Van Barneveld toont zich wéér Houdini Herkenbaar, maar ook van meerwaarde 'Rochet kan leren van schat aan ervaring Krul' 23 DEBUUT Vroeger liet Raymond van Barne veld zijn kop vaak hangen, na een mindere beurt of een gemiste dub bel. Dan kwam hij in de 'we-zien- wel-modus', zoals hij dat zelf zou verwoorden, en ebde het geloof in eigen kunnen weg. Maar met name de laatste jaren heeft de dartspio nier in Nederland een extra wapen: zijn veerkracht. Dat toonde hij gis teravond tegen Adrian Lewis. Ik had zo'n ongelooflijk koude handen, ik werd maar niet warm Met een uitstekende 7-5 zege stapte hij het podium af en wie had daar nog zijn geld op gezet halverwege de partij toen het 1-4 voor de Brit stond? Niemand. Of ja, vrijwel nie mand. Want Van Barneveld knokte zich de voorbije jaren wel vaker te rug uit de meest benarde situaties. De Hagenaar heeft op die avonden wel iets weg van Houdini, de ont snappingskunstenaar. Zo begon Van Barneveld uitstekend aan zijn twaalfde rondgang in de Premier League. Alleen Phil Taylor deed vaker mee dan Van Barneveld aan de Pre mier League. Barney miste alleen de eerste editie in 2005 en won zijn eerste partij in een uitverkochte Metro Radio Arena tegen de voor hem zeer bekende Lewis, met wie hij menig fenomenaal duel uit vocht voor het bord. Hij borduurde voort op de laatste positieve herin nering: Van Barneveld versloeg Le wis op het WK in Alexandra Palace waar hij uiteindelijk in een sensati onele halve finale zijn meerdere moest erkennen in landgenoot Mi chael van Gerwen. Maar bij dat dui zelingwekkende niveau kwam Van Barneveld gisteren niet in de buurt. „Ik maak de eerste twee legs cru ciale fouten", zei Van Barneveld na afloop voor de camera's van RTL. Die had een verklaring voor zijn ietwat vreemde partij. „Ik had zo'n ongelooflijk koude handen, ik werd maar niet warm en dan begin je te gen jezelf te spelen." Hij is blij dat hij weer deel mag nemen aan het prestigieuze invita- tietoernooi dat tot en met de finale op 18 mei elke donderdagavond voor dartskrakers zorgt. Hij zag ze komen en gaan. Spelers in de Pre mier League. Velen werden als een citroen uitgeknepen door het veel eisende rondreizende circus. Maar nu, in 2017, is Van Barneveld er op 49-jarige leeftijd toch maar weer mooi bij, negentien jaar na zijn eer ste wereldtitel bij de BDO. Met de overwinning op geduchte concurrent Lewis is Van Barneveld begonnen met een kickstart. Be langrijk, want vorig jaar was hij ge durende de drie maanden van de Premier League tot een inhaalrace genoodzaakt. Dat heeft de Neder lander, die de eindzege in 2014 op zijn naam schreef, na gisteravond in ieder geval voorlopig voorkomen. UITSLAGEN Ga er nu niet van uit dat dit een no bele daad is. En denk vooral niet aan een vriendendienst. Dat Vitesse dit seizoen oude getrouwen terug haalt, is doodgewoon gebaseerd op sportieve doelen. Op de ambitie om Europees voetbal te halen. Ricky van Wolfswinkel, Adnane Tigha- douini, Alexander Büttner en Ke vin Diks moeten presteren in Arn hem. Ze worden er rijkelijk voor be loond. Vitesse heeft in de winter een kwa liteitsslag gemaakt, vindt Frans Thijssen. De voormalige vedette van Ipswich Town en Vitesse, ook nog oud-trainer in Arnhem, prijst de keuzes van de club. „Vitesse is erg herkenbaar. Met de laatste jaren ook weinig verloop. Kashia, Van der Werff, Leerdam, Kruiswijk, Room - die staan er al langer. Na Van Wolfswinkel en Tighadouini ook nog Büttner en Diks terughalen, maakt de supporters enthousiast." Het verwachtingspatroon is er meteen ook veel hoger mee. „Die jongens komen allemaal terug uit het buitenland", zegt Thijssen. „Ze moeten hun carrière van nieuwe impulsen voorzien. Maar ze bren gen dus wél extra bagage mee, hé. Je komt niet zomaar bij Manchester United of Fiorentina terecht. Aan passingsproblemen zijn er verder niet, want bij Vitesse zijn ze opge groeid. Na een matige eerste sei zoenshelft mag de achterban daarom ook wel het een en ander verwachten. Dit stel moet toch ge woon de play-offs in?" i De jonkies kunnen zich na de vierklapper nu in de luwte verder ontwikkelen Die missie is in handen van Henk Fraser. De trainer kijkt 'met tevre denheid' terug op de winterse transferperiode. Daarin is de selec tie verder opgetuigd. Diks brengt ervaring mee van Fiorentina. Hij is ook direct inzetbaar. Büttner moet na een halfjaar zonder wedstrijden in Rusland nog altijd een fysieke achterstand wegwerken, maar de kwaliteiten van de Achterhoeker zijn de coach niet ontgaan. „Aan de bal is hij waanzinnig." De oude legionairs zijn ook van toegevoegde waarde op het trai ningsveld, vindt Fraser. De jonkies kunnen zich in de luwte verder ontwikkelen. De routiniers sturen hen daarbij aan. „Dan wijst Tigha douini op de eerste balaanname bij Mitchell van Bergen", verduidelijkt de coach. „Dat wil ik graag zien." Jevgeni Levtsjenko, voormalig speler van Vitesse en voetbalanalist van FOX Sports., is voorlopig gema tigd positief. „Voor Vitesse is het een schande als de play-offs niet worden bereikt", stelt hij. „We pra ten hier wel over de eredivisie. In veel opzichten een speeltuincom petitie. Dan haal je spelers terug uit het buitenland. Die móeten ge woon van extra waarde zijn." „Bij Van Wolfswinkel is daar ook al sprake van", vindt Levtsjenko. „Vaak onzichtbaar en dan slaat hij toe. Echt een kwaliteit. Maar Bütt ner moet het allemaal nog maar la ten zien. Is hij een volgevreten ve dette en komt hij uithollen bij Vi tesse, of zet hij straks ook echt aan? Daar ben ik wel benieuwd naar. Vi tesse kiest ervoor deze jongens te rug te halen. Daar zit een plan ach ter. De voorwaarden voor goede prestaties zijn zeker gecreëerd. Maar het moet op het veld nog wel allemaal worden bewezen." vrijdag 3 februari 2017 Aan AZ-trainer John van den Brom de taak de clubleiding te overtuigen van zijn kunnen. FOTO PIM RAS WIJDEWORMER AZ heeft met keeper Tim Krul (28), die morgen debuteert, een schat aan ervaring binnenge haald, stelt trainer John van den Brom. „Die er varing moet hij over brengen op de hele ploeg. Voor Sergio (de 23-jarige Rochet, die de eerste seizoenshelft keepte, red.) is dat nog moeilijk. Maar dat kun je ook niet met elkaar vergelijken. Communi catie is zó belangrijk in die laatste lijn. Het is lekker voor een verde diging om gecoacht te worden door iemand die achter je staat. De keeper moet een rust punt zijn. Datje op de goede momenten die bal wegrost of juist soms weer voor de voetballende oplossing kiezen. .Hopelijk kan Rochet dit soort dingen leren van Tim", besluit Van den Brom. Raymond van Barneveld, vaste waarde in de Premier League, toonde gisteren zijn veerkracht. Hij begon gisteren sterk met een 7-5 overwinning op Adrian Lewis. Pim Bijl Newcastle —Raymond van Barneveld De eerste van de vijftien speelronden vond gisteren plaats in Metro Radio Arena, Newcastle. Huybrechts - Wade 5-7 Van Barneveld - Lewis 7-5 Taylor - Chisnall nnb Anderson - Van Gerwen nnb Wright - Klaasen nnb Vitesse haalt dit seizoen oude legionairs terug. Dat is goed voor het imago, maar dient vooral de sportieve aspiraties in Arnhem. Lex Lammers Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24