18U3TAMA OJflOO 14 ZE tERZERERlHCVH ÏN5TAANQEEL ZDNDEl Keitfneidjaetrachterf is jiekterCTiestrijden. Niet eerder leidde de archeologie van de oorlog tot een expositie met zevenhonderd verschillende objecten. Een bonte verzameling, bijeengehouden door een ondergronds verbond. Hij haalt een schijnbaar nietszeg gend kartonnen kaartje uit zijn portemonnee. Toch draagt archeo loog Evert van Ginkel het al jaren bij zich, als was het een relikwie. Sterker, het is een persoonlijk reli kwie. Waarom dat zo is? „Het is een aandenken aan mijn vader. Toen hij zich op 12 juni 1943 in Duitsland meldde voor de Ar- beitseinsatz werd hij gewogen. 153 pond staat er op het kaartje. Met kleren aan, hè. Want op de achter kant krabbelde mijn vader dat hij in Nederland toch echt minder woog." Van Ginkel staat deze woens dagochtend in de grote zaal van Het Noordbrabants Museum in Den Bosch, waar om hem heen driftig wordt gesleuteld aan de tentoonstelling Opgegraven Strijd. De expositie die vandaag met een grote publieksmanifestatie begint, mag een Nederlandse première heten. Niet eerder leidde de arche ologie van de oorlog tot een ten toonstelling met 700 verschillende objecten. Een bonte verzameling roestige helmen, geweren, vlieg tuigmotoren, schedels, veldflessen en zelfs voorname kunstvoorwer pen. Hoe uiteenlopend ze ook mogen zijn, ze worden bijeengehouden door een soort ondergronds ver bond. Al het uitgestalde materiaal is ooit opgegraven uit de bodem van verschillende strijdperken. Al lemaal oorlogsafval dus. Van de slagvelden van de Romeinen bij Lith, naar de versgedolven kruit hoorns uit de Tachtigjarige Oorlog bij Hulst, tot aan het scheermes en de lepels en vorken opgegraven bij Kamp Vught. Om duidelijk te maken wat daar zo interessant aan is, waarom de ene Duitse helm de andere niet is, gooit Van Ginkel het eerderge noemde kaartje in de strijd. „Voor- Voorwerpen worden pas echt interessant als je de context schetst, de verhalen eromheen vertelt werpen worden pas echt interes sant als je de context schetst, de achtergronden geeft, de verhalen eromheen vertelt." En dat is wat de samenstellers, Van Ginkel en collega Arjen Bos man, met deze tentoonstelling be ogen. De oorlogsverhalen en ge toonde objecten beslaan welis waar een periode van 2000 voor Christus tot 2000 erna, de nadruk ligt op de Tweede Wereldoorlog. De expositie laat zich lezen als een boek waarin we in tien hoofdstuk ken langs verschillende oorlogsge bieden worden geleid. Dat er ooit een strijd heeft ge woed, is vaak pas te zien als de bodem van zo'n voormalig strijd toneel zijn geheimen prijsgeeft. Het resultaat van al die inspannin gen is te zien in de vitrines. Daar omheen veel tekst, filmpjes en uit leg over de verschillende oorlogs bodems, het onderzoek en de op gravingen zelf. „De nadruk ligt op de oorlogsarcheologie, die de afge lopen jaren alleen maar meer aan dacht krijgt." Van Ginkel loodst ons naar een indrukwekkend brok staal vol lei dingen, bouten en moeren. Een gedeelte van een motor van een populaire Duitse bommenwerper de Junkers Ju88. Hij geeft toe dat elders complete vliegtuigen van dezelfde soort staan uitgestald. „Maar deze motor vertelt wat er die tiende mei van 1940 is gebeurd boven Utrecht. Het toestel was op weg om in Rotterdam een vlieg veld te bombarderen. Het is uit de lucht geschoten en de Nederland se militair die het fatale salvo loste, was aanwezig toen de motor zeven jaar geleden werd opgegraven bij bouwwerkzaamheden." Dat is een van de troeven die ar cheologen uitspelen om het ver schil te maken met de vaste collec ties die al jaren te zien zijn in de verschillende oorlogsmusea. Een andere troef: de twee sculp turen, die niet eerder buiten Duitsland te zien waren. Beelden die in het Derde Rijk als ontaarde kunst werden betiteld en verbo den werden. Ze zijn goed gecon serveerd in de Berlijnse bodem en sinds zeven jaar de stille getuigen van een schrikbewind. vrijdag 3 februari 2017 De tentoonstelling Opgegraven Strijd laat zich lezen als een boek waarin we in tien hoofdstukken langs verschillende oorlogsgebieden worden geleid, fotomarcbolsius Onder de grond woedt de strij d Theo van de Zande Den Bosch Evert van Ginkel fotomarcbolsius —Evert van Ginkel Opgegraven Strijd opent vandaag met een publieksprogramma met lezingen en rondleidingen. Jonge bezoekers vanaf 6 jaar kunnen zelf als archeoloog aan de slag. De expo is te zien tot en met 14 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77