I Jeugdbende telt 75 man Kind wacht op stelende pa 9 TURKIJE KRITISCHE MERKEL k kan het wel missen" Izegt Rowena van Driel (13) als ze plaatsneemt in een kappersstoel. „Er zijn mensen die het meer nodig hebben dan ik." Terwijl haar lange, donker bruine lokken in tweeën wor den verdeeld en gevlochten, kijkt de jonge scholier nieuws gierig om zich heen. Ze is niet de enige met vlechtjes in het haar. Gina Micic (32) balanceert haar jongste zoon op haar schoot, terwijl een kapster vier vlechten afknipt. Intussen to vert ze voor haar andere zoon een rijstwafel uit haar handtas. „Dit is een noodoplossing want papa is ziek", zegt de Rotter damse. „Ik heb de kinderen meegenomen, omdat ik écht niet wilde afzeggen." De massale haardonatie is een initiatief van Heieen Klein, on- cologiefysiotherapeut van het Maasstad Ziekenhuis. „Ik zie hoeveel verdriet het doet als mensen hun haar verliezen", vertelt ze. In eerste instantie wilde Klein alleen haar eigen lokken doneren. „Maar toen dacht ik: als we met meer zijn, kunnen we écht een verschil maken." Collega Gera Arns twijfelde geen seconde toen ze over de actie hoorde. „Ik kan kiezen wat ik met mijn haar doe", bena drukt de 59-jarige. „Niet ieder een heeft die keuze." Voordat ze het in de gaten heeft, glijdt er een traantje over haar wang. „Mijn buurvrouw, een goede vriendin, had ook kanker en zij is daaraan overleden." Arns herinnert zich de laatste dagen van haar vriendin nog goed. „Ze maakte haar ziekte belachelijk door een pruik te nemen die heel anders was dan haar echte haar", vertelt ze met een glimlach, terwijl haar eigen haardos in model wordt ge knipt. Voor een pruik zijn minstens vier vlechten nodig. De plukjes haar, die minstens 25 centime ter lang moeten zijn, worden handmatig in een haarkapje ge zet. Eén voor één. Een nauw keurig klusje dat makkelijk twaalf weken duurt. „Maar wel heel belangrijk", vertelt Shanty Sterke (52), die vorig jaar borst kanker overwon. „In die moei lijke tijd werkte een pruik heel geruststellend." Basisschool De Rotterdamse is verrast door het grote aantal donateurs. Er zijn tientallen vrouwen met verschillende leeftijden. De een zit nog op de basisschool, ter wijl de ander tegen haar pensi oen aankijkt. Hun haar, van lichtblond tot bijna pikzwart, wordt gebruikt voor gratis prui ken. Goed genoeg voor tiental len pruiken. Eerder op de dag zijn al zestien donaties gedaan. Het zijn vooral vrouwen, maar ook een paar mannen hebben zich aangemeld voor de actie. De 10-jarige Bodi de Bruin is de jongste daarvan. Hij raakte geïnspireerd door een vriendin die haar lokken doneerde. „Ik ben 2,5 jaar niet naar de kapper geweest", zegt hij. Of hij zijn haar gaat missen? „Echt niet", roept hij. „Het zit telkens in de weg." BRUNSSUM De aanhouding van negentien verdachten vorige maand in de regio Brunssum in verband met onder meer ram kraken, roofovervallen, witwassen en autodiefstallen blijkt het topje van de ijsberg te zijn. De negentien zijn volgens het Openbaar Ministerie (OM) de top van een criminele organisatie, die zo'n 75 voornamelijk jonge mensen omvat. Veel van hen zitten nog op school en gingen voor het snelle geld. Po litie, justitie, gemeente en andere instellingen werken inmiddels samen om jongeren uit de crimina liteit te houden, bleek gisteren tij dens een persconferentie van de ge meente en het OM in Brunssum. De meeste verdachten maken deel uit van één familie en van vriendenclubs. De 'meelopers' deden op oproepbasis mee. Een tiental organisaties is begon nen met het project Wake Up Call om jongeren in Brunssum uit de klauwen van criminelen te houden. Zo gaan scholen aan de bel trekken als jongeren opeens met dure spul len rondlopen. Hoofdverdachte is volgens het OM een 18-jarige man. Van de ar restanten zitten er nog elf vast, de i Leden van de Brunssumse bende die worden aangehouden, zwijgen in alle talen rest blijft wel verdachte, stelt het OM. Veel verdachten waren al jaren in beeld van politie en justitie, maar tot nog toe werden hun zaken indi vidueel behandeld. Dat is nu anders. Er blijkt een sa menhang te bestaan in een strak gestructureerde organisatie, waar bij mensen ook bedreigd werden om mee te doen. Wie aangehouden wordt, zwijgt in alle talen voor po litie en rechter, aldus het OM. Tijdens invallen op 10 januari in Brunssum, Heerlen en Landgraaf vond de politie onder meer een groot aantal vuurwapens en veel munitie, gestolen scooters en auto onderdelen, geavanceerde appara tuur om autodiefstallen mogelijk te maken, drugs en geld. De 39-jarige winkeldief werd na een korte achtervolging in de hand boeien geslagen. De politie was ge alarmeerd door winkelpersoneel. „Het was echt heel bizar", vertelt Steffi (20) uit Sliedrecht. Ze was in de Marskramer in Sliedrecht aan het werk, toen ze een bekend ge zicht zag. „Er kwam een man in de zaak en ik herkende hem meteen. Een paar weken geleden was hij na melijk ook bij ons in de winkel. Toen nam hij voor zo'n 400 euro aan spullen mee." Dat werd pas opgemerkt toen hij allang de winkel had verlaten. Hij ging de Marskramer uit met pan nen, speelgoed, tien bekers van Nijntje, voorraaddozen en cake- blikken. „Hij wist het allemaal in zijn kinderwagen te proppen", ver telt Steffi. „Dat hadden we niet door, want je verwacht niet dat ie mand dingen steelt door het in een kinderwagen te leggen." Dit keer liet ze hem er niet mee wegkomen. Zo onopvallend moge lijk verdween de Sliedrechtse naar beneden om 112 te bellen. Met haar collega Alicia (37) deed ze er alles aan om hem in de winkel te houden en ondertussen de politie te laten komen. „Maar hij had door dat ik Een paar weken geleden was hij ook in onze winkel. Hij stal toen voor400euro aan het bellen was. Hij begon spul len terug te zetten die hij in zijn Jumbo-tassen had gestopt. Toen ging hij ervandoor", zegt Steffi. Op dat moment kwam de politie ter plaatse die de dief na een korte achtervolging in de handboeien wist te slaan. In zijn auto troffen de agenten niet alleen gestolen waren aan, maar ook een 2-jarig meisje. Zij zat braaf te wachten tot haar vader terug zou komen. Ze was omringd door keukenbenodigdheden, een frituurpan, speelgoed en dekens. De agenten brachten de peuter thuis. Daar bleek dat de vader vaker uit stelen gaat. De politie ontdekte een garage vol gestolen keukenma chines, staafmixers en taartvormen. Het meisje dat door haar vader mee op dievenpad was genomen, werd door de agenten overgedragen aan haar moeder. Die was gewoon thuis. De vader zit nog vast. Of het gezin al bekend was bij jeugdzorg is niet bekend. vrijdag 3 februari 2017 ong en oud geknipt voor een pruik Meer dan zestig vrouwen en mannen hebben gisteren in het Maasstad Ziekenhuis hun lange lokken gedoneerd aan het goede doel. De pruiken die ermee worden gemaakt, gaan kosteloos naar kanker patiënten in het ziekenhuis. Lisa Lin Rotterdam Nederlanders kregen vorig jaar huidkanker. Dat zijn er bijna 1.100 meer dan in 2015. patiënten hadden vorig jaar de meest agressieve vorm van huidkanker. De meesten van hen zijn 50 jaar of ouder. De politie trof gisteren in de auto van een opgepakte auto dief een 2-jarig meisje aan. Het kind werd omringd door gesto len waar. Salwa van der Gaag Sliedrecht —Steffi (winkelbediende) Veel te lachen valt er niet in Ankara, maar bondskanselier Angela Merkel probeert er voor de foto toch het beste van te maken. Even daarvoor had ze in een stevig gesprek bij president Erdogan nog aangedrongen op handhaving van fundamentele rechten, zoals de persvrijheid, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9