Moeten we EUWS 11 Kieswijzer zo werkt het 15 maart verkiezingen NOG 37 DAGEN Vanaf vandaag storten miljoenen Nederlanders zich weer op de Stemwijzer. Vul hem vooral in, maar neem het advies niet al te serieus, stelt onderzoeker Jasper van de Pol. Hij plaatst drie kanttekeningen en ontkracht een mythe. 429 549 ms (S> WAAR GAAN DE VERKIEZINGEN VOLGENS U OVER? VANDAAG: PVV, CDA, SGP en Christenunie zich om in hun programma voor stellen te doen om die voorwaar delijke invrijheidsstelling aan te passen. De vraag is of dat iets verandert. De laatste ingrijpende inperking van dat recht dateert alweer van 2008. Toen werd be sloten dat er forse voorwaarden aan die vrijlating gekoppeld kun nen worden. In de jaren erna kwamen de rechtse en linkse partijen in de Tweede Kamer niet dichter bij el kaar. Zelfs de invloed van de WD - die de scepter zwaait op het ministerie van Veiligheid en Justitie - leverde niet veel op. Voormalig staatssecretaris van Justitie Fred Teeven beloofde on derzoek te doen naar het automa tisme van vervroegde vrijlating, maar dat onderzoek is nooit uit gevoerd. Sterker nog, dit kabinet werd teruggefloten door het Eu ropese Hof van Justitie dat vindt dat misdadigers die levenslang hebben de kans moeten krijgen toch vrij te komen. Kans is groot dat partijen in de campagne weer goede sier maken (streng, stren ger, strengst), maar het is maar zeer de vraag of kiezers dat als een belofte mogen opvatten. ettina Barends uit Hellevoetsluis dacht er laatst nog aan. Haar 20-jarige zoon werd onlangs aangereden op de fiets. De dader reed door, maar haar auto verloor een kentekenplaat, dus kon ze alsnog worden achterhaald. Haar zoon hield er gelukkig slechts 'een kapotte knie' aan over, maar de schrik zat er goed in. De doorgere den dader kreeg een boete van 300 euro. „Zoiets voelt ge woon niet rechtvaardig. Iedereen lijkt overal wel erg gemakkelijk mee weg te komen. Er is zoveel aandacht voor daders. Zo kijk ik ook naar die Volkert van der G.. Die komt vrij na twee derde van zijn straf. 12 jaar voor een moord, dat druist gewoon in tegen mijn rechtvaardigheidsgevoel." Los nog van de vraag of rech ters hard genoeg straffen, wak kerde de vrijlating van Van der G. niet alleen bij Mettina een gevoel van onrechtvaardigheid aan. Veel kiezers klagen dat criminelen te makkelijk weg komen met hun misstap. De partijen voelen dat onbe hagen ook, dus haasten WD, „Neem het stemadvies vooral niet te letterlijk. Wie verschil lende kieswijzers invult, moet niet raar opkijken elke keer bij een andere partij uit te komen. De twee grootste, Stemwijzer en Kieskompas, zijn anders ge bouwd en berekenen anders. Maar ze ontkomen er allebei niet aan een selectie te maken. Daar door ontbreken er altijd vragen die jij belangrijk vindt. Mijn ad vies is dan ook: vul verschillende kieswijzers in om jouw stem te bepalen." „Over veel stellingen heb ben kiezers vaak niet heel uitgebreid nagedacht. Maar hoe vaker je invult dat je geen mening hebt, hoe minder je aan het stem advies hebt. Het uitgangspunt van kieswijzers is eigenlijk raar: ze gaan ervan uit dat je overal een mening over hebt, maar tege lijkertijd geen idee welke partij daarbij past. „Bij veel kieswijzers vind je ge lukkig uitleg over wat partijen willen en welke argumenten ze daarvoor hebben. Daar kun je van leren. Een goede kieswijzer vat verkiezingsprogramma's voor je samen, waardoor je beter beslagen ten ijs komt." „Bij de Stemwijzer leveren partijen zelf antwoorden aan. Die worden zoveel mogelijk gecheckt, maar partijen proberen wel een strategische positie in te nemen. Als heel veel mensen extra geld naar de zorg willen, zullen ze daar niet snel tegen zijn. Ze pro beren zo populair mogelijke standpunten in te nemen. Niet zo vreemd: miljoenen kiezers vullen zo'n kieshulp in. Wie weet scheelt het een zetel. „Partijen proberen invloed uit te oefenen op de keuze van de vragen. De belangrijkste kies wijzers zijn daar niet zo gevoelig voor. Hun stellingen worden be paald door zaken die mensen be- STEMWIJZER langrijk vinden of wat veel in het nieuws is." „Kieswijzers gaan uit van de aan name dat mensen hun keuze al leen baseren op de plannen van de partijen. Wat een partij de af gelopen vier jaar heeft gedaan, telt niet mee. Een stemhulp heeft ook geen boodschap aan strate gische stemmen. Mensen die an ders nooit op de VVD zouden stemmen, doen dat wellicht toch omdat ze bijvoorbeeld willen voorkomen dat de PW de groot ste wordt. „Uit onderzoek blijkt dat een meerderheid van de mensen die een kieswijzer invullen de uit komst helemaal niet zo serieus neemt. Mensen willen vooral checken of ze uitkomen bij hun eigen partij. Een minderheid van 30 tot 40 procent geeft aan meer te willen weten of een stemad vies te krijgen. Mensen worden dus het meest beïnvloed door een stemhulp als ze al neigen naar die ene partij, het eens zijn met de meeste standpunten of als de par tij het goed doet in de media. Ze zoeken vooral naar bevestiging." Jasper van de Pol is docent en onder zoeker aan de Universiteit van Am sterdam. Hij promoveerde onlangs op een proefschrift over kieswijzers. maandag 6 februari 2017 Gastvrij Tirol, Nassereith incl. ontbijt en diner klantbeoordeling 8,7 8 dagen oad.nl/BEAT02 Alpenrijk Vorarlberg incl. ontbijt en diner alleen te boeken bij Oad 8 dagen oad.nl/BEATOI Drie Alpenlanden in één reis incl. ontbijt en diner klantbeoordeling 8,7 va 599 10 dagen oad.nl/BEAT03 SH Meren en bergen van Karinthië incl. ontbijt en diner incl. dagtocht Slovenië va 589 10 dagen oad.nl/BEATI6 Boek nu op oad.nl/tubantia C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten, kijk op oad.nl/Voorwaarden —Tobias den Hartog Waar moeten de verkiezingen volgens u over gaan? Mail naar: verkiezingen@ad.nl Op de lancering van de Stemwijzer komen traditiegetrouw veel lijsttrekkers af. Premier Mark Rutte (VVD) is anders dan in 2012 dit jaar wel van de partij, foto anp 'Neem stemadvies niet te letterlijk' Laurens Kok Den Haag Als ik alles heb ingevuld, weet ik precies op welke partij ik moet stemmen. 2 Help, ik heb geen mening 3 Partijen doen precies wat in de kieswijzer staat De Stemwijzer werd in 2012 4,6 miljoen keer ingevuld. Maker is ProDemos, het Huis voor democratie en rechtsstaat in Den Haag. Een andere bekende stern- hulp is Kieskompas, ontwik keld door de Vrije Universi teit. Deze is nog niet online. DE MYTHE Hordes kiezers stemmen blind op de partij die uit de kieswijzer komt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12