Winterbloeiers uit verre oorden O 2 ROMKEVAN DEKAA Ventileren De luchtkwaliteit buiten is één ding, maar binnenshuis kan het ook gezonder. Schoonmaakmiddelen, fijnstof, schimmels en huidschilfers zitten ons binnenklimaat dwars. Hoe klaren we de lucht? Stoel geeft je een dikke 'hug' Column BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Waarom zou een struik in 's hemelsnaam midden in de winter bloeien, het jaar getijde dat er nauwelijks een insect te bekennen is om de bloemen te bevruchten? Het lijkt zinloos. Dat is dan ook de reden dat er geen inheemse winterbloeiers zijn. Ja, de gewone hazelaar staat vaak al in januari in bloei, maar die heeft bloemen die door de wind worden besto ven. Die heeft geen bijen of hommels nodig. Onze winterbloeiende struiken, waarvan we er een stuk of tien hebben, komen dan ook allemaal uit verre streken. Waarschijnlijk is het klimaat daar milder dan hier, zodat de bloemen in hun thuisland wel door insecten bestoven kunnen worden. Dat is zeker het geval met Jasminum nudiflorum, de winterjasmijn, die in zijn vaderland China bloeit in streken waar de gemiddelde januari- temperatuur ruim bo ven nul is. Winterjasmijn is de bekendste van onze winterbloeiende strui ken. De struik begint vaak al in november te bloeien met zwavelgele bloemen. Als het gaat vriezen stopt de bloei. Gaat het weer dooien, dan gaat de bloei vrolijk verder. Op die manier bloeit de plant met intermezzo's van november tot maart. Als je weet dat het gaat vriezen, kun je een paar takken met bloemknoppen naar binnen halen. Die bloeien dan in een vaasje een dag of tien door. Winterjasmijn verliest in het najaar zijn blad, maar de vierkante twijgen zijn de hele winter lang glimmend groen, tenminste, als ze jong zijn. Oudere takken worden grijs. Het advies luidt vaak om de oude takken weg te snoeien, maar dit kan een flinke klus zijn, zeker als de struik tegen een muur tot vlak onder de dakgoot groeit. Want vaak wordt winterjasmijn als leistruik tegen een muur geplant. In een vaasje bloeien takken met knoppen een dag of tien door Wie lui is en geen zin heeft om het oude, grijze van het jonge, groene hout te onderscheiden, zou ook om de vier a vijfjaar de hele struik bij de grond kunnen afknippen. Doe dat dan wel direct na de bloei, want anders knip je de bloemknop pen voor het volgende seizoen af. De dakgoot bereikt de struik bij deze behande ling nooit. Winterjasmijn is geen klimplant; de struik kan zichzelf niet aan een muur vasthou den. Je moet hem aanbinden. In het wild groeit de plant dan ook niet tegen een muur - die kom je daar zelden tegen. Van nature is winterjasmijn meer een hangplant. Zo kun je hem in de tuin ook gebruiken, bijvoorbeeld als je hem bovenop een keermuurtje plant. Maar ook als losstaande struik is Jasminum nudiflorum effectief, omdat de takken vaak naar alle kanten uitwaaieren, waardoor een soort pruik ontstaat. De soepele takken nijgen naar de grond en wortelen. Waar ze die raken, ontstaat weer een nieuwe plant. Zo wandelt de struik door de tuin. Wie geen tuin heeft, zou winterjasmijn in een pot kunnen planten. Het struikje is met wat toewijding prima tot een mooie bonsai te vormen. Niet iedereen beseft het, maar de luchtkwaliteit in onze huizen kan slechter zijn dan de luchtkwaliteit buiten. Zo is het in oude huizen al snel koud en vochtig. Zodra de kachel aangaat, is het in een mum van tijd veel te warm. Een tussenweg lijkt er niet te zijn. Schimmel vindt er vaak zijn weg. Wat rest is het dilemma: kachel uit of kachel aan? Raam open of raam dicht? Ondertussen draait de lucht- ontvochtiger overuren. In nieuwe huizen is de atmosfeer vaak geen haar beter, want tegenover te slechte isolatie staat tegenwoordig te goede isolatie. Nederlandse wo ningen zijn steeds beter geïsoleerd, waardoor ventileren lastiger wordt. „Schimmels en fijnstof, vervuiling uit meubels waarin oplosmiddelen zijn verwerkt, dampen van bouwma terialen als purschuim: dit alles hoopt zich dan op in de lucht in huis", zegt Sam de Ligt, specialist op het gebied van binnenmilieu. Hij verricht jaarlijks honderden lucht kwaliteitmetingen bij particulieren. „We willen graag energiezuinig wo nen, maar daarbij vergeten we het belang van een goede luchtkwaliteit. Nog niet de helft van de huizen waar ik kom, heeft een ventilatiesysteem." Huidschilfers Michiel van der Molen, universitair docent luchtkwaliteit aan de univer siteit van Wageningen, bevestigt dat de luchtkwaliteit binnenshuis slech ter kan zijn dan buitenshuis. „Er kan zich binnen zo veel ophopen als je slecht ventileert. Huidschilfers, haar, fijnstof..." Maar hoe ventileer je een huis het best? Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) be schrijft het begrip ventilatie als volgt: 'Het proces waarbij verse lucht van buiten naar binnen wordt toegevoerd en gebruikte lucht van binnen naar buiten wordt afgevoerd. Voldoende ventilatie voorkomt dat stoffen zich ophopen in het binnenmilieu'. Sam de Ligt: „Plaats ventilatieroos- ters in huis, het liefst tegenover el kaar, zodat er een luchtstroom ont staat. Dit is iets anders dan tocht. Een luchtstroom wordt pas tocht ge- We willen energiezuinig wonen, maar vergeten daarbij de luchtkwaliteit noemd zodra je er last van krijgt, door bijvoorbeeld kou op je nek. Ook is het goed om 's nachts het raam open te hebben in de slaapka mer - of het nou koud is of niet. Het gaat erom dat er genoeg zuurstof binnenkomt. Is dit niet het geval, dan word je moe wakker en kun je hoofd pijn krijgen." Manon van der Heijden (24) heeft zo'n ventilatieprobleem. Ze woont in een Amsterdamse containerwoning, waar geen raam open kan. „Voor frisse lucht moet ik mijn voor- of achterdeur openzetten. Wel zit er een ventilatiestrook boven het raam, maar ik heb niet het idee dat die lucht doorlaat. In de winter slaap ik met de deuren dicht, maar zodra het wat minder koud is, zet ik 's nachts de achterdeur maar open. Ook zet ik 's ochtends altijd de deur even open." Manon moet er dus wat voor doen, maar Michiel der Molen vindt haar aanpak prima: „Een metalen contai ner is hermetisch afgesloten, op de ventilatiestroken na. Dat maakt goed luchten nog belangrijker." Kiertje Sam de Ligt merkt dat steeds meer mensen zich bewust worden van de luchtkwaliteit in huis. Maar een me ting uit voorzorg is niet nodig, zegt Van der Molen. „Als je geen lichame lijke klachten ervaart, hoeft dat niet. Zet de ramen regelmatig tegen elkaar open en zorg voor minimaal een kiertje frisse lucht in de slaapkamer. Een meting zou ik pas laten doen als je vermoedt dat klachten als hoofd pijn, vermoeidheid en een slechte concentratie komen door de lucht kwaliteit." Voor slaapkamers in tochtige hui zen heeft de wetenschapper ook nog een tip, van belang op koude dagen: „Lucht de slaapkamer één keer per dag goed door en zet vervolgens de kachel weer aan." Verder is het belangrijk om even tuele luchtontvochtigers goed schoon te houden. Vooral het filter van zo'n apparaat kan vervuild raken, waardoor het juist vervuilde lucht door de kamer blaast. Aan het eind van de dag is ventile ren vooral een kwestie van je ge zonde verstand gebruiken. Van der Molen: „Als het kan zet je elke dag even een raam open, zodat frisse lucht erbij kan en vieze lucht kan ontsnappen." TIPS NIEUWS vrijdag 3 februari 2017 GO Liza Rijken Het vrolijke Over straatnamen met name staat vol weetjes over... straatnamen. (Nijgh&Van Dit- mar, €18,50) Mijn tuin is een parkeerplaats is een boek voor iedereen met een nietszeggende tuin. En dat wil veranderen. (Thoth, €16,95) Heel Holland bakt brood leert je de fijne kneepjes van het broodbakken. (Kosmos, €19,99) 8 Sam de Ligt, specialist binnenmilieu Op zoek naar een beetje rust in deze hectische tijden? Zodra je neerzakt op de 'Catch Lounge Chair' van &tradition treedt de ontspanning al in. Tenminste, dat is de belofte van ontwerper Jaime Hayon, die graag een beetje humor in zijn ontwerpen wilde ver werken. De stoel strekt zijn arm leuningen naar je uit om je een warme en com fortabele 'hug' (knuffel) te geven. En omdat de rugleuning van de Catch Lounge Chair een beetje naar achteren gekanteld is, kun je optimaal ont spannen. De stoel van &tradition is te koop vanaf 1829 euro. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum Over straatnamen met name Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45