8 KANKER BREED ONDERZOEK De dokter zegt: u heeft kanker, maar de tumor kunnen we niet vinden. Dat overkomt 2.000 Nederlanders per jaar. Hun overlevingskansen zijn vrijwel nihil. Een breed onderzoek moet hierin verandering brengen. ind dit jaar start een groot onder zoek naar het feno meen 'tumor on bekend'. Jaarlijks I krijgen tweedui- I zend patiënten deze diagnose. Zij hebben uitzaai ingen in hun lijf, maar het gekke is: de bron van het kwaad kan de arts niet vinden. Zelfs na grondig onderzoek is vaak niet vast te stellen op welke plaats in het lichaam de kanker is ontstaan. Die informatie is essen tieel om de juiste behandeling te starten. Een voorbeeld: de arts vindt uit zaaiingen in de lever, maar de tu mor is ontstaan in de borst. Dan heeft de patiënt borstkanker en geen leverkanker. Normaal zou de arts dan een behandeling tegen de borstkanker starten, maar zolang hij dat niet zeker weet tast hij in het duister. 'Tumor onbekend' is de beroerd ste diagnose die een patiënt kan krijgen. De overlevingskansen zijn het kleinst van alle vormen van kanker. De helft van de patiënten overlijdt binnen twee maanden, na een jaar is slechts 17 procent nog in leven. Er zijn verschillende redenen dat de haard, ook wel primaire tu mor genoemd, verborgen blijft. Ons eigen immuunsysteem is in staat om ontspoorde cellen - want zo ontstaat kanker - te herkennen en om zeep te helpen. De uitzaai ingen kunnen er echter weer an ders uitzien, waardoor ons detec tiesysteem die helaas niet uit de weg ruimt. „Het kan ook zijn dat de tumor zo diep verscholen zit in een kron kel van de dunne darm dat zelfs onze diagnostische technieken ze niet vinden", legt internist-onco loog Hanneke van Laarhoven van het AMC in Amsterdam uit. Wat we nu vaak proberen is: uitzoeken bij welk orgaan de kankercellen het beste passen. Daar wordt meestal de behandeling op ingezet De zoektocht naar de bron van het kwaad is vooral frustrerend voor de patiënt, die een heel onze kere periode tegemoet gaat, zegt ze. Maar het is ook een hoofdpijn dossier voor de arts, die de patiënt geen op de tumor toegesneden be handeling kan aanbieden. Daarom begint het Integraal Kankercentrum Nederland eind dit jaar een data-onderzoek in een aantal ziekenhuizen. Het AMC heeft meegeholpen dit onderzoek op te zetten. Door gegevens te vergelijken van patiënten die tus sen 2011 en 2015 de diagnose kre gen, hopen artsen straks veel pre ciezer te weten hoe de tumoren zich gedragen en welke behande ling het beste aanslaat. Botten Nu al weten artsen dat de uitzaai ingen bij deze patiënten meestal opduiken in de lever, lymfeklie ren, longen en botten. Van Laarho ven: „Wat we nu vaak proberen is: uitzoeken bij welk orgaan de kan kercellen het beste passen. Daar wordt meestal de behandeling op ingezet." Maar het komt ook voor dat de patiënt helemaal niet be handeld wil worden. De kans op een aanzienlijk langer leven blijft klein, zelfs wanneer de juiste be handeling wordt gevonden, weet Van Laarhoven. „Ook is de patiënt soms al in zo'n slechte conditie, dat behandeling niet meer moge lijk is. Verder onderzoek naar het fenomeen 'tumor onbekend' is dus hard nodig." V In 2016 kregen 15.836 mensen huid kanker, bijna 1.100 meer dan het jaar daarvoor. Jaarlijks overlijden ruim 900 mensen aan de ziekte. Binnen deze groep huidkanker patiënten steeg ook het aantal men sen met een melanoom, de meest agressieve vorm van huidkanker, van 5.887 in 2015 naar 6.787 in 2016. Het gros is boven de 50 jaar, maar dermatologen in het land zien in hun spreekkamers steeds meer veertigers en soms zelfs twintigers met huidkanker. Volgens dermatoloog Jorrit Terra van het Universitair Medische Cen trum Groningen eist het onbe schermd bakken in de zon zijn tol. „Alle campagnes ten spijt: we sme ren pas zonnebrand in juli bij 30 graden, maar op een zonnige dag in april zit iedereen op het terras te verbranden." Juist op die momen ten, wanneer we nog een bleek huidje hebben, loopt de huid schade op, die zich nog jaren later kan omzetten in huidkanker. „On begrijpelijk en zorgwekkend. We hebben in ons land zo weinig zonu- ren, maar zijn toch kampioen in het krijgen van nieuwe huidkankers." Officieel kregen niet 15.836 maar zelfs 56.000 Nederlanders huidkan ker in 2016. Het gros kreeg de meest onschuldige variant, basaalcelcarci- noom. Omdat hier vrijwel niemand aan overlijdt en de huidkanker goed te behandelen is, tellen deze niet mee in de cijfers. In totaal kregen 108.400 Nederlanders vorig jaar de diagnose kanker, 2.500 patiënten meer dan in 2015. Na huidkanker komen darmkanker (15.427) en borstkanker (14.511) het meest voor. Bij de mannen staat prostaatkan ker nog altijd op nummer één, bij vrouwen is dat borstkanker. W 'Nederlanders zijn kampioen in het krijgen van nieuwe huidkankers' Opvallend is de snelle stijging van het aantal jonge mannen tus sen de 20 en 40 jaar oud met zaad balkanker, stelt het Integraal Kan kercentrum Nederland. Zo'n 25 jaar geleden hadden nog 400 mannen deze ziekte, nu het dubbele. Hoe wel de overlevingskans bijna 100 procent is, raakt de helft van deze mannen onvruchtbaar. Over de oorzaak van de stijging is weinig bekend. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat het al tijdens de zwangerschap misgaat, wanneer de zaadbal van de mannelijke foetus zich ontwikkelt. vrijdag 3 februari 2017 Aanval geopend op 'tumor onbekend' Hanneke van Houwelingen Amsterdam —Hanneke van Laarhoven De afgeknipte lokken moeten minstens 25 centimeter lang zijn om te kunnen worden verwerkt in een pruik. De actie is een succes: genoeg haar voor tientallen pruiken. Karin de Grave troost dochter Lieke, die de actie minder ge slaagd vindt. FOTO'S ARE KIEVIT Huidkanker blijft met stip op één Huidkanker is nog altijd de meest voorkomende kanker soort in Nederland. Dat blijkt uit cijfers van het Integraal Kanker centrum Nederland, die vandaag naar buiten komen. Hanneke van Houwelingen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8