Beperkt ov nekt mbo-studenten Test kennis van carnaval Hulst 19 QUIZ DEN DULLAERT Swingende nonnen als quizmasters en verklede mensen met pen en papier in de aanslag. De jaarlijkse 'Carnavalskwis' werd zaterdag voor de achtste keer gehouden in Hulst. Het omkopen van de jury is toegestaan, maar biedt géén garantie voor de uit slag. Met dat reglement is de toon van de Carnavalskwis in Den Dul- laert zaterdagavond meteen gezet. Dolly Draaitafel en D'elpees, vier Hulster dames, houden voor het achtste jaar de ludieke quiz waar bij deelnemers op allerlei manie ren hun carnavalskennis kunnen testen. Om goed beslagen ten ijs te komen met carnaval. Dat doen quizmaster Dolly en haar elpees, De A-kant, de B-kant en de Gouwe Ouwe, geheel in stijl: ver kleed als nonnen met zonnebril len op maken ze een spetterende entree en dansen tussen de tafels in het versierde grand café door. Hun enthousiasme werkt aanste kelijk, de vijftien aanwezige teams, ook allemaal verkleed, aarzelen geen moment en klappen en zin gen mee. In totaal zijn er zes rondes met algemene of streekgebonden ken nisvragen, geluidsfragmenten en een puzzel. „We willen vernieu wend blijven", zegt Caroline van Pamelen alias Dolly. „We kijken wat voor liedjes of onderwerpen we nog niet eerder hebben gehad. Dat wordt wel elk jaar moeilijker", We willen elk jaar iets nieuws doen lacht ze. De dames beginnen dan ook al in november met de voor bereidingen van de quiz, die acht jaar geleden ontstond bij Hulster café De Ster. Ze laten de deelne mers flink zweten. „Welke ar tieste als Elvis-imitator begon? Eh, Beyoncé?", probeert iemand jolig. Het antwoord blijkt Ria Valk. Ook de geluidsfragmenten zijn moei lijk, veel intro's lijken op elkaar: „Is dit nou Het Feest Kan Beginnen of Een Bloemetjesgordijn?" Tussen de vragenrondes door draait dj Thomas muziek en tre den lokale carnavalsacts op zoals Sister Slets en Dien en Lien. Team Een Oop Lawait gaat er uiteinde lijk met de trofee vandoor. De ori- ginaliteitprijs voor de outfit gaat naar team Zebra.Wie niets weet, kan bij de loterij nog opvallende prijzen winnen zoals een bord friet of stenen eend. En wie hele maal niets wint, kan troost putten uit Het Grote Kwislied dat uit volle borst meegezongen wordt: 'Misschien voel je je nu een domme gans, maar kom op, en volgend jaar een nieuwe kans.' CARNAVALSQUIZ Bijna de helft van de Zeeuwse mbo- studenten kunnen regelmatig niet op school, stageplek of bij uitgaans gelegenheden komen. De oorzaak is dat er niet of nauwelijks een bus rijdt. Een tweede groep die last heeft van beperkt openbaar vervoer bestaat uit vrouwen van öoplus. Zij komen moeilijk bij winkels of het ziekenhuis. Dat blijkt uit onderzoek van ZBI Planbureau in opdracht van de pro vincie Zeeland. Doordat steeds meer voorzieningen verhuizen naar steden en grotere dorpen, zijn ze voor met name mbo-studenten en vrouwen van öoplus lastig te be reiken. Volgens de onderzoekers blijken in totaal 4.700 leerlingen van Scalda en Hoornbeeck College moeilijk bij school, stageplek of uitgaansgele genheden te kunnen komen. De grootste klacht is dat bussen, trei nen en ander openbaar vervoer niet of beperkt naar voorzieningen rij den. Ook zijn er weinig haltes in de buurt van waar leerlingen wonen, klagen ze. Het gaat vooral om stu denten tussen de 18 en 20 jaar, met een minder goede gezondheid en die moeilijk kunnen rondkomen. Ze wonen met name op het platteland van Zeeuws- Vlaanderen en zijn voor het reizen afhankelijk van het ov. Studenten van Scalda hebben vaker vervoers problemen dan die van het Hoorn beeck College. Zo komen ze moei lijk op de schoollocaties Boulevard Bankert (Vlissingen) en Zwembad- weg (Goes). Het valt de onderzoekers op dat studenten weinig weten over de dienstregeling en over nieuwe ver voersinitiatieven, zoals autode- len. ZB I Planbureau beveelt de pro vincie aan meer aandacht te schen ken aan de bereikbaarheid van scholen. Ook adviseert het de ken nis over de dienstregeling en nieuwe vervoersmogelijkheden te vergroten. Een tweede groep die problemen ondervindt met het openbaar vervoer zijn vrouwen van Studenten weten weinig over de dienstregeling en vervoersinitiatieven boven de 60, aldus ZB I Planbureau. Ruim 7.500 vrouwen in Zeeland die 60 jaar of ouder zijn, kunnen niet of nauwelijks bij het ziekenhuis of winkels komen (13 procent van de vrouwen in deze leeftijdsgroep). Ze hebben geen of beperkt eigen ver voer of hulp van anderen en vinden de reiskosten voor bus ofWMO- vervoer te hoog. Volgens de onder zoekers hebben relatief veel van de vrouwen geen bushalte in de buurt. Ook weet twee op de vijf weinig over de mogelijkheden van vervoer op afspraak. Ook hier gaat het om mensen die moeilijk kunnen rondkomen van hun inkomen en gezondheidspro blemen hebben. Opvallend is dat vrouwen op het plattend in de Oosterschelderegio en op Walcheren even vaak proble men met het openbaar vervoer hebben als leeftijdsgenoten die in de steden wonen. maandag 6 februari 2017 Sophie Stockman Hulst Tussen de vragenrondes door gaan de stoelen opzij en wordt gedanst. Team Sister Slets neemt het voortouw, foto ronald den dekker - Caroline van Pamelen 1. Welke dweilband uit de gemeente Hulst stond in 2014 in de finale van de 3FM Carnavalshit van het Jaar van Giel Beelen? 2. Welke Hulster burgemeester is Drager van het Grootkruis van de Vossen? 3. Wat is de echte naam van Buutreed- ner Tiele Kokkien? 4. Wie staat er (nog) niet op de lijst van Erevossen: Piet van de Kerkhove, Remie Neelemans, Dirk Rooms of Jan Kant? 5. In de jaren '70 en '80 liep een majoret tekorps oftewel een groep dansmariekes mee in de carnavals stoet. Hoe werd deze groep in de volksmond ge noemd? De antwoorden zijn te vinden in de krant van morgen, op pa gina Zeeland 2. Steeds meer voorzieningen ver huizen naar steden en grotere dorpen. Ze zijn daardoor vooral voor mbo-studenten en vrouwen van 60plus lastig te bereiken. Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57