pKSpiÉ MIE 17 hoteldeal.nl I voor meer informatie I t088-0331506 Melkkoe in cijfers I f* ze dan rustig ligt te herkauwen, is dat een grote opluchting." Komt dat gevoel voort uit mede dogen met het dier? Of uit verlich ting van zijn zorgen, omdat een zieke koe extra werk, medicijnen, verlies van melk en dierenartskos ten betekent? Het is een mix, denkt Vermunt. „Je legt er toch je ziel en zaligheid in om zo'n dier gezond te houden." Haar man is altijd bezig met de koeien, vertelt zijn vrouw Margot, die zoals veel moderne boerinnen buiten de deur werkt. „Hij let de hele dag op: hoe kijken ze uit hun ogen, liggen ze goed, loopt er één een beetje kreupel? Als je zoveel tijd doorbrengt in de stal, schept dat een band met de dieren." De boerin vergelijkt de koeien met werknemers: „Wij hebben een re latief kleinschalig bedrijf. Een on dernemer die zijn medewerkers persoonlijk kent, zal een ontslag ronde ook meer aan het hart gaan dan een ceo met 10.000 mensen op de loonlijst." Toen Vermunt de boerderij in 1993 overnam van zijn vader gaf zijn gemiddelde koe 8.000 liter melk per jaar. Inmiddels is dat 10.000 liter, ofwel 30 liter per dag. Topsport, zegt hij. „Dat kost de koe veel energie." Omdat topsport ge voelig maakt voor blessures, liggen de koeien in de stal op een heus waterbed. Lekker zacht voor de ui ers, die veel te verduren hebben doordat er drie keer per dag melk- slangen aanhangen. Een hygië nisch laagje houtkrullen op het waterbed en een automatische jo- diumspray na het melken moet voorkomen dat de uiers ontsteken. Elke koe krijgt een afgemeten rantsoen. Wie meer melk geeft, krijgt meer brokken van de melk- robot die de zender in de halsband van het dier scant. Vermunt laat het voer analyseren in een labora torium. Is het gras dat hij heeft in gekuild als wintervoorraad goed verteerbaar? Krijgen de dieren via het bietenpulp dat hij bijvoert ge noeg voedingsstoffen binnen? Zo niet, dan vult hij het krachtvoer aan met eiwitten of mineralen. Behalve met verzorging heeft hij met de juiste genen veel vooruit gang in zijn melkproductie ge boekt. Fokken is zijn hobby. Stie ren kun je tegenwoordig selecte ren op wel 25 erfelijke kenmerken, vertelt hij. Niet alleen de maxi male melkaanleg bepaalt echter van welke stier Vermunt een rietje sperma bestelt. „Ze moeten goede benen hebben, stevig zijn. Ik wil niet de hele dag lopen kijken naar magere kapstokken met uitste kende botten. Een koe moet goed Als je zoveel tijd doorbrengt in de stal, schept dat een band met de dieren kunnen lopen, goed kunnen gra zen, goed kunnen opstaan." Andere boeren stellen andere prioriteiten. Laatst las hij over een koe die 90 liter melk per dag geeft, drie keer zoveel als zijn gemid delde. „Die wordt waarschijnlijk niet zo oud." Een gemiddelde Ne derlandse melkkoe is voor haar zesde verjaardag al afgeschreven. De koeien van Vermunt gaan vaak pas drie jaar later naar de slacht. Annie 4515, zijn topper, is zelfs al veertien en nog altijd niet uitge molken. In de stal krijgt zij ook al tijd een extra aai over haar bol. Dit jaar moet Vermunt wel vijf extra koeien laten slachten. Omdat melkveehouders met een mest overschot zitten, moet de Neder landse melkveestapel fors inkrim pen. „Heel zuur", aldus Vermunt. Niet alleen omdat hij met vijf koeien minder op jaarbasis zo'n 15.000 euro misloopt. Zijn stal staat straks niet meer vol, de melk- robot wordt niet optimaal benut. Daar ben je geen ondernemer voor geworden. Het lot van Jannie 5401 is al bezegeld. Zij zal geen kalf meer krijgen: vanwege een uier probleem staat zij bovenaan de kandidatenlijst voor de slacht. 3 dagen top hotel aan het Gooimeer incl. diner vrijdag 3 februari 2017 GO slechts om zijn dames -.fM. Productie: Gemiddeld 23 liter per dag (8.400 ^-.1 liter per jaar). Dat is 2,5 keer zoveel als 80 jaar geleden. Rene Vermunt in de Leeftijd: Melkkoe wordt gemiddeld maar 5,7 jaar. Dan is ze afgeschreven en gaat ze naar de slacht. 100-tonners: Steeds meer koeien halen de grens van 100.000 kilo melk in hun leven, dat is 160 keer hun eigen gewicht. In 2016 waren dat er 2.180 in Nederland, bijna drie keer zoveel als in 2001 (750). 020371 MR BRON: WAKKER PEET —Margot Vermunt Hampshire Hotel - Newport Huizen 1 2 overnachtingen in een Deluxe kamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 2-gangendiner t.w.v. 27,50 p.p. Bezoek Amsterdam en Naarden Hoteldeal.nl/K02031

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18