II Lijsttrekker met dank aan het alfabet Oeps, verkiezingsborden moeten opnieuw beplakt r Unieke peiling geeft inzicht in stemgedrag allochtonen Van oudsher stemmen allochtone kiezers op de PvdA. 3 A Maar zo vanzelfsprekend is dat niet meer, blijkt uit een unieke peiling. De PVV is onder Surinaamse Nederlanders zelfs de tweede partij. in politiek dan de Turkse. Het is de vraag of Sylvana überhaupt in de Kamer komt." Haar boodschap slaat in elk geval wél aan bij allochtone kiezers. De EtnoBarometer laat zien dat zij zich het meest druk maken over discri minatie en racisme. Andere thema's die voor hun een rol spelen bij hun stemkeuze zijn integratie, criminaliteit, werkloosheid en im migratie. Bijzonder De speciale peiling onder allochto nen van het Rotterdamse onder zoeksbureau Opiniehuis is bijzon der, omdat veel bureaus het niet voor elkaar krijgen om voldoende migranten in hun steekproef op te nemen. „Deze groepen zijn het meestal niet gewend om hun poli tieke voorkeur bekend te maken, omdat dat in het land van herkomst niet altijd veilig is", zegt onderzoe ker Aziz el Kaddouri. Zijn bureau heeft mensen huis aan huis en tele fonisch benaderd. Deborah Jongejan Den Haag Nog steeds stemmen de meeste Nederlanders met een migratie achtergrond het liefst op een linkse partij. Maar bij de mensen met Su rinaamse wortels is iets bijzonders aan de hand. Na de PvdA kiest veer tien procent van de Surinamers voor Geert Wilders, zo laat de Etno Barometer zien. Hoe dat komt, is nog onduidelijk. De PVV is op sociaal-economisch gebied hartstikke links, dat is wel licht een deel van de verklaring. Maar ook anti-islamitische senti menten spelen vermoedelijk een rol, blijkt uit onderzoek van een student sociologie van de Vrije Uni versiteit. Hij ontdekte dat Wilders mede om deze reden goed scoort onder Haagse Hindoestanen. Ook overlast door Turkse, Marokkaanse en Poolse stadgenoten zou een ver klaring zijn. Bij kiezers met Turkse en Marok kaanse achtergrond scoort Denk juist heel goed, de grootste oppo- De groep allochtone stemmers is enorm divers. Die verenigen in één partij is lastig nent van de PW. „Dit laat zien dat de groep allochtone stemmers enorm divers is. Het is lastig om die allemaal te verenigen in één partij", zegt politicoloog Floris Vermeulen van de Universiteit van Amster dam, die zijn onderzoek richt op migranten. Sylvana Simons moet in elk geval nog flink aan de bak, wil ze een ze tel in de Tweede Kamer bemachti gen. Zij haalt met haar nieuwe par tij Artikel t slechts twee procent van de allochtone stemmen. Onder Surinamers is dat iets meer, maar met vier procent nog steeds te wei nig om voet aan de grond te krijgen op het Binnenhof. „Het grootste probleem is men sen naar de stembus krijgen", weet Vermeulen. „Mensen met een mi- gratie-achtergrond gaan minder snel stemmen dan andere Neder landers. Als Denk één of twee zetels haalt is dat al een enorme presta tie." Georganiseerd Zelf rekent Denk op zo'n vijf zetels. Volgens Vermeulen is het voordeel voor de partij van Tunahan Kuzu en Sel^uk Öztürk dat de Turkse ge meenschap, waaruit ze veel stem men trekken, goed georganiseerd is. „Verenigingen en moskeeën kun nen ze helpen hun achterban te mobiliseren." Sylvana Simons heeft het wat dat betreft moeilijker, hoewel zij zich niet exclusief richt op kiezers met dezelfde wortels als zij. Vermeulen: „De Surinaamse gemeenschap is over het algemeen minder georga niseerd en minder geïnteresseerd HUISSEN Het was met passen en meten net gelukt om de posters van al die politieke partijen op de verkiezingsborden te krijgen. Maar nu moeten een reeks voor- beplakte borden alsnog over. De Kiesraad gooide afgelopen vrij dagavond roet in het eten van het bedrijf Bordbusters uit Huissen. De Raad besloot op het allerlaatste moment dat drie partijen toch niet mee mogen doen aan de ver kiezingen in maart. Bij het sluiten van de deadline vrijdag bleken de partijen Trots op Nederland, Res pect en Vrouwen Partij niet de vereiste waarborgsom van 11.250 euro te hebben overgemaakt. De posters van die partijen ston den echter al op tal van voorbe- plakte verkiezingsborden die de Bordbusters door heel het land heeft neergezet, meldt Omroep Gelderland. Het bedrijf plaatst 500 borden door heel Nederland. De borden waarop nog partijen staan die toch niet meedoen, worden vandaag aangepast. Bordbusters overlegde de afgelo pen weken al druk met gemeen ten over de grootte van de borden. Er dreigden 81 partijen mee te doen aan de verkiezingen. Uitein delijk doen er nu 28 mee. De Burger Beweging gaat als lijst 17 deelnemen aan de Tweede Kamer verkiezingen in maart. Vlems (53), in het Brabantse Boekei vooral be kend als initiatiefnemer van het ecodorp, een zelfvoorzienende woongemeenschap, kreeg in no vember de vraag of hij op de lijst wilde komen. De partij beoogt ver nieuwende projecten in de schijn werpers te zetten en aan te geven dat voor alle problemen al oplos singen bestaan. „Ik was een van de 44 kandida ten en ik heb ja gezegd. Ze zouden op alfabetische volgorde werken, dus zou ik vanwege mijn achter naam op plaats 44 komen. Maar tot mijn stomme verbazing zijn ze uit gegaan van de voornamen en sta ik nu plots op één. Toen ik erachter kwam, was het te laat: de lijst was al ingediend." De Burger Beweging vindt eigen lijk dat niemand lijsttrekker kan zijn, vertelt Vlems. „Niemand heeft alle kennis in huis. Er is voor elk probleem een 'deskundige' ge zocht. Zo staat er iemand op die vindt dat mocht de euro verdwij nen, de florijn moet worden inge voerd. Van mij vinden ze dat ik veel weet over zelfvoorzienend wonen." Mocht lijst 17 in maart een Ka merzetel halen, dan staat Vlems waarschijnlijk zijn plaats af. „Ik heb geen enkele ambitie de politiek in te gaan." maandag 6 februari 2017 De PvdA verliest veel stemmers met een migratie-achtergrond t.o.v. de Tweede Kamerverkiezing van 2012. PVDA 2012 D66 VVD SP GL CDA h PVV m PvdD CU i 50+ i DENK Art. 1 Peilinq 2017 DENK trekt kiezers weg bij gevestigde partijen PW tweede partij onder Surinaamse Nederlanders —Politicoloog Floris Vermeulen Tunahan Kuzu (r) en Sel9uk Öztürk van Denk scoren goed bij kiezers met een Turkse en Ma rokkaanse achtergrond, fotohh M Het bord met drie partijen die toch niet meedoen. FOTOSTEPHAN- GOMERSBACH Ad Vlems uit Boekei is tot zijn eigen verbazing lijsttrekker ge worden voor De Burger Bewe ging. Hij dankt het lijsttrekker schap aan zijn naam. Kees Backx Boekei Ad Vlems: „Tot mijn stomme verba zing stond ik op één."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3