Kunstenaar strijkt neer in Kattendijke L*d-£ 18 Schilderijen terug in Slot Oostende De Goese kunstenaar Reynier de Muynck werd vorig jaar benaderd met de vraag of hij dit tweetal wilde vereeuwigen op het witte doek. Voordat hij aan de slag ging met het Knopen werden in die tijd gezien als onzedelijk realiseren van dit project, dook hij in de geschiedenis. „Ik ben heel veel gaan lezen om zoveel mogelijk te weten te komen. Eerst op Wikipe- dia en later ben ik ook in de boeken gedoken. Als je daarmee bezig bent, kom je steeds meer tegen. Ik ont dekte op een gegeven moment dat de kleding geen knopen had. Toen ik daar informatie over opzocht, kwam ik tot de ontdekking dat knopen in die tijd gezien werden als onzedelijk", lacht De Muynck. Een andere leuke ontdekking deed hij op oude portretten van Frank van Borsele. „Het viel me op dat hij een soort kruisje met een belletje eraan rond zijn nek droeg", vertelt hij, doelend op de zogeheten Tau, die weer zou ver wijzen naar Sint Antonius. „Die heilige is daarom ook op het schil derij terecht gekomen", licht De Muynck toe. Energie En inderdaad, achter Frank van Borsele is een hutje te zien, met daarvoor Sint Antonius. Sommige dingen wist Reynier ech ter niet te achterhalen. „Ik heb er nog heel wat energie in gestoken om erachter te komen wat voor wapenschilden en vlaggen ik de partijen moest geven. Daar heb ik nog hulp voor ingeschakeld, maar ook met z'n allen zijn we er niet uitgekomen. Uiteindelijk heb ik dat maar verzonnen." Hoe langer je naar de schilderijen kijkt, des te meer details je ontdekt. Hier en daar zit zelfs een klein grapje verwerkt. Zo ziet de oplettende kijker achter Jacoba bij voorbeeld nog net de staart van een draak onder water verdwijnen. Het ligt voor de hand dat de schil derijen van Frank en Jacoba dit weekend een prominente plaats hebben gekregen in de ridderzaal van Slot Oostende. De muren van het dorpshuis in Kattendijke zijn beplakt met (plaats)namen, teke ningen en getallen. Ze vormen de mindmap van kunstenaar André Smits. Half januari nam de kunste naar zijn intrek in 't Blokhuis en afgelopen zaterdag zette hij de deuren van zijn nieuwe atelier open voor inwoners en andere be langstellenden. Als Artist In The World reist Smits sinds 2008 de wereld rond om kunstenaars op hun werkplek te fotograferen, altijd met hun rug naar de camera toe. De muren ver tellen zijn verhaal, samen met de foto's die hij maakte. Het zijn er in middels zo'n vierduizend. In 't Blokhuis exposeert Smits met de opnames die hij afgelopen najaar schoot in New York. Twee foto's uit die collectie zijn voor Smits heel speciaal. Het gaat om afbeeldingen van de inmiddels hoogbejaarde fotograaf Robert Frank. „Ik heb er twee jaar over ge daan om hem voor mijn lens te krijgen", zegt Smits. Hij vertelt hoe een kunstenaar uit het stadsdeel Broadway hem tipte over het adres van Robert Frank en hoeveel moeite het kostte om de wereldbe roemde fotograaf over te halen. „Hij verzuchtte: 'Waarom wil je mij fotograferen? Ik ben zo moe, het atelier is zo moe.' Geen ja dus, maar ook geen nee." Smits bena derde Frank daarna nog verschil lende keren en uiteindelijk mocht hij zijn gang gaan. In geruite ochtendjas en met pantoffels aan zijn voeten poseerde de 92-jarige fotograaf in zijn atelier, uiteraard met zijn rug naar de ca mera toe. Smits is trots op die foto. „Het is gaaf om zo'n invloedrijke kunstenaar te mogen portretteren. Frank staat voor mij symbool voor een stukje kunstgeschiedenis uit ver vervlogen tijden." Als het aan Smits ligt, breidt hij zijn fotocollectie de komende jaren verder uit met kunstenaars uit on der meer Korea en China. Al heeft hij ook al ideeën voor projecten dichter bij huis. „Het lijkt me leuk om een tentoonstelling op te zet ten met alle creatieve inwoners van Kattendijke." De naam heeft hij al: Art Kattendijke. IN DE REGIO Voorstelling 'In de Sacoche' Filmavond SP Goes jggSsBSP? MIJN DORP, MIJN STAD maandag 6 februari 2017 BE' Frank en Jacoba zijn weer thuis „Eindelijk, ze zijn weer thuis", werd opgetogen gefluisterd, toen Frank van Borsele en Ja coba van Beieren afgelopen za terdag in Slot Oostende arri veerden. Dit echtpaar speelt een belangrijke rol in de verhalen over deze historische locatie. Rachel van Westen Goes -Reynier de Muynck, kunstenaar Ellen Jobse Kattendijke André Smits opende zaterdag zijn atelier, fotojohanvanderheijden SINT MAARTENS DIJK Toneelvereniging PJZ speelt op 10 en 11 februari hun klucht 'In de Saco che' in De Haes- tinge in Sint Maar tensdijk. Het stuk gaat over een schoenen- en tassenwinkel waar diverse klanten langskomen. De winkel wordt al jaren gerund door Max. Net getrouwd met Barbara veran dert er wel heel wat in de winkel, en of Max daar nu zo blij mee is? Dan blijkt Barbara ook nog een dochter te heb ben die is komen in wonen. Gelukkig komt er hulp uit on verwachte hoek. De klucht begint beide dagen om 20.00 uur. Ook is er op zaterdagmiddag 11 februari een voorstelling tegen speciaal tarief voor senioren, verenigin gen en iedereen die hier aan wil sluiten. Kaarten kunnen be steld worden via e- mail: toneelpjz@ hotmail.com, of tel. 0166-610002. GOES De SP afdeling Goes houdt op vrij dag 10 februari een filmavond waar ze de klassieker 'Soy Cuba' vertonen. De film speelt zich af in de tijd net voor de revolutie in Cuba. De zaal gaat open om 19.30 uur en de film begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis. De film wordt vertoond aan de Rommers- walestraat 1 in Goes. HONDENSPEELPLAATS 45 SINT MAARTENSDIJK Goed nieuws voor Thoolse viervoe ters en hun baasjes. Het eiland heeft sinds zaterdag een om heinde buitenspeelplaats waar honden naar hartenlust kun nen ravotten. De grasweide aan de Eerste Dijk in Sint Maar tensdijk telt 3.000 vierkante meter en is zes dagen per week open. Hondeneigenaren betalen een kleine vergoe ding voor het gebruik ervan. Tijdens de officiële opening af gelopen zaterdag mochten honden de speelplaats uitprobe ren. Ook waren er demonstraties en een dierenfotograaf. De speelplaats is eigendom van Tamara Jeroense. Zij runt ook de naastgelegen hondenschool Hond en Sport Dierist. FOTO JOHAN VAN DER HEI JDEN GOES Stadskantoor, 09.00-17.00 uur- Tentoonstelling Edwin de la Ruelle; Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend - Inloop voor koffie en thee; Hal Serviceflat De Schakel, overdag - Expositie van aqua rellen door leerlin gen van Henk Bis schop; Erasmuspark, 09.30-11.30 uur- Digitaal Café; vanaf 13.00 uur - Activi teiten voor senio ren, waaronder handwerken, bridge, tafeltennis en schilderen HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur- Gratis sporten onder professionele begeleiding in de Beweegtuin; Biblio theek, 14.00-16.00 uur - Start gratis in- ternetcursus 'Klik en Tik, het Internet op' KLOETINGE Geerteshuis, vanaf 10.00 uur - Maan delijkse inloopmor gen Protestantse Gemeente met onder andere Indi sche verhalen door mevrouw R. Burger KRABBENDIJKE Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30,14.00-16.00 uur - Sjoelen en biljar ten voor senioren KRUININGEN Hof Cruninghe, Langeviele 41, 13.30-15.30 uur - Creatieve middag waarbij gehand werkt kan worden, met onder andere breien en haken NIEUWDORP Spanjeweg 1, 08.30-17.00 uur - Tentoonstelling 'Ontstaan en Ver gaan' van Leen van Dixhoorn RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00- 16.30 uur - Kaarten voor senioren WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.00- 10.00 uur - Allevo Lessen 'Bewegen voor vijftig-plus sers' YERSEKE Moerplein, 19.15 en 20.15 uur - Bewe gingsuur voor seni oren Reynier de Muynck (m) met de schilderijen, fotojohanvanderheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50