Ss&iil MM Pompstation Zierikzee staat te koop Trance-healing in een grot: Ed van Dijst helpt mensen met speciale krachten Hanse Staalbouw voert winnende ontwerpen van de HZ uit SffiSïw 7 Je 3D-tekening tot leven zien komen. Voor de HZ-studenten die het meemaken, is het een grote kick. et is natuurlijk hart stikke leuk om in de prijzen te vallen met je ontwerp voor een hypermoderne afval bak. Maar het is pas echt waanzin nig als je je ontwerp vervolgens in het 'echie' ziet staan. „Ik dacht: Wow! Hij kijkt ons gewoon aan." 'Hij' is de Solar Trash. Een ro buust geval, met speelse lijnen en ontzettend groen. Deze afValbak die de tweedejaars studenten engi neering Luuk Vossebeld en Chris tian van Dam van de HZ Vlissingen voor schoolpleinen ontwierpen, staat pontificaal in de productiehal van Hanse Staalbouw in Nieuwer kerk te pronken. Naast El Bacco van het studententrio Corné Lock, Fe lix Schelling en Yassine el Kadouri. Zij ontwierpen de winnende afVal bak die op festivals kan worden ge bruikt. De bakken komen, als het goed is nog dit jaar, op respectieve lijk Concert At Sea en bij Pontes Pieter Zeeman te staan. Bij dit soort projecten werken studenten zich tien weken lang de blubber, waarna hun ontwerpen meestal in een diepe la verdwijnen. „Nu worden we op deze manier be loond, dat is wel heel speciaal. Dit geeft een ontzettend goed gevoel", vindt Yassine. Super aardig dat Hanse Staalbouw dit doet, zegt ook Luuk. „Nu zie je hoe het er echt uit gaat zien. Voor ons was dit een complete verrassing. We waren al blij dat we eerste werden, want we hadden goede concurrentie van onze medestudenten. Zij hadden ontwerpen om jaloers op te zijn." Het was de gemeente Schouwen- Duiveland die opdracht gaf om de afValbakken te ontwerpen. Om bruggen te slaan tussen bedrijfsle ven en onderwijs, om te prikkelen en te stimuleren. Voor de HZ zijn dat soort praktijkprojecten enorm belangrijk, vertelt docent Ramon van Ingen. „Om geconfronteerd te worden met echte bedrijfssituaties en met eisen die bedrijven stellen. Dat is heel goed voor de leererva ring." Maar dat het in dit geval niet bij een 3D-tekening blijft en er straks echt afVal in de Solar Trash en El Bacco kan worden gemikt, is uitzonderlijk. „Dat geeft de studen ten zo'n kick. Ze zijn er enorm en thousiast en gemotiveerd door." En dat is maar goed ook, want de Nu worden we op deze manier beloond, dat is wel heel speciaal -Yassine el Kadouri studenten zijn er nog niet. Zij moe ten er de komende weken voor gaan zorgen dat de bakken met de juiste elektronica worden uitgerust. El Bacco wordt een hedendaagse Holle Bolle Gijs, met stemmen van beroemdheden die bedanken als er afVal in één van de drie comparti menten wordt gemikt. En Solar Trash krijgt een led-indicator, waardoor van een afstandje te zien is hoe vol de bak zit. Luuk: „Een beetje futuristisch. Dat spreekt kin deren wel aan." Zierikzee Wie er altijd van heeft gedroomd te wonen in het oude aanjaagstation bij Zierikzee, kan nu zijn kans grij pen: het pand mét beroemde fontein staat te koop. Eigenaar Evides heeft de afgelo pen tijd met diverse organisaties on derhandeld over verkoop, maar te vergeefs. De laatste gesprekspartner was de Stichting Renesse. „Maar die had alleen interesse in de fontein en niet in het gebouw", vertelt woord voerder Lydia Slob. „Dan houdt het op." Het waterbedrijf had het gebouw aan de Zandweg in Zierikzee tot 2013 in gebruik om de waterdruk op het eiland mee op peil te houden. De lei dingen die er nog liggen, worden weggehaald. Verder is het vanbin nen helemaal leeg. Drieënhalve ton moet het gebouw op de lap grond van 4.000 vierkante meter kosten. Verkoop gaat via in schrijving. Het pand heeft nu nog een maatschappelijke bestemming maar dat kan in overleg met de over buren, de gemeente Schouwen- Duiveland, worden aangepast. Mocht de koper wel het gebouw willen en niet de fontein, dan gaat die laatste alsnog naar Stichting Re- nesse, aldus Evides. In een eigenhandig gebouwde grot doet Dijst aan trance-hea ling: hij helpt mensen met be paalde klachten met behulp van energie uit de spirituele wereld. Voor veel mensen flauwekul en daarom wilde Dijst graag een film van zijn activiteiten laten maken, zodat iedereen kan zien wat er gebeurt. „Het allermoei lijkste was om de sfeer te pak ken, zonder dat het zweverig werd", blikt Dijst op the making of terug. Maar volgens hem is die opzet goed gelukt omdat be halve enkele healings ook ge sprekken en een wandeling door het park deel uitmaken van de film. „Die daardoor heel gevari eerd is." Versteeg deed zelf, ter voorbereiding, ook aan wat ses sies mee. Angélique van Dienst en Elly van Dongen, van beiden is een sessie in de grot gefilmd, waren bij de presentatie aanwezig. „Ik heb de film in stilte gekeken en vind het super om terug te zien", zegt Van Dienst - die al jaren bij Dijst over de vloer komt. Voor Van Dongen was de ervaring nieuw. „Ik was blanco en stond er wat afstandelijk te genover. Maar het was een hele ervaring. Ik ben er sterker uitge komen. Ik mag er nu van mezelf zijn." vrijdag 3 februari 2017 3D Wow! Je eigen afvalbak in het echt Esme Soesman Nieuwerkerk H Wendy Wagenmakers 'Van kale akker tot vol bewon dering' heet de film die Janine Versteeg uit Zierikzee over Ed Dijst maakte. Dijst - voormalig natuurhovenier - is stichter van Rana Natuurpark aan de rand van Dreischor, die zijn stekkie gaandeweg als spirituele plek ging beleven. De dvd is giste ren gelanceerd. Esme Soesman Dreischor De dvd is te koop via: videozeeland.nu. Luuk Vossebeld (links) en Christian van Dam met de door hen ontwor pen afvalbak. Foto boven: links de door Corné Lock, Felix Schel ling en Yassine el Kadouri ontworpen afvalbak, rechts de bak van Vossebeld en Van Dam. fotos DIRK-JANGJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60