Pake Sake sluit af met een knal Mbo'ers en 60-plussers hebben het meeste last van slecht openbaar vervoer Huub Dalmeijer neemt afscheid Steeds meer voorzieningen verhuizen naar steden en grotere dorpen. Ze zijn daardoor vooral voor mbo-studenten en vrouwen van 60+ lastig te bereiken. KNO-arts verlaat na 22 jaar ZorgSaam FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Na zestien jaar sluit de discotheek Pake Sake in Goes zaterdag haar deuren. Met een hardstylefeest. Vaste gasten Robin Stapels (I) en Saskia van Lien genieten nog een keer. Bijna de helft van de Zeeuwse mbo- studenten kunnen regelmatig niet op school, stageplek of bij uitgaans gelegenheden komen. De oorzaak is dat er niet of nauwelijks een bus rijdt. Een tweede groep die last heeft van beperkt openbaar vervoer zijn vrouwen van 6o+. Zij komen moeilijk bij winkels of het zieken huis. Dat blijkt uit onderzoek van ZBl Planbureau in opdracht van de pro vincie Zeeland. Doordat steeds meer voorzieningen verhuizen naar steden en grotere dorpen, zijn ze voor met name mbo-studenten en vrouwen van 60+ lastig te berei ken. Volgens de onderzoekers blijken in totaal 4.700 leerlingen van Scalda en Hoornbeeck College moeilijk bij school, stageplek of uitgaansgele genheden te kunnen komen. De grootste klacht is dat bussen, trei nen en ander openbaar vervoer niet of beperkt naar voorzieningen rij den. Ook zijn er weinig haltes in de buurt van waar leerlingen wonen, klagen ze. Het gaat vooral om stu denten tussen de 18 en 20 jaar, met een minder goede gezondheid en die moeilijk kunnen rondkomen. Ze wonen met name op het platteland van Zeeuws- Vlaanderen en zijn voor het reizen afhankelijk van het ov. Studenten van Scalda hebben vaker vervoers problemen dan die van het Hoorn beeck College. Zo komen ze moei lijk op de schoollocaties Boulevard Bankert (Vlissingen) en Zwembad- weg (Goes). Autodelen Het valt de onderzoekers op dat studenten weinig weten over de dienstregeling en over nieuwe ver voersinitiatieven, zoals autode len. ZB| Planbureau beveelt de pro vincie aan om meer aandacht te schenken aan de bereikbaarheid van scholen. Ook adviseert het de kennis over de dienstregeling en nieuwe vervoersmogelijkheden te vergroten. Een tweede groep die problemen ondervindt met het openbaar ver- Zo'n 4.700 leerlingen kunnen moeilijk een school, stageplek of uitgaansgelegenheid bereiken voer zijn vrouwen van boven de 60, aldus ZB I Planbureau. Ruim 7.500 vrouwen in Zeeland die 60 jaar of ouder zijn, kunnen niet of nauwe lijks bij het ziekenhuis of winkels komen (13 procent van de vrouwen in deze leeftijdsgroep). Ze hebben geen of beperkt eigen vervoer of hulp van anderen en vinden de reiskosten voor bus of WMO-ver- voer te hoog. Volgens de onderzoe kers hebben relatief veel van de vrouwen geen bushalte in de buurt. Ook weet twee op de vijf weinig over de mogelijkheden van vervoer op afspraak. Inkomen Ook hier gaat het om mensen die moeilijk kunnen rondkomen van hun inkomen en gezondheidspro blemen hebben. De vrouwen die op het platteland van Zeeuws-Vlaan deren wonen, hebben vaker een vervoersprobleem dan leeftijdsge noten elders in de provincie. Opvallend is dat vrouwen op het plattend in de Oosterschelderegio en op Walcheren even vaak proble men met het openbaar vervoer hebben als leeftijdsgenoten die in de steden wonen. It maandag 6 februari 2017 pzc.nl e-mail: bevelanden@pzc.nl ZEELAND 20 ZEELAND19 Beperkt OV nekt studenten Jeffrey Kutterink Middelburg ZEELAND16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48