3 Ramen open, ook aan een drukke weg Eindelijk, bijna lente Op het raam tekenen móet Bordje blijft op z'n plek HOE DAN? vrijdag 3 februari 2017 GO Creëer een luchtstroom in huis Sam de Ligt: „Een luchtstroom zorgt dat vervuilde lucht in huis kan ont snappen en er ge noeg zuurstof wordt aangevoerd. Plaats ventilatie- roosters. Is dit geen optie, zet dan het raam mini maal één keer per dag open, in de slaap- en woonka mer. De deuren en ramen tegen el kaar openzetten, kan natuurlijk ook." Alles beter dan ramen dicht Michiel van der Molen: „Ook men sen die aan een drukke weg wonen, moeten hun ramen open zetten. Vaak zie je dat bewoners schrikken van vieze kozijnen en hierdoor de ramen dichthouden. Toch moeten die gere geld openstaan, anders wordt de luchtkwaliteit bin nen nog veel slechter dan bui ten." Stofzuigen, luchten, uitkloppen Michiel van der Molen: „Het ligt voor de hand, maar geregeld stofzuigen en stof afnemen in huis helpt ook. Fijnstof is bij luchtvervui ling het schade lijkst. Je kunt het grove deel van fijn- stof zien bij het uit kloppen van bij voorbeeld een kleed. Het fijnere deel is met het blote oog niet te zien en bestaat uit kleine deeltjes die je neusharen niet kunnen filteren. Hierdoor kunnen die zich diep in je longen nestelen en voor irritatie zor gen. Ook kun je het fijnstofgehalte in de lucht tegen gaan door gere geld kleden, de kens en kussens buiten te hangen en uit te kloppen." Bevochtigen en ontvochtigen Sam de Ligt: „Een goede luchtvoch tigheid ligt tussen de 40 en 60 pro cent. In de winter zakt de luchtvoch- tigheidsgraad sneller. Dit komt doordat we stoken of de kachels hoger zetten." Planten kopen? Alleen héél veel planten kunnen de luchtkwaliteit in huis verbeteren, weet Michiel van der Molen. „Dan zouden er zoveel planten moeten staan dat er zelfs geen ruimte meer is voor de bewo ners. Wel is bewe zen dat het brein positief reageert op planten in en rondom huis." Nog 30 dagen en dan is het lente. Nou ja, niet hele maal, maar dan is het maart en maart betekent voorjaar. Wie niet nóg vier weken kan wachten, haalt nu alvast lentebloeiers in huis. Hyacinten, narcissen en blauwe druif jes in knalkleuren zorgen voor een kleurexplosie. Zodra het boven nul is, kun je ze buiten zetten. Ook de ontwerpers van raamtekening.nl zijn aan het voorjaar toe, want ze hebben hun collectie uitge breid met bloesem, lammetjes en de tekst 'hallo lente'. Ook voor Pasen en Koningsdag staan al ontwerpen klaar. Met deze sjablonen mag je op het raam tekenen. Sterker, het móet. Dat werkt zo: bestel vanaf 2,50 een sjabloon, download het be stand, print 'm, plak 'm op een raam (of glazen voorwerp) en trek de tekening over met krijtstift. De hele straat zal het weten: de winter is bijna voorbij. Je dreumes wil zelf eten, maar jij wilt voorkomen dat de tafel straks onder de prut zit. De siliconen Grip Dish van Bum- kins (16,95 euro) is dan een handig hulp middel. Het is een bord met zuignap die zorgt dat het bord bij elke hap op zijn plek blijft. Er zit een hoge rand aan, zodat het kind makkelijk hapjes op een lepel kan schuiven. Zie ook modernemoeders.nl Ventileren Het brieflezende meisje van Vermeer doet het goed: ramen open. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46