Europees Parlement weigert controle van bureaukosten Ook voor wie supersnel 4G internet wil! iPhone 5s 9 Ook Hedwig en André bleven hollands me we. Teruggestorte vergoedingen Saai Vaststaat dat bijna iedereen zijn vergoeding van netto 4.320 euro per maand schoon op krijgt. Op totaal meer dan 311 miljoen kwam de af gelopen acht jaar nog geen ander half miljoen terug. Dat blijkt uit cijfers van het Par lement waarop deze krant de hand kon leggen. Van 2009 tot en met 2013 betaalde een handjevol leden (op toen 766) minder dan 70.000 tot iets meer dan 132.000 euro terug. In 2014, een verkiezingsjaar met een uittredend en nieuw inko mend Parlement, betaalden 20 le den een kleine 572.000 euro terug. Daarna zakten de terugstortingen weer tot een kleine 293.000 euro in 2015 (door 14 leden) en iets meer dan 117.000 in 2016 (door 13). Dennis de Jong (SP) en Gerben Jan Gerbrandy (D66) balen als een stekker dat secretaris-generaal Klaus Welle het vertikt de uitgaven te controleren, hoewel een krappe meerderheid wil dat zijn diensten dat in elk geval mogelijk maken. „Dan moet ik extra personeel aan nemen, en ik moet juist inkrim pen", zo liet hij afgelopen week op nieuw weten. 'Politieke onwil', noemt Gerbrandy dat. En dus blijft het geld met bakken de deur uitgaan, terwijl de twee Nederlanders het met geen moge lijkheid opkrijgen. Gerbrandy zat bij de 20 terugstorters van 2014 en gaat aan het eind van zijn lopende mandaat in 2019 opnieuw terug storten. De Jong stort jaarlijks 25 a 30 mille terug. „En dan moet ik nog zoeken op welke rekening, want te rugstorten wordt bepaald niet aan gemoedigd." Bonnetje De Jong en Gerbrandy proberen al jaren de rechtmatigheid van in elk geval de grootste uitgavenposten gecontroleerd te krijgen. „Wie er in eigen land een kantoor op nahoudt, zou zeker daarvan een bonnetje moeten insturen", aldus De Jong. Pogingen van het tweetal voor een verantwoordingsplicht of ver plichte accountantscontrole lijden keer op keer schipbreuk. Veel Parle- ONKOSTEN mentsleden vinden de dik 4 mille netto per maand - bovenop hun 8 mille salaris, reis- en personeelsver- goedingen en een dagvergoeding van 300 euro per vergaderdag - wel prettig. De Jong is het beu en gaat deze week zijn Nederlandse collega's een vrijwillige accountantscontrole voorstellen, 'in de hoop dat steeds meer leden aanhaken'. D66, aldus Gerbrandy, heeft al een accountant. „Ik adviseer die iedereen, want al leen zo kun je de kiezer laten zien dat je verantwoord omgaat met zijn belastinggeld." Officieel is de vergoeding be stemd voor een kantoor plus in richting in eigen land, iet, printpa pier, (kranten)abonnementen, eten en drinken voor medewerkers en de organisatie van evenementen. Maar eerder onderzoek door deze krant wees uit dat twee Nederlan ders er de vorige periode ook een duur kostuum en de eigen privéhy- potheek van betaalden. „In elk ge val: met potloden en paperclips krijg je dat geld niet op", schampert De Jong. Het tweetal blijft hopen op ver andering, maar behalve zijzelf, en kele landgenoten en nog wat Brit ten en Scandinaviërs loopt nie mand echt warm voor een verant woordingsplicht. De Jong vreest dat het Parlement met zijn dure en ongecontroleerde kostenregeling electoraal uiterst kwetsbaar blijft: „Want netto zo maar dik 4 mille erbij, dat wil ieder een wel." PENSIONADO'S 1500 MB/MIN/SMS 4G INTERNET TOTAAL P/MND hollandsnieuwe.nl/pzc maandag 6 februari 2017 Pannenkoekenbakkers Theo en Jolanda waren niet de enige Nederlanders die in Gambia achterbleven. In het uitgestor ven strandresort op een steen worp van TeJo's voerden Hed- wig en André Baakman afgelo pen weken de zwerfhonden en katten. Die kregen geen kliekjes meer toen alle toeristen waren vertrokken. Aan hun camelkleurige huid valt af te lezen dat de pensionado's uit Werkendam hier overwinte ren. Toen de exodus op gang kwam, vroeg hun familie waarom zij in godsnaam bleven. Hedwig: „Alsof we op het strand lagen tussen de bom men en granaten! Wij hebben ons hier geen moment onveilig gevoeld. We zagen geen enkele reden om terug te vliegen naar het koude, natte Nederland." Ook omdat ze hier zijn met een reden: thuis hebben ze spullen ingezameld voor de lokale be volking. Zo gaat dat met Nederlanders in Gambia, legt André uit. „Op vakantie raak je bevriend met een local. Het jaar erop keer je terug met een koffer pennen en speelgoed. Inmiddels is dat een zeecontainer." Een beetje saai was het wel, door de noodtoestand. André gaat elke ochtend vissen, maar omdat de winkels dicht waren, kon hij geen garnalen kopen als aas. Hedwig heeft een be vriende restauranteigenaar uit de brand geholpen, vertelt ze. „De meisjes uit de bediening konden of mochten van hun fa milie niet meer komen, terwijl de achtergebleven buitenlan ders toch ergens moesten eten. Kwam mijn horeca-ervaring van vroeger nog eens van pas." Het Europese Parlement blijft hardnekkig elke controle weige ren op de bijna 40 miljoen die de 751 Parlementsleden jaarlijks aan 'bureaukosten' besteden. Frans Boogaard Brussel 2009:132.570,45 euro door 3 leden 2010:104.363,89 door 5 leden 2011:106.409,78 door 5 leden 2012: 69.318,49 door 5 leden 2013: 77.855,79 door 6 leden 2014: 571.602,96 door 20 leden 2015: 292.748,51 door 14 leden 2016:117.326,72 door 13 leden PC LIEVER SIM ONLY? 1500 4G VOOR MAAR 11,- Ook voor wie supersnel internet wil is er hollandsnieuwe. Je kunt nu namelijk razendsnel 4G internetten met een downloadsnelheid tot 150 Mbps. Dat kan bijvoorbeeld met de iPhone 5s. Nu i.c.m. 1500 MB/MIN/SMS en 4G voor maar 23,- per maand. Let op! Geld lenen kost geld d-X' Totale toestel kosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 288 0 288 €12 24 mnd 0% Deze tabel bevat een voorbeeld van een telefoonkrediet en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. Het telefoonkrediet is een aflopend goederenkrediet van Vodafone Financial Services B.V. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over het telefoonkrediet. Je dient zelf te bepalen of het telefoonkrediet aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 28 februari 2017. Twee gasten in het restau rant met de on miskenbare Hollandse in slag. -4 Ook Sabasti- ana is weer te ruggekeerd. Ze serveert de pannenkoeken uit. FOTO'S SANNE ZURNÉ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10