De melkkoe staat in de file Leerlingen slaan aan het energiebesparen Wimpers 2 TWEEDEHANDS GREEN AGENTS GROOTE MARKT KLAAR Een Zeeuwse marktplaats voor gebruikte spullen kan ervoor zorgen dat meer mensen, particulieren én ondernemers, tweedehands goederen kopen. Dat is goed voor klimaat en milieu. Commentaar Een auto voor de deur kost veel geld. Dat is bekend. Maar vergeleken met de ons omringende landen is het autobezit in Nederland helemaal duur. Vooral bij diesels is het ver schil onredelijk groot. Omgerekend in totale maandlasten zit er een verschil van een paar honderd euro tussen het rijden van een diesel in Nederland of in België. Er zijn goede redenen om het autogebruik af te remmen. Kli maatverandering is de belangrijkste. Ook de voortdurende groei van de fdes is zorgelijk. Nederland zit op een doodlopende weg. De goede afslag hebben we nog niet gevonden. Eerst moest en zou ie dereen een diesel. De overheid stimuleerde die trend met lage bij tellingen voor leaserijders. Tot we ontdekten dat ook de modernste dieselmotoren veel gevaarlijk fijnstof uitbraken. Elektrisch rijden heeft nog niet helemaal afgedaan, maar daarmee maakte de over heid grote fouten. Die hanteerde zeer gunstige belastingtarieven voor zogenoemde hybride auto's die in de praktijk gewoon op ben zine reden. Rekeningrijden kwam nooit van de grond. Dat dossier is nog steeds een open wond. De grote schandalen met de sjoemel- software waarmee autofabrikanten de verbruikscijfers manipule ren, helpen ook niet bij het maken van goede keuzes. In grote delen van Zeeland is geen alternatief voor de auto. Toch boeken we hier en daar vooruitgang. Elektrisch rijden is niet exotisch meer. Het wachten is op een echte doorbraak. En op de NS is veel aan te merken, maar als alternatief voor aanschuiven in de file is de trein voor veel mensen toch nog niet zo gek. Boven dien maakt extreme mobiliteit geen indruk meer. Je bent een loser als je heel veel in de auto moet zitten. Deze aarzelende cultuurver andering is echter niet gediend met een overheid die autobezitters als melkkoe gebruikt. Aarzelende verandering in vervoerscultuur niet gediend met extreme belasting auto ALMANAK Ruben (3) uit Terneuzen weet nu wel dat zijn neus 'neus' heet, zijn mond 'mond' en zijn ogen 'ogen'. Hij is inmiddels een paar stappen verder. Dus wees zijn vader vlak voor het slapengaan Rubens oorlel, voortanden, wenkbrauwen en kaak aan. Het ventje toonde zich een voorbeeldige leerling. Hij maakte geen enkel foutje. Nou ja, eentje. Maar die rekende zijn va der met een glimlach goed. „En hoe heten die haartjes net boven je ogen, vriend?" Ruben reageerde zonder blikken of blo zen. „Dat zijn mijn knippers, papa." Kavels te koop aan Duinweg Nieuwe namen line-up Klomppop Schilderwerk juist aanbesteed MIDDELBURG Filosofisch Café in de Abdij Dat is één van de tips van het stu- dentenbedrijf Inceptio, een onder deel van mbo-school Scalda. Incep tio begon in 2014 het project Green Agents, waarbij studenten optreden als ambassadeurs van duurzaam heid. Hergebruik van spullen en grond stoffen is duurzaam en een stap op weg naar een economie die draait op recycling. De provincie vroeg de Green Agents onderzoek te doen naar de tweedehandsmarkt in Zee land. Gisteren is dat in Vlissingen overhandigd aan gedeputeerde Jo- Annes de Bat (economie). In het onderzoek zijn zowel stu denten als ondernemers bevraagd. De laatste categorie is aan de jas ge trokken tijdens netwerklunches in de innovatieve broedplaats Dok4i. Daar verschijnen doorgaans jongere, dikwijls milieubewuste, onderne mers. In die zin is het onderzoek be perkt representatief. Het gros van de kringloopwinkels is alleen actief op Facebook en heeft geen eigen website Van de bevraagde ondernemers koopt 83 procent tweedehands goe deren. De helft zegt daarmee kosten te besparen. De meerderheid (67 procent) richt zijn bedrijf echter niet in met gebruikte spullen. Onderne mers brengen goederen die ze niet meer gebruiken in meerderheid naar de stort en de milieustraat (62 procent). In 38 procent van de geval len worden ze verkocht. Studenten kopen vooral nieuw. De 37 procent die wel eens online tweedehands koopt, en dat is vooral Marktplaats, Ebay en Facebook, zegt daarmee geld uit te sparen. Voor kringloopwinkels is er nog een wereld te winnen, blijkt uit het onderzoek. Hun imago is niet vlekkeloos. Van de studenten koopt 82 procent nooit iets bij een kring loopwinkels. Ze mijden dit soort za ken omdat ze het een 'vies idee vin den' (39 procent), ze 'het niet ver trouwen' (24 procent) of omdat het niet bij hun uitstraling past (17 pro cent). Aan de andere kant zegt twee derde van de studenten als dat kan zoveel mogelijk gebruikte spullen te kopen en verkopen. De bereidheid is er dus wel. Volgens de onderzoekers speelt mee dat kringloopwinkels vrij on bekend zijn. Het gros is alleen actief op Facebook en heeft geen eigen website waarop consumenten ge richt kunnen zoeken. De oorzaak is dat kringloopwinkels vaak worden gerund door vrijwilligers die op in ternet de weg niet of nauwelijks we ten. De onderzoekers adviseren dan ook na te gaan of een Zeeuwse marktplaats met bijbehorende pro motiecampagne en internettraining voor vrijwilligers bij kringloopwin kels haalbaar is. Bedrijven in twee dehandsspullen kunnen daar hun waar aanbieden. Consumenten kunnen zo op één plek de tweede handsmarkt overzien. Ook in het onderwijs is meer mo gelijk, bijvoorbeeld aanschafvan ge bruikte lesmaterialen. In heel Zeeland is op 10 februari weer aandacht voor de nationale warmetruiendag. Een dag om men sen eraan te herinneren dat een graadje kouder in huis zorgt voor een lagere energierekening en min der C02-uitstoot. Deze dag wordt door de Zeeuwse gemeenten ook aangegrepen om de aftrap te geven van het Zeeuws jaar van de energie. Komend jaar worden verschil lende activiteiten georganiseerd om mensen attent te maken op ma nieren om energie te besparen. Niet alleen thuis, maar ook tijdens de vakantie, op het werk en in school. Eind deze maand komt er een web site in de lucht waar alle activitei ten op terug te vinden zijn. De Zeeuwse gemeenten tekenen op 10 februari ook het Zeeuws ener gieakkoord. Daarmee willen de ge meenten bereiken dat in 2045 alle Zeeuwse woonhuizen energieneu traal zijn. vrijdag 3 februari 2017 ii VLISSINGEN Er komt nog een fors uitroepteken in de vorm van een lichtmast van tien meter en volgende week begint de aan pak van de Molenstraat, maar scheidend directeur Jan van Beekhuizen van woningcorporatie L'Escaut zette gisteren een punt achter de vernieuwing van de wijk Groote Markt. Hij ont hulde een gevelkunstwerk van Stefan Thelen die met broer Marcel de wijk voorzag van straatkunstwerken, foto ruben oreel Tip? redactie@pzc.nl OOSTKAPELLE Aan de Duinweg in Oost- kapelle zijn bouwkavels in de verkoop gegaan. Het gaat om twee stukken grond voor vrijstaande huizen waarin permanent gewoond moet worden. De prijs is 275 euro per vierkante meter exclusief btw en kosten koper. De inschrijving is al begon nen en duurt tot 20.00 uur op 26 maart. De lo ting is 30 maart om 19.30 uur in het gemeentehuis in Domburg. OVEZANDE De line-up van het Klomppop festivalweek end (26 tot en met 28 mei in Ovezande) krijgt steeds meer vorm. De vrijdagavond wordt afge sloten door de metalband The Charm The Fury. Za terdagavond wordt aan gevuld met bFake (een samenwerking tussen DJ DNA en twee Afrikaanse rappers) en DJ Timski. Op zondag komen Roots Rising (foto) met ska/reg- gea en hiphop en de band Darlyn. Meer infor matie www.klomppop.nl. VEERE Het gunnen van schilder werk voor de gemeente Veere voor vijftien jaar aan één bedrijf, is geheel volgens de regels. Als één bedrijf langere tijd verantwoordelijk is voor het werk, nemen betrok kenheid én kwaliteit toe, antwoordden B en W op vragen van raadslid Adri Roelse (DTV). De goed koopste inschrijver komt niet uit Veere, maar heeft wel werknemers uit de gemeente in dienst. Filosofisch Café Middel burg houdt zaterdag, een editie over de toe komst van de democra tie met als gastspreker Bastiaan Rijpkema. Hij is rechtsfilosoof, jurist en auteur van Weerbare democratie. De bijeen komst is van 15.30-17.30 uur. Toegang is 5 euro, studenten 2,50 euro. ZEELAND 4 Behoefte Frank Balkenende Vlissingen Warme truien aan zodat thuis de kachel een graadje lager kan. Op basisscholen in alle regio's wordt het spel 'energie-petje op, energie-petje af' gespeeld en in de meeste overheidsgebouwen staat de thermostaat ook een tikje lager. Melita Lanting Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31