hij. „Alles ligt vast." Sonja: „We hebben ervaren dat het an ders kan." Gert Jan werd via het label van een theezakje voor de vraag ge steld wat zijn favoriete land is. Tot verbazing van zijn vrouw zegt hij na even nadenken toch: „Nederland." Sonja: „Bij mij niet!" maandag 6 februari 2017 2V 'De horizon was ons doel' De Land Rover Series lil van jjpL Sonja en Gert Jan kreeg ii" eerst de bijnaam Milady Landy. Toen het drietal el- kaar beter leerde kennen fig*- werd dat ingekort tot Milady. Met een andere motor werd het bereik X van de wagen van 1 op 5 opgeschroefd tot ongeveer 1 op 9. Naast de 65 liter tank kreeg Milady nog een extra tank van 45 liter plus twee jerrycans van elk twintig liter op het dak. Plus een watervoorraad van 70 liter en twee reservewielen. Een extra gewicht van 130 kilo. Herbert Kats Etten-Leur A Met Milady in Uganda, foto's sonja van den berge/gert janter haar - Gert Jan ter Haar Op de Sani-pas op de grens van Zuid-Afrika en Lesotho. miladylandy.nl facebook.com/miladylandy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60