Kunstenaars onderzoeken grens van zoet en zout Vraag het de goden De kat viste achter het net Drie is een heilig getal DREISCHOR VIERT CHINEES NIEUWJAAR 19 Eten met stokjes, gooien met moonblocks en dansen met de draak. En dat allemaal op Zeeuwse bodem. MOONBLOCKS DIERENRIEM TEMPEL De zestienjarige Taiwa nese Grace Lin, Lin Tzu-Yi in haar eigen taal, logeert een tijdje in Dreischor en dat hebben de dorpsbewoners gewe ten. Zaterdag werd een bonte ver zameling aan activiteiten afgeslo ten met de viering van Chinees Nieuwjaar. Grace is in Nederland via een uit wisseling van Rotaryclub Zierik- zee. Haar komst naar Dreischor in spireerde de Reisterse Droomclub om een week lang aan die onbe kende Taiwanese cultuur te rui ken, ervan te proeven en het te be leven. Chinees koken, tempel schaaltjes en moonblocks maken, een drakendans instuderen en Chinese karakters oefenen. „We proberen activiteiten die dichtbij zijn toch heel verrassend te ma ken, waardoor kinderen iets mee naar huis nemen", omschrijft An- net van Langeraad de missie van de Droomclub. De Winterkerk puilt uit, van men sen en van de geuren van het zelf- bereide Chinese voedsel. „Ik vind hun vuurwerk het allerleukst. Dat is veel cooler dan bij ons", zegt Carmen (7 jaar en -weet ze nu- ge boren in het jaar van de Os). Noël (8 jaar, geboren in het jaar van de Rat) is vooral onder de indruk van de tempels. „Die hebben van die coole punten met draken op het dak." Superleuk om kennis te ma ken met al die andere gebruiken, blikt Van Langeraad op de week bomvol Chinese activiteiten terug. „Door er op zo'n manier aandacht aan te besteden, ga je de diepte in. Het is een mooie manier om ken nis te maken met een andere cul tuur." Ook Grace is enthousiast. „En het gaat écht zo bij ons hoor", oordeelt ze positief over de Reisterse dra- kendansers. Zelf stapte ze een aan tal dagen geleden op zo'n oer-Hol- landse fiets. Ze kwam ten val en brak daarbij haar been. Maar zit tend in een rolstoel is ze er bij het slotspektakel van het Chinees Nieuwjaar toch bij. „Dat is voor ons een heel belangrijk feest. Jullie missen jullie familie met kerst als je niet samen bent. Voor ons is dat Nieuwjaar." Voor veel Schouwen-Duivelanders is het misschien onbekend, maar buiten het eiland heeft het project 'Balanceren tussen Zoet en Zout' van de Bewaerschole in Burgh-Haam- stede al veel teweeg gebracht. Nog vier solopresentaties te gaan tot de grote finale in 20t8. Zaterdag, bij een tussentijdse presentatie, werd al even vooruitgeblikt. De be trokken kunstenaars uit heel het land harken stuk-voor-stuk een schat aan informatie over deze re gio bij elkaar, maar nemen hun 'ontdekkingen' ook mee naar el ders. Zoals Jeroen van Westen en Anne Ausloos die zich op de Zeeuwse klei stortten, op zoek naar het al dan niet zichtbaar zijn van de grens tussen zoet en zout in de grond. Zij bestudeerden archieven, praatten met boeren, onderzochten de bodem en sloegen aan het bak stenen bakken met Schouwen- Duivelandse klei. De resultaten ex poseerden zij, behalve in de Be waerschole, ook in galerie De Witte Voet in Amsterdam. „Voor de kunstenaars levert dit project zo'n rijkdom aan nieuwe gegevens op. Daar gaan ze ook op andere plaatsen over vertellen", zegt Marinus van Dijke van de Be waerschole. Voorzitter Maria Coo len: „Dit omringt je dus allemaal als je op Schouwen-Duiveland woont en het gekke is: de meeste mensen hebben geen idee". Vijf jaar lang laat de Bewaer schole kunstenaars in beeld bren gen hoe mensen en natuur op dit eiland balanceren tussen zoet en zout. Dat doen ze steeds na grondig onderzoek vanuit allerlei invals hoeken, zoals chemie, taal en histo rie. In 20T8 komt een gezamenlijke afsluiting. Hoe dit precies zal gaan, is nog onbekend, maar twee dingen zijn zeker: de 'finale' vindt buiten de muren van de Bewaerschole plaats, ergens op één van de onder zochte stekken. En het sluitstuk is alles behalve solistisch. Er wordt iets gedaan met de vele bij dit pro ject betrokken partijen: van Rijks waterstaat tot Deltares. maandag 6 februari 2017 Taiwanese zet dorp op z'n kop In de Winterkerk zijn tal van activiteiten rondom Chinees Nieuwjaar, fotos marieke mandemaker Een vraag aan de goden? Dan is het tijd voor moonblocks. Ook die werden in de week voorafgaand aan het Chinees Nieuwjaar in Dreischor ge maakt. Moonblocks zijn maan vormige houten figuurtjes met een platte en een bolle kant. Je stelt je vraag en werpt de moonblocks op de grond. Eén platte kant en één bolle kant boven? Het antwoord is ja. Twee platte kanten boven? Gooi nog maar een keer, want er komt geen duidelijk ant woord. Twee bolle kanten boven? Dan is het antwoord een duidelijk nee. De rat is het eerste dier in de Chinese dierenriem en dat is niet voor niets. Volgens één van de legendes was er lang geleden een keizer die een zwemwedstrijd uitschreef onder dieren. Naar de twaalf snelste dieren zou een jaar worden genoemd. De rat en kat klommen op de rug van de os om een snelle oversteek te kunnen maken. Vlak voor de overkant werd bereikt, duwde de rat de kat van de ossenrug af. De rat werd eerste en de kat dertiende. Daarom komt de kat ook niet in de dieren riem voor. In een hoekje van de wandel- kerk is een Chinese tempel nagebouwd. Met een houten balk als drempel. Die drempel houdt het kwade buiten en het goede binnen. Door écht te laten zien hoe het er in een ander land aan toegaat, maakt de Droomclub die on bekende cultuur zelfs voor kleine kinderen zichtbaar. Voor het tempeltje staan zelf gemaakte offerschaaltjes met snoepjes uitgestald. Drie is een heilig getal, dus worden er drie buigingen gemaakt en in de tempel worden drie (of negen) wierookstokjes aange stoken. Esme Soesman Dreischor De drakendans van de Reisterse Droomclub. Esme Soesman Burgh-Haamstede De kunstenaars bij de Bewaerschole. Linksvoor op de bank Maria Coolen, tweede van links Marinus van Dijke. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45